Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podwyższenie temperatury cwu w sterowniku PiD


Rekomendowane odpowiedzi

ADMIN: Wątek wydzieliłem z wątku o sterowniku kotła PiD:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=403

 

Witam. Dzis będę miał ten sterownik kotła do celów czysto doświadczalnych. Wymontuję procesor z niego, odczytam program, choćby był nie wiem jak bardzo zabezpieczony, na takim fajnym urządzonku. I opiszę wam jak to działa. Na chwilę obecną od razu powiem: 40 % oszczędności w opale, jaki podają, to chyba w porównaniu z rozpalonym paleniskiem w dowolnym piecu w którym użytkownik zamknął drzwiczki i opał się zdymia, czyli sytuacja, a tym samym punkt odniesienia dla tych 40 %, jest idiotyczna.

 

A, odczytanie programu nie stanowi żadnego wykroczenia czy przestępstwa w rozumieniu polskiego kodeksu karnego. Odpowiedzialności podlega zastosowanie takiego ( opatentowanego oczywiście czyli chronionego przez prawo ) programu do np. swojego urządzenia w celu osiągnięcia korzyści finansowych. Tyle prawnik.

 

Zatem do dzieła. Pozdrawiam.

 

Dysponujesz dump'em do tego procka?

Interesowałaby mnie edycja, tak aby podnieść temperaturę cwu. 65st to trochę mało, ja potrzebuję conajmniej 75st. (sterownik Perfekt T).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Bez problemu. Jednak wez pod uwagę to, że żeby był sens dogrzewania c.w.u. do 75 st C kociol musi pracować na okolo 80 st C. Dużo bardziej sensowne i praktyczne jest zastosowanie regulatora ( sterownika ) różnicowego. Byc może problem u Ciebie leży po stronie zbyt malej objętości zasobnika c.w.u. i próbujesz nadgonić ten niedomiar większą temperaturą, co jest nieekonomiczne.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Dziękuję za odpowiedź. Zależy mi na bezkompromisowej likwidacji logionelli, chociaż nie zauważyłem jeszcze tego problemu. Chcę jednak działać profilaktycznie. Rzeczywiście masz rację, chcę również podnosząc temperaturę, zrekompensować sobie nieco mały jak na 4 osoby 120l zasobnik wody. Obecnie mam piec KMG-1 z wężownicą połączoną szeregowo ze wspomnianym zasobnikiem. Dzięki temu na zasobnik wpada mi już dobrze podgrzana (55st) woda. Dodatkowo, ze względu na mały przekrój wężownicy w piecu, zaprojektowałem i wykonałem układ równoważący spadki ciśnienia poprzez dobijanie zimnej wody na regulatorze ciśnienia. Dobijanie następuje dodatkowo poprzez zawór trójdrogowy termostatyczny z nastawą 43st. Z temperaturą na kotle zawsze staram się być w okolicy 70st. Obecnie palę drewnem mimo podajnika i nagrzanie pieca do 80st. zajmuje najwyżej 30min. Obniżanie temperatury na co realizuję poprzez zawór trójdrogowy z siłownikiem sterowanym sterownikiem pogodowym. Na piecu mam fabryczny st-77 i myślę nad zamianą na Perfekt T. Pracą wszystkich sterowników dodatkowo koordynuje sterownik LOGO! Siemens'a. Podniesienie temperatury cwu zamierzam stosować głównie latem, gdzie piec zasadniczo posłuży do zagrzania wody. Zasobnik mam z wymiennikiem wężownicowym więc grawitacja nie wchodzi w grę. Możesz mi pomóc w kwestii edycji dump'a bądź to do st77 lub Perfekt T? Mam jakieś doświadczenie w programowaniu IC.

A'propos sterownika różnicowego. Owszem możnaby, ale zawsze to jakiś dodatkowy wydatek. Poza tym wypomuje mi ciepło z zasobnika jak będzie chciał podnieść temperaturę w sytuacji wygaszonego pieca. Pozostanę jednak przy sterowniku na piecu.

