Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór pieca do domu 120m2 typu bliźniak


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez dawido,

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

mam pytanie odnośnie doboru pieca gazowego jednofunkcyjnego do nowego domu typu bliźniak 120m2, ogrzewanie głównie grzejniki (podłogówka: 2 łazienki wiatrołap i kuchnia). Ocieplenie budynku 24 cm porotherm + 15 cm styropian. Od instalatora dostałem propozycje doboru pieca :

1. De dietrich mcr 3 evo 24kW modulacja 6,1-24, 8 kW

2. De Dietrich mcr 3 evo 15 KW modulacja 6,1 -15,6 KW

3. De Dietrich evodense 15kW   modulacja 3,3- 15,6 KW

Najkorzystniej cenowo (ZDECYDOWANIE) wychodzi opcja numer 1 ale czy ten piec nie jest zdecydowanie przewymiarowany do mojego zapotrzebowania?? Czy zakres min. modulacji nie jest za wysoki na taki mały domek. Czy zasobnik c.w.u. 100L jest wystarczający dla 3-os. rodziny ?? 

Opublikowano

blizniak od dewelopera jeszcze w realizacji, nie mam rozeznania póki co do realizacji podłogówki. Jakiej firmy piec w takim razie szukać żeby jakość do ceny była zbliżona pod taki domek. Dziękuje Sambor za podpowiedź

Opublikowano

Junkers/ Bosch/ ew Wolf lub Vaillant- trochę droższy.

Moc max ok 14kW.

A jak po taniości to nawet Termet, tylko on ma do 20kW, ale minimum ok 3kW

Na taki budynek to przy -20C wystarczy ok 5-6kW mocy cieplnej

 

Opublikowano

Jeżeli moc minimalną ma mieć do 3kW to może ten jednak wybrać tego z mojej listy od instalatora, dobry dostęp do serwisu jest i chyba ma możliwość oddzielnego przyłączenia podłogówki, grzejników i CO

 

3. De Dietrich AMC evodense 15kW   modulacja 3,3- 15,6 koszt koło 13000 z zasobnikiem i sterownikiem już

vaillanty to chyba nie mój przedział cenowy

Opublikowano

Sambor Bardzo Dziękuje za szybką rzeczową odpowiedź i poświęcony czas.

Myślę, że zdecyduję się na ten piec polski Termet, w sklepie człowiek zachęca mnie żeby wziąść Ecocondens Silver zamiast Gold Plus 20 kW o którym myślałem. Czy przy ogrzewaniu mieszanym z dużą przewagą grzejników + zasobnik 140L coś przemawia na korzyść któregoś z tych pieców?:

Opublikowano

Sterowanie przez internet mnie nie interesuje , jedynie żeby ekonomicznie sobie grzało . silver z zasobnikiem 6800zł a gold plus pewnie z 1000zł drożej 

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Domek będzie miał przewagę grzejnikow a podlogowka będzie na parterze w: lazience kuchni i wiatrołapie,  A na piętrze w lazience. Jak najlepiej to połączyć ?jeśli zdecyduje się na piec termet gold 20kw 1-f z zasobnikiem 140l.

Czy lepiej wybrać jakis piec który ma podlaczenie i do podłogówki i do grzejnikow oddzielnie??

  • Rozwiązanie
Opublikowano

Masz rozdzielony obieg ogrzewania podłogowego od grzejnikowego? Czy są zawory RTL?

Ps. Nie ma czegos takiego jak kocioł który ma podłączenie do grzejników i podlogowki oddzielnie

Opublikowano

A to dziękuję za spostrzeżenie bo myślałem że w droższych kotłach są wyprowadzenia do 2 obiegow grzewczych plus do c.w.u. 

Jeszcze nie ma instalacji grzewczej rzuconej po budynku. Właśnie interesuje się w jaki najlepszy sposób to wszystko połączyć żeby nie było problemów z grzejnikami czy podlogowka.

Opublikowano

Rozłóż wszędzie podłogowe (koniecznie z projektem) bez żadnych grzejników, poma z kotła zasili Ci całość, sterowanie pogodowe bez żadnych mieszaczy i siłowników, prosto i skutecznie

Opublikowano

Niestety nie mam takiej możliwości.  Domek w stanie deweloperskim. Podlogowka tylko na dole w lazience kuchni i wiatrolapie a na górze w lazience. Także proszę o poradę jak połączyć podlogowkr i grzejniki

Opublikowano (edytowane)

Proste jak  .....zawór termostatyczny 3  lub 4 d .  Kocioł grzeje grzejniki temperaturą  włąsciwą dla grzejników a równolegle podłączasz  rozdzielacz  do podłogówki  z takim własnie zaworem - ustawiasz temperaturę podłóg i po zabawie .  

