Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Gazowe Od A Do Z


eve66

Rekomendowane odpowiedzi

A propos kotłów, to pisałem Ci o Junkersie, bo takowego mają sąsiedzi (Ceraform) i gra jak złoto :) - chociaż na tę zimę to ja jestem parę tys do przodu (grzeję eko-groszkiem i zrębkami). Ale co do innych firm, to na pewno jest tego sporo - ale nie można sugerować się poradami tych, którzy chcą bardzo to sprzedać (sklepy), no i niektórzy instalatorzy.

Trzeba zrobić mały 'reserczyk' po instalatorach, szczególnie pod kątem ich zachowań gwarancyjnych. Zdarza się, że przestają odbierać telefony klientów po awarii ;) ! Większe firmy i wytrwałe na rynku (5+lat) dają zwykle większe szanse na solidny deal. Szkoda, że nie było wieści od takich firm dla Ciebie np. kol. SanitSystem (firma) miał kiedyś b. celne uwagi o kotłach na gaz.

 

Spróbuj wyśledzić takie gazowe posty opcją 'szukaj'...

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum nie znajdziesz gotowego projektu!

No i takiego nie szukam. Ktoś pytał jak wygląda dom dlatego wkleiłam rzut :)

 

Pisałaś że ma być zgodnie z przepisami to nie uciekniesz od zaprojektowania przyłącza gazowego i instalacji CO! Projektant większość twoich problemów rozwiąże...

Jakbym nie miała wątpliwości co do usług fachowców to bym tu nie pisała. Skoro o coś pytam, to widać w jakimś celu chcę znać tę odpowiedź. A debatowanie czy mi ona potrzebna, albo tekst " zleć usługę firmie", mija się z celem ;) Ale uważam, że jak w każdej branży są jakieś tam mity, utarte przyzwyczajenia, które tak naprawdę nie mają żadnego poparcia. Po prostu ktoś tak robi bo tak... bo tak się nauczył, bo akurat taki ma sprzęt i będzie przekonywał, że tak jest najlepiej. Nie chcesz podzielić się radami/ uwagami to nie pisz.

 

 

adamasz polecony przez Ciebie wcześniej Junkers już mam obczajony :) tylko ja właśnie nad tą zamknięta komorą spalania myślę :)

Jeszcze raz dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak podawać cenę robocizny przy instalacji. W Warszawie to będzie np 100 a w "Pcimiu Dolnym" 30. To samo jest z projektantami jeden weźmie 500 inny 1000 a cennika na usługi tu nie ma.

 

Zgadza się - to tak jak podawać ceny w różnych miejscach i będą różne.

 

Jestem jednak zdania, że lepiej wiedzieć więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i takiego nie szukam. Ktoś pytał jak wygląda dom dlatego wkleiłam rzut :)

 

 

Jakbym nie miała wątpliwości co do usług fachowców to bym tu nie pisała. Skoro o coś pytam, to widać w jakimś celu chcę znać tę odpowiedź. A debatowanie czy mi ona potrzebna, albo tekst " zleć usługę firmie", mija się z celem ;) Ale uważam, że jak w każdej branży są jakieś tam mity, utarte przyzwyczajenia, które tak naprawdę nie mają żadnego poparcia. Po prostu ktoś tak robi bo tak... bo tak się nauczył, bo akurat taki ma sprzęt i będzie przekonywał, że tak jest najlepiej. Nie chcesz podzielić się radami/ uwagami to nie pisz.