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężownica w piecu ma fi15. Ciśnienie mam w sieci ok 4bar, kiedy używam prysznica ciśnienie spada do 2bar. Wystarczy, że żona otworzy kran w kuchni i robi się 1bar na instalacji. Dzięki regulatorowi ciśnienia praktycznie zawsze mam ok 2bary w instalacji. Efekt jest tylko lub aż taki, że przy korzystaniu z jednego punktu praktycznie ciepło z zasobnika jest uzupełniane na bieżąco. Kiedy korzysta się z kilku punktów, nie ma spadku ciśnienia ale na zasobnik wpada już chłodniejsza woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne moja też ma fi15 i podłączenie kitexem 16mm do sieci i instalacji.

Jak biorę prysznic na piętrze a na parterze ktoś odkręci ciepłą wodę w kuchni to muszę na nowo ustawić na baterii bo strasznie spada ciśnienie ale ciepłej wody nie brakuje. Piec mam Stefaniak SKOT z wężownicą. Mógłbyś zrobić eksperyment: zrobić żeby tylko ciepła woda leciała przez wężownicę,

odkręcić kran z gorącą wodą i spojrzeć na wodomierz ile przez minutę jej poleci?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz dostaniemy żółtą kartkę za schodzenie z tematu. Wyjaśniam krótko, zalety wężownicy wykorzystuję do uzupełniania zasobnika na bieżąco, jej wady (zbyt mały przekrój) zniwelowałem układem dobijającym na regulatorze ciśnienia. Nie zauważam spadku ciśnień przy włączaniu kolejnych punktów poboru wody. Test taki wykonam jutro. Załóż nowy wątek, to opiszę jak wykonać taki układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Dziękuję za odpowiedź. Zależy mi na bezkompromisowej likwidacji logionelli, chociaż nie zauważyłem jeszcze tego problemu. Chcę jednak działać profilaktycznie. Rzeczywiście masz rację, chcę również podnosząc temperaturę, zrekompensować sobie nieco mały jak na 4 osoby 120l zasobnik wody. Obecnie mam piec KMG-1 z wężownicą połączoną szeregowo ze wspomnianym zasobnikiem. Dzięki temu na zasobnik wpada mi już dobrze podgrzana (55st) woda. Dodatkowo, ze względu na mały przekrój wężownicy w piecu, zaprojektowałem i wykonałem układ równoważący spadki ciśnienia poprzez dobijanie zimnej wody na regulatorze ciśnienia. Dobijanie następuje dodatkowo poprzez zawór trójdrogowy termostatyczny z nastawą 43st. Z temperaturą na kotle zawsze staram się być w okolicy 70st. Obecnie palę drewnem mimo podajnika i nagrzanie pieca do 80st. zajmuje najwyżej 30min. Obniżanie temperatury na co realizuję poprzez zawór trójdrogowy z siłownikiem sterowanym sterownikiem pogodowym. Na piecu mam fabryczny st-77 i myślę nad zamianą na Perfekt T. Pracą wszystkich sterowników dodatkowo koordynuje sterownik LOGO! Siemens'a. Podniesienie temperatury cwu zamierzam stosować głównie latem, gdzie piec zasadniczo posłuży do zagrzania wody. Zasobnik mam z wymiennikiem wężownicowym więc grawitacja nie wchodzi w grę. Możesz mi pomóc w kwestii edycji dump'a bądź to do st77 lub Perfekt T? Mam jakieś doświadczenie w programowaniu IC.

A'propos sterownika różnicowego. Owszem możnaby, ale zawsze to jakiś dodatkowy wydatek. Poza tym wypomuje mi ciepło z zasobnika jak będzie chciał podnieść temperaturę w sytuacji wygaszonego pieca. Pozostanę jednak przy sterowniku na piecu.

Pozdrawiam

Darek

Witaj.

 

Sterownik różnicowy nie wypompuje Tobie ciepla z zasobnika jak będzie chciał podnieść temperaturę w sytuacji wygaszonego pieca. Sterownik różnicowy załącza pompę lub np. elektrozawór jeśli temp kotla jest wyższa od temp wody w zasobniku i wyłącza przed obniżeniem temp kotła w stosunku do temp wody w zasobniku. Najkrócej mówiąc załącza grzanie jeśli ma to sens i wyłącza przed mozliwym jego wychłodzeniem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście nie miałem racji. Przeanalizowałem układ i powinien działać. Uważam jednak, że sam sterownik różnicowy to za mało. Powinien on czekać na sygnał ze sterownika na piecu o nagrzaniu wody w płaszczu i dopiero wtedy załączać pompę cwu przy każdej różnicy temperatur np większej od 5st. oczywiście większej na piecu. Sam sterownik różnicowy bez zezwolenia ze strony sterownika pieca będzie zbyt szybko załączał pompę.

