Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Brak ciepłej wody Bosch Condens 2300i W


Maraq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z kotłem 'Bosch Condens 2300i W' mianowicie nie podgrzewa c.w.u, ogrzewanie funkcjonuje bez zarzutu.

Do kotła dołożony jest zasobnik na ciepłą wodę. Kocioł w zimie był uruchomiony tylko do ogrzewania, mieszkanie nie jest jeszcze użytkowane ale ciepła woda miesiąc temu była. Mogło być tak, że c.w.u cały czas była podgrzewana ale nie wykorzystywana. Na wyświetlaczu nie pojawiają się żadne błędy.

Bardzo proszę o pomoc, czy ktoś jest w stanie poradzić co może być przyczyną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
W dniu 8.03.2024 o 19:11, h3nio napisał(a):

Ustawiasz na sterowniku temperaturę CWU, zatwierdzasz i nic się nie dzieje?

Tak dokładnie, nic się nie dzieje. Wyłączyłem CO, próbowałem uruchomić tylko CWU i po ustawieniu temperatury piec w ogóle nie reaguje.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz przypadkiem włączonego trybu eco? Sprawdź aktualną temperaturę CWU, może coś z czujnikiem jest nie tak. Jeżeli nie posiadasz regulatora, to wejdź na kotle w menu serwisowe i dalej L.1 -> 1-b3 (temp. CWU).

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
8 godzin temu, h3nio napisał(a):

Nie masz przypadkiem włączonego trybu eco? Sprawdź aktualną temperaturę CWU, może coś z czujnikiem jest nie tak. Jeżeli nie posiadasz regulatora, to wejdź na kotle w menu serwisowe i dalej L.1 -> 1-b3 (temp. CWU).

Tryb eco jest wyłączony. Sprawdziłem w menu serwisowym aktualną temperaturę CWU i wskazuje 67.5 C . Czyli jak rozumiem czujnik do wymiany.

Czy jest szansa żeby uruchomić podgrzewanie CWU w trybie 'ręcznym' lub wprowadzić korektę tej temperatury  ? Serwisant będzie w tym tygodniu, potrzebuję pilnie na dzisiaj chociaż na prysznic 😀

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy sprawdzić podłączenie czujnika do kotła- może jest przerwany przewód?

Ew jak masz omomierz to sprawdź wartość rezystancji czujnika bojlera i porównaj z danymi z instrukcji montażu kotła -, dla tej wartości temp co piszesz powinna być rezystancja ok 2000 ohm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
5 godzin temu, sambor napisał(a):

Należy sprawdzić podłączenie czujnika do kotła- może jest przerwany przewód?

Ew jak masz omomierz to sprawdź wartość rezystancji czujnika bojlera i porównaj z danymi z instrukcji montażu kotła -, dla tej wartości temp co piszesz powinna być rezystancja ok 2000 ohm

Zmierzyłbym ale nie potrafię się dostać do elektroniki pod tylną pokrywą... Są tam takie dwa zatrzaski jak w załączniku, próbowałem podwadzić i odgiąć pokrywę ale mam wrażenie, że może coś się urwać/pęknąć. Wskazówki co do otwarcia pokrywy w instrukcji instalatora takie jak w załączniku.

Sprawdziłem przewód od sterownika do czujnika - nie ma żadnych nawet najmniejszych pęknięć. Jak ogrzeję na chwile czujnik w dłoni to temperatura wzrasta, po chwili było 71 C.

GC2300I_PokrywaElektroniki1.jpg

GC2300I_PokrywaElektroniki2_DokTech.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler też jest Bosch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler Galmet RED - czy w tym przypadku może to mieć jakieś znaczenie ?

Udało mi się dostać do elektroniki pod tylną pokrywą, próbowałem zmierzyć wartość rezystancji czujnika ale nie ma w ogóle reakcji przy próbie pomiaru. Kable zarobione tulejkami. Multimetr na pewno sprawny.

Zmieniłem wartość parametru [5-A2] 'P: maksymalna temperatura ciepłej wody użytkowej' z 60 na 70, ustawiłem na kotle temperaturę CWU na 70 i zaczęło podgrzewać wodę, podgrzało w zasobniku do 30 stopni i przerwało a wartość '1-b3 Aktualna temperatura c.w.u.' wskazywała 71 stopni.

