Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Różnica Między Powrotem A Zasilaniem!?!


kaczy

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka Panowie!!

Malutki problem mam i dlatego uderzam do Was z prośbą :)

 

Kociołek to warmet ceramik - 70kw,jedna pompa(25-60 - III bieg) na c.o. i c.w.u., założona na powrocie, brak jakichkolwiek zaworów 3 czy 4D,bojler 300l z wężownicą,chałupa 12x24,parter,piętro,strych.Grzejniki konwektory z głowicami termostatycznymi.

.....od dawien dawna pompa zasuwała na III biegu,różnica pomiędzy powrotem a zasilaniem z reguły 15-20C. Filtr siatkowy przed pompą czyszczony co miesiąc,wyczyściłem i 3 dni temu ale żadnego syfu w nim nie było...

...kociołek zawsze dochodził do temperatury zadanej (aktualnie 68) i czekał,spadek o 2C i załączenie i tak w kółko.

...od 3 dni kocioł zasuwa dzień i noc - pożerając masakryczne ilości węgla, mało nie chce się stopić B) i ewidentnie dąży do utrzymania zerowej różnicy pomiędzy powrotem a zasilaniem.

3 dni temu był potężny spadek temperatury na kotle do 50-51C ale tłumaczyłem to sobie pogodą, dzisiaj rano zadana 68 na kotle 64,powrót 60.... I cały czas zasuwa do zerowej różnicy!!!

- a może kocioł pękł,wężownica w bojlerze lub bojler - sam już nie wiem

- czy to jest ok i tak zostawić czy zmniejszyć bieg na pompie??

- czy przyczyną mógł być jakiś zator lub bąbel powietrza??

- czy tak powinna działać sprawna instalacja - zero różnicy powrotu i zasilania?

- zerowa różnica to ciągła praca kotła i zero ekonomii - czy dobrze myślę??

 

proszę pomyślcie o tych moich cudach bo czegoś takiego jeszcze nie miałem :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie duże zapotrzebowanie na ciepło. Sprawdź zawory termostatyczne czy są lekko przymknięte. Jeśli nie masz żadnych zaworów regulacyjnych na instalacji(cztero_ trzydrożnych) to wzrost temperatury na powrocie spowodowany jest otwarciem się zaworów termostatycznych . Innej możliwości nie ma. Mróz puścił i ściany oddają intensywnie ciepło. Jeszcze chwila i powinno wszystko się uspokoić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

quitar - dzięki za zainteresowanie :)

...zaworów mieszających niet to się zgadza, głowice przy grzejnikach wszędzie na 3

 

Mróz puścił i ściany oddają intensywnie ciepło

 

czy chodzi Ci o oddawanie ciepła na zewnątrz?

...jak wspominałem kocioł chodzi non stop - cały czas grzeje, ale logicznie myśląc gdyby był potężny pobór ciepła to i różnica pomiędzy powrotem a zasilaniem powinna być duża B)

...w pomieszczeniach jest jak zawsze - w granicach 23,5 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm...może masz rację :)

...zobaczę jeszcze dzień lub dwa jak to będzie..

..niestety nie mam żadnego schematu bo to wszystko sam zakładałem dobrych naście lat temu.

...w wielkim skrócie..

- wyjscie rur z piwnicy i petla wokoło budynku w kształcie prostokąta - do tego popodpinane grzejniki, w jednym miejscu trójnik i na I piętro, na górze jest identycznie

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli różnica zasilanie/powrót spadła z 15-20st.C do 4st.C to znaczy że zawory na grzejnikach są pozamykane i woda krąży z ich pominięciem. Oczywiście zakładam ze termometry są sprawne i pokazują prawdę.

 

Co znaczy że kocioł cały czas zasuwa do zerowej różnicy ? Nie może osiągnąć zadanej temperatury?

A nie zawiesza ci się opał w komorze zasypowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kocioł dąży do zrównania temp. zasilania i powrotu, to syzyfowa praca przed nim, bo nigdy jej nie osiągnie – no chyba, że obieg ma długość 1mb :) . Myślę, że piec może wyłącznie starać się osiągnąć temp. zadaną a nie zrównywać zasilanie z powrotem. Jeżeli w domu jest ciepło, to chyba coś nie tak z czujnikiem temperatury, bo przy tej powierzchni instalacji 4`C między zasilaniem i powrotem jest moim zdaniem nierealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki dzięki za odzew i zainteresowanie ;)

zdaję relację z pola walki - jest miodzio, nocami na zewnątrz po -15/-18C a kociołek dochodzi do zadanej temperatury i czeka - zużycie opału diametralnie spadło ;) , a w chałupie gorąc, bo głowice od grzejników się już przymykają :D

 

.....swego czasu chwaliłem się swoim wymienikiem - popielato biały a przed tym zajściem był praktycznie biały jak kartka papieru - tłumaczyłem to węglem, podejrzewałem iż wciśnięto mi brunatny :D

....po tym całym zajściu wymiennik zmienił barwę na ciemno-brązową, bardziej wchodzącą w czerń ale mnie to :D

Moje podejrzenia są takie:

..od nowości w kotle był mega korek powietrzny - nie wiem dlaczego siedział przez tyle lat??

,teraz jakimś cudem się wydostał i kocioł zaczął pracować właściwie - szkoda tylko tego przepalonego opału :D

....aktualna barwa świadczyła by o tym iż rzeczywiście jest w wymienniku woda i jest on stale schładzany

 

-----------

Aktualnie zadana temperatura 68C, na czopuchu 200C, w całej chałupie głowice na 3 lub 3.1, wyjście z kotła 66-68C, powrót 60-62C - termometry od nowości skalibrowane przeze mnie :)

 

....czas pracy kotła średnio 10-15minut

...postój - 5-10 minut

 

jestem very happy jak nie wiem co,że tak się stało i kociołek w koncu chodzi jak powinien, szkoda tylko tych lat jego wypocin..

...cały czas zachodzę w łeb czy mój scenariusz mógł mieć miejsce(korek w pionowych wymiennikach) i dlaczego tak się stało :angry:

 

....dzięki Panowie i pozdro serdeczne.. - jak byście mieli jakieś mądre wytłumaczenie to byłbym wdzięczny,,, jeszcze raz pozdrawiam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.