Ponawiam pytanie o możliwość edycji wsadu do (na razie) st-77. Czym mogę go edytować, jakim programem? Możesz mi pomóc w tej kwestii? [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wszystko jest kwestią ustawienia sterownika różnicowego. Powiedzmy ustawiasz go na załączenie przy różnicy temperatur pomiędzy kotłem a wodą w zasobniku na 20 st C a wyłączenie na 10 lub 5 stopni. Po wyłączeniu się sterownik znowu "czeka" na spadek temperatury o ustawione 20 st. Wtedy uzyskujesz maksymalną ekonomię pracy. Proponuję Tobie to niż temperaturę na kotle powyżej 80 - 85 st C gdyż takie rozwiązanie jest dużo lepsze. Oczywiście wybór jest Twój.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien on czekać na sygnał ze sterownika na piecu o nagrzaniu wody w płaszczu i dopiero wtedy załączać pompę cwu przy każdej różnicy temperatur np większej od 5st. oczywiście większej na piecu. Sam sterownik różnicowy bez zezwolenia ze strony sterownika pieca będzie zbyt szybko załączał pompę.

Ja taki problem rozwiązałem poprzez załączenie zasilania sterownika różnicowego poprzez zwykły czujnik temperatury od jakiejś pralki - ja wybrałem na 50st (ale sa różne na różne wartości temperatury). Po osiągnięciu temperatury na piecu 50 st załącza się sterownikm różnicowy z ustawioną różnicą na ok. 5 st).

Proste, tanie (czujnik ok 8zł) i skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję. Oczywiście rozwiązanie proste i skuteczne. Problemy mogą się pojawić w momencie kiedy posiada się piec z izolacją termiczną. Gdzie fizycznie przyłożyć czujnik? Dodatkowo nie zgodne ze sztuką jest wprowadzanie niebezpiecznego napięcia 230V na piec nie zawsze dobrze uziemiony. Trzebaby zastosować drugą klasę ochronności albo separować napięcie itp. Poza tym o ile dobrze pamiętam to czujniki od pralki są rozwierne i nie bardzo się tu nadadzą. To rozwiązanie jest zupełnie nie w moim stylu. Ja muszę mieć pełną kontrolę na każdym etapie, dlatego wybieram sterownik pieca.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Nie ma żadnego naprawdę problemu jeśli zasobnik posiada piankową izolację. Otóż należy w wyjście c.w.u. z zasobnika wkręcić trójnik przelotem prostym w kierunku do wylotu ciepłej wody, zredukować tą stronę trójnika do 1/2 " i wkręcić w to długą tzw. studzienkę, kapilarę, pochewkę termometru do c.o. i tam włożyć czujnik temperatury wody w zasobniku. A z odejścia trójnika korzystać z ciepłej wody. Dotyczy to zasobników leżących (poziomych), natomiast popularne pionowe posiadają wbudowaną kapilarę z miejscem na czujnik. Nie ma problemu.

 