 

 

rozdzielacz.jpg

Edytowane przez Gruner
Opublikowano

Dziękuję za odpowiedź. Myślałem że potrzeba będzie jakieś rozbudowane rozwiązanie żeby to dobrze funkcjonowało. Rozumiem że powrot grzejnikow będzie się mieszał z powrotem podlogowki żeby kondensacja była.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Zastane rozwiązanie podziału podłogówki i grzejników zaskoczyło mnie trochę. W załączniku mam zdjęcie rozdzielacza. Mam pytanie czy zastosowanie zaworów RTL w zasilaniu podłogówki i kuchni  zamiast na powrocie nie robi różnicy?? 

20240509_113432.thumb.jpg.373ebbf8180e0fcb6e087c9b9a3b1097.jpg

Opublikowano

Proszę o rozwinięcie problemu, w taki sposób robi deweloper to i raczej ciężko wynegocjować inaczej, liczę że pomożecie znaleźć konkretne argumenty

Opublikowano

Jakie argumenty?

z googla :

Cytat

Zawór RTL ogranicza przepływ wody po to, aby ogrzewana podłoga nadmiernie się nie nagrzała. Jeżeli czynnik grzewczy jest zbyt gorący, to zawór RTL, montowany na przewodzie powrotnym, ogranicza odpływ do momentu uzyskania przez pętlę odpowiedniej temperatury.

 

Opublikowano

https://ogrzewanie-podlogowe.rzeszow.pl/tag/podlogowka/

hydraulik niby się powołuje na to i podobno to działa dookoła więc mam mętlik w głowie co za róznica gdzie ten zawór

poniżej cytat tego artykułu

Zawór RTL Często pojawiają się pytania dotyczące zastosowania zaworu rtl. Np. czy montuje się zawór rtl na powrocie czy zasilaniu? Żeby wyjaśnić sprawę stosowania i zasady działania tego zaworu, trzeba powiedzieć, że jego zadaniem jest regulowanie/ograniczanie temperatury zasilania podłogówki. Używa się go w obiegu grzejnika. Możemy zastosować go dwojako: albo na wyjściu z grzejnika – wtedy temperatura podłogówki zależy od temperatury w pomieszczeniu, albo na trójniku zamontowanym na zasilaniu z sieci co. Tutaj ręcznie ustawiamy maksymalną temperaturę zasilania podłogówki. W internecie znaleźć możemy zarówno schemat ogrzewania podłogowego z zaworem rtl zastosowanym na wyjściu z grzejnika, jak i schemat ogrzewania podłogowego z zaworem rtl zastosowanym na wyjściu z zasilania co (po trójniku)

Natomiast w sytuacji wykorzystania zaworu RTL w zasilaniu, jego funkcja zmienia się na kontrolowanie temperatury wody, która opuszcza kotłownię i kieruje się do obiegu grzewczego. Ten rodzaj zastosowania znacząco wpływa na komfort cieplny użytkowników oraz efektywność całego systemu grzewczego. Poprzez precyzyjną regulację temperatury wody zasilającej, można zapewnić optymalne warunki ogrzewania w budynkach.

  • Różnica między zastosowaniem zaworu RTL na powrocie i w zasilaniu jest związana z kierunkiem przepływu mediów.
  • Zawór RTL na powrocie automatycznie reguluje temperaturę wody powracającej, podczas gdy w zasilaniu kontroluje temperaturę wody opuszczającej kotłownię.
Opublikowano

Jak się mamy na cytaty przepychać to proszę:

Cytat

Zawór RTL ma zastosowanie do pętli ogrzewania podłogowego nie przekraczającej 15m2 powierzchni.
Zawór HERZ montuje się na powrocie pętli. Głowica posiada czujnik cieczowy.

 

Opublikowano

Może niezrozumiale wyraziłem swój problem przepraszam.

Chodzi mi o to czy te rozwiązanie zastosowane przez wykonawcę zapewni mi ciepłą podłogę w łazience i kuchni - (te 2 obwody na RTL). Bo jeżeli to nie jest dobre rozwiązanie to muszę mieć jakieś argumenty konkretne żeby to zmienili , bo w okolicy wszędzie w swoich inwestycjach tak rozwiązują kwestie podłogówek w systemie mieszanym podobno. Więc staram się łopatologicznie zgłębić temat jako to robi róznice gdzie ten RTL będzie. 

Dziękuje za wszystkie sugestie

Opublikowano

Zawór RTL ma na celu ograniczenie przepływu przez pętlę wody o zbyt dużej temperaturze- tą temp ustawiamy właśnie zaworem RTL.

Pętla jest napełniana gorącą wodą ,która po dotarciu do zaworu RTL zostaje odcięta i całość stygnie , grzejąc podłogę i pośrednio pomieszczenie.

Jak dasz RTL na zasilaniu to grzanie podłogi będzie słabsze, gdyż wpuszczona w pętlę będzie woda o niższej temp.

Co tu dużo pisać - twój dom, twoje pieniądze - musisz sam tych idiotów przekonać. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.