 

 

adamasz polecony przez Ciebie wcześniej Junkers już mam obczajony :) tylko ja właśnie nad tą zamknięta komorą spalania myślę :)

Jeszcze raz dzięki :)

Trzeba dbać o własne pieniądze a w kontaktach z każdą firmą budowlaną muszą obowiązywać pewne zasady. Czyli zlecenie wykonania robót to podpisanie stosownej umowy z wykonawcą, który powinien przedstawić Ci kosztorys, termin wykonania, warunki gwarancji itp itd. Jak firma nie chce podpisać z tobą umowy, albo nie chce wystawić faktury za wykonaną usługę to omijaj taką firmę z daleka i nie zawracaj sobie głowy. Zgadzam się że w budownictwie ciągle modna jest praca na pograniczu "szarej strefy" i wielu inwestorów z polecenia "znajomych znajomego" zatrudnia "p. Józia" który nie zawsze ma pojęcie o nowoczesnej technice grzewczej. Dlatego uważam że jeżeli nie mam o czymś pojęcia to zwracam się o pomoc do fachowca a nie zapisuje się na kurs instalatora! Uważasz że w kilku postach poznasz technologie budowy instalacji CO? Nie oszukujmy się jest to niemożliwe. Chcesz aby robota którą zlecisz do wykonania była dobrze zrobiona, zatrudnij osobę która pomoże Ci przebrnąć przez tą inwestycję czyli projektanta i inspektora nadzoru, a z wykonawcą podpisz umowę. Zatrudnisz "p. Józia" to przy problemach więcej nie odbierze od ciebie telefonu i z problemami pozostaniesz sama (poczytaj trochę forum a przykłady na takie zachowanie znajdziesz bez trudu), a zapewniam że naprawa wadliwie wykonanej instalacji jest dużo bardziej kosztowna niż jej wykonanie od podstaw. Poza tym wadliwie wykonane CO może być bardzo niebezpieczne. Nie oburzaj się że proponuję Ci zatrudnienie projektanta i fachowej firmy, może zapłacisz trochę więcej ale będziesz mieć pewność że projekt nie powstał w głowie "p.Józia" nie wiadomo na podstawie jakich założeń, ale na podstawie obowiązujących norm i w zgodzie z obowiązującymi przepisami. I będzie miał formę dokumentu który ktoś podpisze i za treści w nim zawarte bierze odpowiedzialność. W przypadku awarii też będziesz wiedziała do kogo się zwrócić o jej usunięcie. Ale to twoje pieniądze i twoja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Dlatego uważam że jeżeli nie mam o czymś pojęcia to zwracam się o pomoc do fachowca a nie zapisuje się na kurs instalatora! Uważasz że w kilku postach poznasz technologie budowy instalacji CO? Nie oszukujmy się jest to niemożliwe.

mak- ja się nie oburzam :) Nie ten wiek by się denerwowac bo ktoś ma takie, a nie inne zdanie, więc luzzz.

Ale powiedz- jak masz wydac na coś kilka tys. to nie dowiadujesz sie czegos na temat?

Jak znajomemu złamał sie ząb, to wyszukał na necie jakie są techniki odbudowy zęba itp itd - wiedział wiecej o protetyce niż nie jeden stomatolog i ta wiedza mu sie przydała przy wyborze stomatologa właśnie!!!! Pamiętaj, że nie każdy ma możliwość pojechać z danym problemem do super firmy, z super fachowcami i wydać super kasę. Szukamy półśrodków. Więc najpierw dowiadujemy się ile mozemy na necie, a potem dzięki tej wiedzy weryfikujemy sobie naszego potencjalnego uslugodawcę. Proste.

