Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zębiec Szafir 12kw przerobka


Maniut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , kupiłem na moje nieszczęście kocioł jak w temacie . Niestety musiałem brać co jest pod ręką bo miałem awarie poprzedniego i musiałem w ten sam dzień wstawić nowy. I niestety kupiłem jak wspomniałem w/w. I pytanie jak go przerobić żeby jakos sensownie można było obsługiwać . Dołożyłem dmuchawkę że sterownikiem , ale wegielnnieraz mi sie zawiesza i pali się w zasypie. Myślałem zrobić podajnik węgla żeby nie było zawodne cały czas . Czy ktoś przerabiał ten piec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ? to dość dobry kocioł -  aby się zasyp nie zapalał  komora załadowcza musi być mega szczelna a klapka krótkiego obiegu zamknięta.  Powietrze  do spalania powinno się dostawać tylko dołem i najlepiej dopiero pod sam palnik więc  spróbuj tez zmniejszyć "podłogę '  pod opałem czyli zasłoń część rusztu.  Piszę zgodnie z zasadą - nie mam tego kotła ale się wypowiem :).  Po prostu dlatego że kocioł dolnego spalania tak zbudowany jest również kotłem zgazowującym jednak jeśli klapa krótkiego obiegu będzie nieszczelna zacznie on pracować jako kocioł górnego spalania i zajmie się cały zasyp.  

Jedno co widzę w nim nieciekawego  to rura z wodą na której oparta jest  ceramika - takie coś w rodzaju rusztu wodnego -  jeśli to możliwe zastawiłbym dostęp do tego żelastwa  jakimś szamotem - to może wystudzać  płomień  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj opis  nadziei jakie wzbudził ten kocioł  

https://czysteogrzewanie.pl/2019/10/pierwszy-polski-kociol-wzorowany-na-piecu-kirgiskim/

 

https://www.zebiec.pl/wp-content/uploads/piec-na-wegiel-szafir-skos.png

A powyżej przekrój na którym ta durna rura z wodą jest - wg mnie kompletnie niepotrzebna 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej - problem u uciebie jest wegiel raczej na 99% - w piecach DS bardzo zle spalają sie wegle mocne typu Staszic czy bogdanka czy wujek - spieka sie to i zawiesza   - nic nie zrobisz .  JEsli został ci stary wegiel z gówniaka to jedyna opcja to mieszać i to testować na sobie jakie to maja byc proporcje - bo tego nikt nie wie....

Wiesz jakim weglem palisz?  

Jedyne wyjscie to kupic słaby piast lub troche mocniejszą wesoła i tak spalać mieszając z tym co masz.

Jesli na drewnie tez są takie cuda to piec jest winny.  Mierzyłeś wogóle temp spalin ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maniut ten kocioł to nieporozumienie... ewentualnie dla emeryta który będzie siedział przy kotle i wachlował ruchomym rusztem żeliwnym żeby "jakoś" się opał spalał...Cienko to widzę...🤯 Kocioł w specyfikacji posiada zapis mówiący że jest przystosowany do spalania "GROSZKU". Kup worek węgla groszku i zasyp kocioł...

Sorry panie że tak bezpośrednio 😨 

 Jest jeszcze jedno wyjście bardziej radykalne...Wyrzucić ten skośny ruszt żeliwny ruchomy,dokupić i wstawić ruszt w poziomie w tą lukę nad popielnikiem....

Edytowane przez krzych13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.