Skocz do zawartości
IGNOROWANY

schemat kotlowni na biomase z buforem i solarem


wieniu66

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich szanownych forumowiczów i z góry przepraszam jeśli ten temat już był lub umieściłem go w nieodpowiednim dziale. Ale szukanie konkretnej odpowiedzi pod konkretne urządzenia też nie jest łatwe :)

Chciałbym poprosić osoby doświadczone w projektowaniu i doborze urządzeń o udostępnienie schematów kotłowni , chodzi mi o połączenie następujących urządzeń ze soba i oczywiście prawidłową pracę w przyszłości, : 
I. Piec zgazujący drewno ATMOS z Laddomatem 
Bufor 800L   ( na wiekszy  brak miejsca na wysokość)  z dwoma wężownicami tj. 1.cwu  2. solar   Jeśli ma ktoś z Was inną propozycje chętnie sie zapoznam 

II. w drugiej opcji zastanawiam się nad buforem również  800L z 1 wężownicą do c.o. lub bez węzownicy i tu prosze o doradzenie jaki wybrać czy może być czarny czy emaliowany ?  oraz  dołożeniem drugiego mniejszego 250-300L  na solar i z możliwością podgrzania z pieca + (grzałka elektryczna -opcja)

które z tych rozwiązań bedzie lepsze? I czy II ?

centralne ogrzewanie będzie na matach kapilarnych FERIS umieszczonych w sufitach ( tylko taką mam możliwość)  + 1 grzejnik ręcznikowiec w łazience 
dom 110m2 
1 łazienka 
ocieplony 15cm styropianem 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Fabryczne" schematy Atmosa są dobre, do tego dość szczegółowe. Również kombinacje kaskadowe buforów. 

Powinieneś być zdecydowany, czy chcesz jeden, czy np. dwa, gdzie jeden jest buforem dla kotła plus wężownica z solarów, a drugi wymiennik z wężownicą tylko do CWU, (odpowiednio mniejszy), zasilany latem z bufora a zimą - bezpośrednio z kotła i/lub bufora. Taki wariant jest moim zdaniem lepszy niż dodatkowa wężownica "przepływowa" CWU w jednym buforze z wężownicą solarów.

Tu np. szkic z jednym buforem i wymiennikiem CWU zasilanym z bufora.( kocioł pelletowy ATMOS/MORA/CZ)

image.png.d1f7199ef1430b055427e0a97429736e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie ma tu zbyt wielu osób  albo śledzą koronawirusa :)  nie znalazłem odp na swoje pytanie poza tym nie trzeba być specjalista w branży żeby zauważyć iż woda w kotle i buforze to ta sama a co z kamieniem bo ta sama woda ma być tez do cwu ?

taki układ owszem mogę zastosować jak opisałem w poście w opcji II , tylko do c.o. 

pozdr 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wieniu66 napisał:

nie znalazłem odp na swoje pytanie poza tym nie trzeba być specjalista w branży żeby zauważyć iż woda w kotle i buforze to ta sama a co z kamieniem bo ta sama woda ma być tez do cwu ?

Odpowiedzi na twoje pytania są w tym dziale - wystarczy poczytać i znaleźć co potrzebujesz,

natomiast na ogrzanie około 110m2 stawianie takiej kotłowni to bzdura lub prowokacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2020 o 13:38, wieniu66 napisał:

które z tych rozwiązań bedzie lepsze? I czy II ?

Opcja II. O ile na jednym zaladunku kotla potrzebne/musi byc/zalecane jest np. 800l wody. Jesli mogloby byc to np. 200/300l to mozna rozwazyc opcje I i podzielic bufor na czesc CO dol i CWU gora (zbiornik w zbiorniku a nie wężownica) + wspomaganie solarami czesci dolnej latem. W schemacie @gmaj22 wężownice solarow wolalbym miec w baniaku cwu na lato. Uzysk z solarow zima i grzanie tym CO jest niewielki.

14 minut temu, wieniu66 napisał:

nie trzeba być specjalista w branży żeby zauważyć iż woda w kotle i buforze to ta sama a co z kamieniem bo ta sama woda ma być tez do cwu

Nie wiem jaki jest problem z tym CO/CWU, kamieniem itd. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydawało mi sie że po to jest forum aby uzyskać odp na zadane pytanie, jesli uważasz że to bzdura to wyjaśnij mi dlaczego? przedstaw swoja wersję przecież wyraźnie o to prosiłem

3 godziny temu, sambor napisał:

Odpowiedzi na twoje pytania są w tym dziale - wystarczy poczytać i znaleźć co potrzebujesz,

natomiast na ogrzanie około 110m2 stawianie takiej kotłowni to bzdura lub prowokacja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy policzyłeś ile ciepła potrzebuje do ogrzania twój dom?

Czy policzyłeś ile pojemności powinien mieć bufor  do kotła HG?- podpowiem ci ok 100l/1kW mocy kotła

Czy poczytałeś te tematy w których od ponad 10 lat dajemy te same odpowiedzi na te same pytania?

W tym dziale znajdziesz wszystko, wystarczy trochę poczytać i zadawać konkretne pytania na które dostaniesz konkretne odpowiedzi.

A ty nie prosisz ty wprost żądasz odpowiedzi, a tego na forum się nie robi.

Może sie znajdzie ktoś , kto dopowie więcej w tym temacie.

PS

Czy nie zastanawiałeś się nad mniej kłopotliwym źródłem ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie masz miejsca na składowanie - zamiast bufora dajesz 1 paletę i jest,

a drewno do HG musi być suche i też trzeba je składować, ponadto też nie jest za darmo.

Wszystko będzie drożeć, więc nie rób bzdurnej inwestycji , której będziesz później żałował.

Mały kocioł na pellet + dobry schemat i wszystko gra, na taką pow to 2t rocznie to max.

Albo PC i PV na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2020 o 13:32, PioBin napisał:

W schemacie @gmaj22 wężownice solarow wolalbym miec w baniaku cwu na lato. Uzysk z solarow zima i grzanie tym CO jest niewielki.

Niezupełnie...Moim zdaniem, jeśli mamy dodatkowy bojler CWU (zwłaszcza niewielki), to wężownica powinna być w buforze, bo latem zwykle jest "nadmiar" energii słonecznej potrzebnej do ogrzania wyłącznie CWU. Zgromadzona w buforze, przydaje się na pochmurne dni.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.