Zakładające temat od A do Z miałam raczej na uwadze tez ewentualnych innych czytających, którzy nie mając pojęcia o instalacji cwu i co na gaz bedą wiedzieli, ze najpierw trzeba zacząć od takich i takich pozwoleń ,że nie pakowac kasy w piec kondensacyjny z takiego a takiego powodu powodu, że spokojnie można dać rurki PP , a nie wydawać 5x wiecej na miedź... Dla Ciebie może to oczywiste oczywistości dla mnie, laika, cenne wskazówki i na takie właśnie liczę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie denerwuję ale mam wrażenie że cała rzeczywistość która nas otacza to właśnie szukanie półśrodków. Przyczyny nie chcę dochodzić, ale pewnie leży gdzieś w stopniu rozwoju gospodarczego kraju, poziomie zamożności, i trochę w naszej mentalności. Zdaję sobie sprawę że usługi w naszym kraju są drogie a jeżeli porównać do naszych dochodów to można powiedzieć że bardzo drogie. Ale nie dajmy się zwariować, sytuacja że jak mnie "strzyknie w krzyżu" to sam muszę postawić diagnozę i może wskazać leki które mi pomogą jest nienormalna!!! To samo się tyczy instalacji CO, to jest nienormalna sytuacja że każdy inwestor przed budową musi przejść kurs instalatora żeby wiedzieć czego chce i czego ma wymagać od wykonawcy! Nie jestem zwolennikiem półśrodków i półfachowców, bo niestety oszczędności dziś mogą skutkować poważnym problemem jutro. Ale każdy sam decyduje o sposobie wydawania swoich pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie dajmy się zwariować, sytuacja że jak mnie "strzyknie w krzyżu" to sam muszę postawić diagnozę i może wskazać leki które mi pomogą jest nienormalna!!! To samo się tyczy instalacji CO, to jest nienormalna sytuacja że każdy inwestor przed budową musi przejść kurs instalatora żeby wiedzieć czego chce i czego ma wymagać od wykonawcy!

Hmmm.. wiesz, nie jednej osobie uratowało życie to, że się wiecej dowiedziała o swojej chorobie czy lekach jakie zapisał szanowny doktor... a skoro boisz sie, że Twój inwestor będzie za dużo wiedział to Twoja sprawa. Ja jako usługodawca lubię akurat pracowac z ludźmi świadomymi. Z resztą ja nie chcę wymagać od mojego potencjalnego usługodawcy, tylko chcę umieć go wybrać, a to zasadnicza różnica.

No ale te forum jest o ogrzewaniu, a nie o filozofii słuszności pozyskiwania informacji. Z nadmiaru wiedzy jakoś nikt nie umarł, więc albo do rzeczy albo zakończmy tę dyskusję bo nie dojdziemy do konsensusu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz trzeba się dowiedzieć ile będzie kosztować samowolka - i rozpocząć równolegle załatwianie papierów i roboty instalacyjne. I dobrze by było też dostać zaświadczenie lekarskie o schorzeniach PT Babci i niemożności dźwigania opału po tych średniowiecznych piętrach (wnioskuję z planu mieszkania)! Schorzenia różne każdy ma, a przepisów jak mrówków u nas na które się można przecież powołać.

 

Ja sam kiedyś nie wiedziałem, że mam Mamę inwalidkę jak mnie po studiach do woja ciągnęli za Jaruzela...Dopiero znajomy lekarz powiedział, że jedyny opiekun takowej do służby bran nie będzie. Wyraźnie mamy c d komuchlandu i papiury nadal przeważają nad zdrowym rozsądkiem!

Powodzenia, Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamasz - a dzięki po raz kolejny za poradę :)

 

A ktoś może zna się jeszcze na regulatorach/ sterownikach do ogrzewania. Coś dziś znajomy mi mówił, że warto kupić porządny by odpowiednio móc dobrać sobie temp. do potrzeb mieszkańców i ich trybu życia. No i właśnie co to znaczy "porządny" - jakie funkcje powinien mieć? Może polecicie jakieś konkretne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres regulacji: od 5°C do 30°C etapami co 0,5 stopnia w systemie adaptacyjnym PI (proporcjonalno-całkująca)

odstępstwo od zadanej temperatury wynosi -+0,5. Wiadomo, jeżeli na samym kotle ustawie max. 50 stopni a na zewnątrz -20 to sterownik niech sobie kombinuje, a i tak temperatury zadanej nie złapie. Od tego jest pogodówka. Moc kotła ja sam reguluje. Rzadko

 

Ps. Dodam jeszcze, że jeżeli moc kotła nie jest wyjątkowo mocna zawyżona bądź zaniżona w zależności od temperatury na zewnątrz to odstępstwa od temperatury zadanej wynoszą +-0,2 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.