Przewód, na którego końcówce jest czujnik ma chyba z 6 metrów, jutro pewnie skrócę do 3 metrów i sprawdzę. 

Jeśli chodzi o zakup nowej czujki jest sens bawić się w zamienniki czy kupić to co było ? Jeśli ktoś może polecić sprawdzoną czujkę to będę wdzięczny. Taką mam teraz: https://allegro.pl/oferta/junkers-czujnik-cwu-7735502290-12883864908

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie mam pojęcia bo za instalacje wraz zakupem pieca i podzespołów odpowiedzialny był developer, papierów żadnych nie mam (muszę się w sumie o to upomnieć). Montaż był 11.2021 więc gwarancji już raczej nie ma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten czujnik musi mieć charakterystykę jaka jest podana w dokumentacji, inaczej będzie źle pokazywał i niewłaściwie sterował kotłem.

Poniżej wartości dla junkersa 

image.thumb.jpeg.ba189cc13bd2b1a3423463bbe10391f0.jpeg

i dla Boscha

image.jpeg.89498da2d82b1efcaf2412afded820bf.jpeg

Tego czujnika nie podmienisz, powinien być oryginał

Zanim kupisz upewnij się że będzie OK dla tego kotła.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewód nie ma wpływu na wartości rezystancji tego czujnika, jakby miał ze 100 czy 200m to tak, ale taka długość nie ma wpływu ma wskazania.

Zrób jeszcze jedną rzecz - wyjmij ten czujnik i niech on zmierzy temp powietrza w pomieszczeniu.

Wtedy wiadomo czy jest na 100% dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągałem. Wsadziłem do ciepłej wody (nie wrzącej), po ostygnięciu wskazywał temperaturę ~55 stopni ale po dłuższej chwili wartość powróciła do ~65 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, spróbuję dzisiaj tak zrobić.

Jeszcze jedna sprawa - otwór w którym znajduje się czujka jest zalany wodą, czujka jest wręcz zanurzona. Zakładam, że w otworze może być 'rosa' ale zanurzony w wodzie być nie powinien ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka rosa?

Tam powinno być sucho, więc to albo nie ten otwór, albo woda przez przypadek tam wlazła.

Może być kłopot z wysuszeniem tej tulei pomiarowej.

PS

Jak w czujniku była woda , to może zamókł i dobre wysuszenie czujnika pomoże , ale jak pomiar pokazuje przerwę to pewnie czujnik przegnił w osłonie.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w tym Galmet Red, ale miałem taki przypadek że na wejściu zimnej wody do zasobnika jest plastikowa rurka, która kieruje zimną wodę pod wężownice na dol zbiornika. Ta rurka powinna być wciśnięta na teflon, jeśli jest nie właściwie zamontowana będzie się unosić i blokować przepływ, wtedy zbiornik nie będzie dogrzewał wody, albo będzie grzało niewielka ilosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wszystko jasne - czujka się rozszczelniła, materiał przy łączeniu czujki z przewodem sparciał(pewnie przez to, że w otworze w którym znajdowała się czujka jest woda). Zacząłem lekko odginać czujkę żeby sprawdzić na ile rozszczelnienie jest duże, przez chwile na kotle wskazywało temperaturę z czujnika około 40 stopni, pozostawiłem czujnik w pozycji stojącej żeby wyciekła z niego woda, temperatura cały czas wzrastała, osiągnęła 100 stopni i na piecu wyrzuciło błąd 1022 (błąd czujki). 

Czy ktoś ma pomysł jak efektywnie osuszyć otwór do którego wkłada się czujkę ? (nic innego niż odessanie strzykawką nie przychodzi mi do głowy).

Zamówić czujkę i wymienić samemu czy lepiej pozostawić to serwisantowi ? (wątpię, że będzie miał taką czujkę od ręki ...)

Dziękuję wszystkim za pomoc w zlokalizowaniu problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Maraq napisał(a):

Czy ktoś ma pomysł jak efektywnie osuszyć otwór do którego wkłada się czujkę ?

Sprezone powietrze.

Ale pytanie skad tam woda i czy nie pojawi sie w przyszlosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Wczoraj miałem serwis pieca, otwór osuszony (strzykawka + sprężone powietrze). Po weekendzie sprawdzę czy w otworze nie ma wody i wtedy podepnę nowy czujnik.

Dziękuję jeszcze raz wszystkim za pomoc.

Edytowane przez Maraq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.