A do czego Ci to pełne napięcie sieciowe na obudowie kotła czy zasobnika? Wystarczy zasilacz 12V i jeden przekaznik.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę kolega źle zrozumiał. Czujnik trzeba przyłożyć na piecu aby wykrywał odpowiedni poziom temperatury i załączał sterownik różnicowy. Tak przedstawił sprawę Amanda. U mnie za cholerę nie znajdę takiego dobrego miejsca. Pomiar temperatury na zasobniku to już wtórna sprawa. Tylko pomiary wewnątrz zasobnika można uznać za poprawne. Rzeczywiście większość zasobników jest do tego przygotowana. Zasilacz, przekaźnik... Po co ja przecież mam już sterownik pieca, na którym chciałbym tylko podnieść w sezonie letnim temperaturę do np 75st. Wydaje mi się, że jednak przeceniłem Twoje możliwości w tym zakresie. Bez urazy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech się dzieje wola nieba! Kupiłem ten sterownik Perfekt T. Nie lubię budować sobie opinii na podstawie czyichś subiektywnych ocen. Sam sprawdzę co jest wart. Mam nadzieję, że moje IQ wystarczy do jego okiełznania. Na marginesie producent okazał się na tyle elastyczny, że specjalnie dla mnie podniesie maksymalną temperaturę cwu do 75st. Chwała im za to. Interesuje mnie też na jakich układach scalonych zrobili czujniki temperatury, bo wiem, że nie stosują termistorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie warto wałkować tego samego w kółko. Sterownik różnicowy to dobre rozwiązanie dla kogoś kto nie ma sterownika na piecu. Dodatkowo powinien od "startować" nie od zera, a takich nie znam. Wrócę jednak to początku mojego pytania. Chodziło mi o umiejętność przez Ciebie modyfikacji wsadu do Perfekta T (st-77 dziś sprzedałem) tak aby otrzymać zakres do nastawy cwu aż do 75st. Pochwaliłeś się, że zczytałeś wsad procesora. Mam nadzieję, że zrobiłeś to w jakimś celu, edycji jak sądzę, bo inne cele nie mają sensu. O taką edycję właśnie mi chodzi. Czym i jak? Obawiam się jednak, że liczysz na konkretne zamówienia, i nie przyświeca Ci cel edukacujny. Jeśli się mylę to sprostuj mnie. Swoją wiedzą zawsze staram się służyć bezinteresownie wszystkim co mają dość oleju w głowie. Dowiedziałem się również, że ograniczenie 65st. cwu wynika nie z jakiejś ergonomiki, a jedynie z obowiązujących przepisów zabraniających stosowania cwu zdaje się powyżej 55st. Ja mam zawór mieszający termostatyczny z nastawą 43st. więc nie mam żadnych obaw.

 

Pozdrawiam i zapraszam do konstruktywnej dyskusji.

 

Jak dostanę sterownik to najpierw go dobrze potestuję, a później opiszę swoje uwagi. Na to potrzeba trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Kolego, mam kilka ciekawych urządzeń, ale nie zajmuję się zmianami programu procesorów. Nie jest mi to obce, jednak zapewniam, że nie jestem zainteresowany żadnymi zamówieniami dotyczącymi zmianami wsadu żadnego z procesorów. To nie moje branża a poza tym nie jestem nastawiony na komercję. Moja branża jest inna, jednak w związku z występującymi w niektórych sterownikach idiotyzmami, jak np. załączenie pompy przy 30 czy 35 st C, zmieniam program w danym zakresie. To tyle. A poza tym czasami czytam program procesora okreslonego sterownika, żeby zobaczyć co on, oczywiście w uproszczeniu, może lub nie. Jednak nie dla komercji, ale dla poszerzenia mojej wiedzy i podzielenia się nią z zainteresowanymi, choćby na tym Forum.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz.

 

Derek, nigdy nie słyszałem o jakimkolwiek zapisie czy przepisie dotyczącym zakazu ogrzewania c.w.u. powyżej 55 st C. A co z legionellą? Do usunięcia jej wymagana jest temp około 75 st C. Jesli jesteś w stanie to proszę o namiary na odpowiednią ustawę czy przepis w tym zakresie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalezione w Google:

"Pytanie: Jaka powinna być temperatura ciepłej wody użytkowej przy wyjściu z podgrzewacza i po jakim czasie od odkręcenia zaworu w kranie powinna płynąć ciepła woda. Jakie przepisy regulują warunki jakim powinna odpowiadać ciepła woda użytkowa?

Odpowiedź: Zgodnie z Normą odbiorowi instalacji ciepłej wody użytkowej PN-71/B-10420 pkt. 2.2.10 w urządzeniach centralnej ciepłej wody, temperatura wody na wyjściu z podgrzewacza, przy jej nominalnym rozbiorze nie powinna przekraczać 55 stopni C. W urządzeniach z przewodami cyrkulacyjnymi temperatura wody wypływającej z punktów czerpalnych, mierzona po 5 sekundach od otwarcia zaworu nie powinna być niższa od temperatury wody w podgrzewaczu o więcej niż 10 stopni C."

 

Wiem, że producenci sterowników dostosowują się do wymagań producentów kotłów w zakresie temperatury cwu, a Ci z kolei chcą być w zgodzie w ww. normą aby nie być zaskarżani o odszkodowanie w przypadku poparzeń. Kontrowersyjne ale prawdopodobne.

 

Niektóre sterowniki posiadają w opcjach specjalny tryb podgrzania wody do 75st. w celu dezynfekcji układu. Dotyczy to raczej sterowników do kotłów gazowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.