Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Viessman atolla 24kw


Saab180p

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
23 godziny temu, sambor napisał(a):

A masz odpowiedni do kondensata komin?

Jak nie , to wybierz kocioł, do niego komin(wkład kominowy 2 -ścienny) i odpowiedni zasobnik na CWU.

Wg mnie to Termet Gold 20kW z zasobnikiem do 200l wystarczy.

Komin mam dwa lata temu wymieniony na wkład z kwasówki ale z jednootworowy widziałem że są rozdzielacze do pieca gdzie oddzielnie montuje się dolot powietrza mam osobną kotłownie chyba nie będzie problemu ale mam dwie łazienki i zastanawiam czy jedno czy dwufunkcyjny?

 

 

 

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednofunkcyjny jest sporo oszczędniejszy pod względem grzania CWU, a praktycznie  dwóch łazienek na raz nie uciągnie.

Chyba, że same umywalki.

Tak, można rozdzielić spaliny i zasilanie powietrzem, ale problemem może być to że pojedyncze kominy często były wykonywane bez uszczelek, a to spowoduje przecieki kondensatu z wkładu do murów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13 godzin temu, sambor napisał(a):

A masz odpowiedni do kondensata komin?

Jak nie , to wybierz kocioł, do niego komin(wkład kominowy 2 -ścienny) i odpowiedni zasobnik na CWU.

Wg mnie to Termet Gold 20kW z zasobnikiem do 200l wystarczy.

Komin mam dwa lata temu wymieniony na wkład z kwasówki ale z jednootworowy widziałem że są rozdzielacze do pieca gdzie oddzielnie montuje się dolot powietrza mam osobną kotłownie chyba nie będzie problemu ale mam dwie łazienki i zastanawiam czy jedno czy dwufunkcyjny?

 

Przepraszam zasobnik 160l

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sambor napisał(a):

Mniejszy zasobnik nie sprawi problemu, gorzej bywa przy zasobniku za dużym np 300l do kotła 14kW. 

Dlaczego ? 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotle gazowym nowego typu - mamy albo grzanie CO, albo CWU.

Jak grzejemy CWU to stygnie dom, gdyż nie grzeje CO.

Za duży zasobnik w stosunku do mocy kotła powoduje wydłużanie przerwy w grzaniu CO.

Zachodnie normy/ wytyczne do projektów inst CO przyjmują max czas nagrzewu CWU 20min, co przekłada się na 1kW mocy kotła/ 10l pojemności zasobnika , czyli dla kotła 14kW max to 150-160l, dla 19-20kW  to 180-220l, itd....

Dla 300l zaleca się moc min 25kW. 

Trochę lepiej jest przy podłogówce lub bardzo dobrze ocieplonym budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.