Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wykładanie pieca szamotem


Gość sarzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po wyczytanych postach wnioskuje ze ekspertem w tym temaci jest koolega HESO.

Wiec moja prosbe kieruje głownie do niego ale i do innych kolegów z forum tez.

 

Mam taki piec jak dołaczony do tematu.

 

Zakratkowałem n tym rysunku miejsce które chciał bym wyłozyc szamotem - tylko nie wiem czy to jest dobry pomysł i czy tak powinno byc to wyłozone.

 

 

Wymiary mojego paleniska to

szerokosc 33cm

wysykosc (od rusztow do dolnej krawedzi drzwiczek zasypowych) 35cm

głebokosc u góry przy drzwiczkach zasypowych jest 35cm

na dole przy rusztach jest 45

 

Z gory serdecznie dziekuje za pomoc pozdrawiam

post-2-1202255294_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, a co niby ma poprawić szamot? zmniejszysz jeszcze komore i częściej do pieca będziesz latał,coś mi się wydaje,że z tego wieprza więcej nie wyciśniesz i te długości i ilości spalania do opisywanych warunków mnie się zgadzają,cudów nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Z jednej strony szamot, podwyższając temperaturę samego procesu, wpływa bardzo korzystnie

na spalanie, ale zastosowany bezpośrednio w kotle jednocześnie ogranicza (zmniejsza) powierzchnię

odbioru ciepła. Ja mam ten problem rozwiązany w ten sposób, że palenisko stanowi oddzielny człon

kotła, a odbiór ciepła realizuję nie ściankami płaszcza wodnego, tylko rurkowym wymiennikiem.

 

Na pewno warto zapewnić w palenisku "piekielne" warunki spalania, czyli otulić żar i płomienie

szamotową "kołderką". Ale tak jak napisałem, w zwykłym kotle mamy trochę związane ręce.

Proponuję tytułem próby zastosować szamot tylko do pewnej, okolo 20 cm wysokości, czyli

w miejscu żaru. Jestem bardziej za przeróbkami pieców ze spalania górnego (czyli tych

bardzo tradycyjnych) na dolne spalanie, ale to już inny temat. Twój kocioł na rysunku wygląda

akurat na kocioł dolnego spalania, więc OK. Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam Ciebie

Wykładanie piece szamotem to nic innego jak tylko i aż podniesienie temperatury promieniowania ciepła czyli taki katalizator do dopalania sadzy i gazów

osobiście 5części z 6 paleniska wyłożone szmotem 4 cm ściany także i temat sadzy maźistej znika i mniej części stałych (popiołów) a średnica wylotowa redukuje się o połowę po całkowitym wypaleniu pieca tzn.gdy szamot w środku jest znowu czysty ( po wygrzaniu pieca w ten sposób ewergia zostaje dużo lepiej odzyskana) redukcja średnicy wylotowej możliwa bo w takich warunkach woda pali sią jak paliwo rakietowe(nie próbować bo to tylko porównanie i prawdę mówiąc bomba wodorowa)

co myślisz o tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykładanie piece szamotem to nic innego jak tylko i aż podniesienie temperatury promieniowania ciepła czyli taki katalizator do dopalania sadzy i gazów

Do dopalania jest jeszcze potrzebne powietrze wtórne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.