Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co Podłogówka + Grzejnik?


AREKBL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Najlepiej zacznę od początku.

Mamy domek o pow. około 120m, mierzone po podłodze(parter 60m i poddasze 60m), do tego jeszcze około 30m garaż. Kubatura 320 m bez garażu.

Ściany zewnętrzne beton komórkowy 36 na ciepłej zaprawie, obecnie rozważamy nad tym żeby jeszcze dołożyć jakieś 8cm styropianu, okna dość dobrej klasy z pakietem trzy szybowym, poddasze 25 cm wełny w "trapezie" a na strychu 15cm.

Decyzje w sprawie rodzaju opału już podjęliśmy i będzie nim gaz.

Kocioł na pewno kondensat 1 funkcyjny + zasobnik około 120-150l.

Zdecydowaliśmy również że wszędzie będzie ogrzewanie podłogowe, z racji że takie najlepiej się spisuje z kotłem kondensacyjnym a i nam takie ogrzewanie odpowiada.

I tu zaczyna się nasz problem, że chcemy położyć również instalacje pod grzejniki, niekoniecznie ich od razu wieszając, to tak na wszelki wypadek jakby miały przyjść straszne mrozy, no i do garażu.

Podejrzewam że od razu się odezwą głosy że przy dobrze wykonanej instalacji podłogówka zawsze sobie spokojnie poradzi z ogrzaniem domu.

Jednak bardzo bym prosił o porady jak to by najlepiej wykonać.

Doszedłem do takiego wniosku żeby dać rozdzielacz do podłogówki osobny na parterze i osobny na poddaszu, oraz koło każdego z nich rozdzielacz do grzejników.

Pytanie jest czy można zasilić te rozdzielacze jednym pionem który myśle zrobić z miedzi 22?

Instalacja podłogówki z Pex 16 Wavina i podejścia do grzejników również ta rurą.

Podpinam rzuty parteru i poddasza, na czerwono zaznaczyłem gdzie planuje umieścić rozdzielacze a na niebiesko gdzie będzie wisiał kocioł i stał zasobnik.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady.

parter.bmp

poddasze.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany zewnętrzne beton komórkowy 36 na ciepłej zaprawie, obecnie rozważamy nad tym żeby jeszcze dołożyć jakieś 8cm styropianu, okna dość dobrej klasy z pakietem trzy szybowym, poddasze 25 cm wełny w "trapezie" a na strychu 15cm.

 

Sorry, że niedokładnie odpowiedź na pytanie ale

Tu mi się rzuciło, że 8cm styropian. A dlaczego nie 12 lub 15? Wydatek prawie ten sam a różnica ogromna (tylko weź sprawdzonych fachowców bo inaczej pieniądze wyrzucone w błoto).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vernal z tego co kiedyś rozmawiałem z fachowcem od ociepleń, nie dobrze jest też za dużo dać styropiau. ja chciałem wtedy na budynek ocieplony (5cm wata szklana i pustak pianowy od środka) dać 10-15 cm styropianu na dom. doradził mi by dać max 5-10 cm, bo inaczej będę miał termos z domu, wilgoć mi się będzie zbierać i dom na wiosnę będzie problem dogrzać słoneczkiem. i widziałem jak w budynku (15cm styropian) budynek nowy woda prawię ciurkiem po ścianach się lała bo był zbyt świeży i nie zastosowana zbyt dobra wentylacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może chodziło mu o to, że miałeś już zaizolowany z drugiej strony...

To jest tak jak tu podobni "fachowcy" kleją styropian "na kupki" tłumacząc to tym, że wtedy ściana sie wentyluje i nie ma wilgoci, hehehe. Dobrze, że dziur na wylot nie wiercą co pół metra.

W domu ma być właśnie termos - a wilgoć ma usuwać odpowiedni układ wentylacyjny a nie dziury w ścianach gdzie popadnie!!!

Znam przypadki ociepleń 40cm styropianem (oczywiście nie w Polsce), klejone nie na żadne kupki tylko na grzebień i wszystko jest ok.

 

Słoneczko ma nie mieć wpływu na te ściany.

Jeszcze ten fachowiec powinien dodać, że dzięki takim radom ludzie mają co prawda w zimie zimno ale za to w lecie gorąco :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle że najlepiej tam gdzie moge to dam pod okna, lub tak jak w salonie koło drzwi tarasowych.

 

parter_1.bmp

poddasze_2.bmp

A odnośnie tych pionów to doradź mi prosze czy warto wyjść z kotłowni osobnymi rurami zasilającymi rozdzielacze podłogówki i grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja_2w1_08_2009.pdfpost-4018-1268225507_thumb.png

Myśle że najlepiej tam gdzie moge to dam pod okna, lub tak jak w salonie koło drzwi tarasowych.

 

parter_1.bmp

poddasze_2.bmp

A odnośnie tych pionów to doradź mi prosze czy warto wyjść z kotłowni osobnymi rurami zasilającymi rozdzielacze podłogówki i grzejników.

Witam , z tego co widzę to kotłownia jest w piwnicy ? jeśli mógłbym doradzić to widzę tu 2 rozwiązania jeden rozdzielacz do podłogówki z mieszaczem i do grzejników taki( 2w1) na parterze, zasilanie do tego rozdzielacza wykonnane od pieca z miedzi fi 28 ,przy rozdzielaczu trójnik i zasilić drugi rozdzielacz też miedzią fi 28 na górze proponuję tylko grzejniki oprócz łazienki podłogówka w łazience zasilana z dolnego mieszacza (koniecznie zastosować odpowietrzenie tej pętli) dlatego tylko grzejniki że tam będą sypialnie (tak myślę ) , chodź nic nie stoi na przeszkodzie zrobić też tam podłogówkę ,niezbędne bedzie wtedy odpowiednie sterowanie temperatury w tych pomieszczeniach. Drugie rozwiązanie to zamontowanie w kotłowni grupy pompowej z mieszaczem do podłogowki i zasilić z niej rozdzielacz na dole i na górze , do samej podłogówki i druga para rozdzielaczy zasilane z pieca do grzejników . W załączniku narysowałem jak by to mogło wyglądać (nie koniecznie musiało by to być na sprzęgle ).pozdrawiam.

Ps .projekty podłogówki wykonuję ,ale tylko gdy ją sam układam . pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.