Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rekuperacja a okap kuchenny. Opinie? praktyka? spostrzeżenia?


Lolekx86

Rekomendowane odpowiedzi

Projekt reku się rodzi w związku z tym pytanie jak w tytule.  Podliczyłem że na kuchence rocznie wytworzone jest minimum 2000kwh ciepła z którego większość wylatuje sobie na zewnątrz i naturalnie miło byłoby część odzyskać. Opinie w tym temacie bywają różne, jedni powiedzą "panie w żadnym wypadku grzyb i syf w kanale". Inni zwłaszcza na "youtube : ni ma problemu podłączamy klientom od zawsze". Patrząc w kanał mojego okapu rzeczywiście jest raczej czysto, praktycznie wszystko zostaje w urządzeniu.


Czy mają forumowicze doświadczenia w tej sprawie ? podłączać ? nie podłączać? jeśli tak to czy wychodzą  problemy czy raczej ich nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz filtr przeciw tłuszczowy to powinno być ok. Osobiście u siebie tego nie robiłem. 

Edytowane przez o6483256
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podłączaj go do żadnego kanału. Filtr przeciwtłuszczowy i wyrzut w kuchni. Odzyskasz jeszcze więcej ciepła

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2023 o 16:51, swampshark napisał(a):

Nie podłączaj go do żadnego kanału. Filtr przeciwtłuszczowy i wyrzut w kuchni. Odzyskasz jeszcze więcej ciepła

Ok. Masz na myśli wolniejszy przepływ przez wymiennik przy spokojnym działaniu na samych anemostatach? Chętnie dowiem się więcej.

Jak na razie tylko w sprawie kuchni  zagwozdkę. Pierwsza myśl w tej sprawie jest taka " no jak to same anemostaty wyciągowe, przecież zanim wyciągną kisić para się pod sufitem będzie, wolałbym sprzężyć  z okapem". Z drugiej strony kombinacje z okapem to nadciśnienie w instalacji i ryzyko na przykład  frytek w łazience. 

 

W dniu 17.12.2023 o 09:27, o6483256 napisał(a):

Dasz filtr przeciw tłuszczowy to powinno być ok. Osobiście u siebie tego nie robiłem.

Masz w kuchni sam anemostat(y) czy okap też jest?
 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lolekx86 mam podlaczony okap do reku. Kosztowalo mnie to troche pomyslu aby dzialalo i frytek w lazience nie bylo. Zainstalowane sa czujniki podcisnienia w skrzynkach rozdzielczych. Kiedy okap wytworzy tam cisnienie to wentylator wyciagowy zwieksza predkosc tak aby utrzymac stale podcisnienie we wszystkich kanalach. Jednoczesnie nawiewny zwieksza predkosc.

Najprostszym rozwiazaniem sa filtry i obieg wewnetrzny (nie laczyc z reku).

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Lolekx86 napisał(a):

Masz w kuchni sam anemostat(y) czy okap też jest?
 

W kuchni nie zamontowałem anemostatu, mam w łazience połączonej z kuchnią, a w kuchni wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam okap od razu na dwór wyprowadzony - dwie klapy zwrotne po drodze i tyle.

Włączę okap to rekuperatorowi to zwisa bo tylko ciężej ma tylko ten wentylator który wypycha powietrze z domu.

Okapu używam tylko przy smażeniu bo przy gotowaniu rekuperacja wyciąga sama wszystko bez problemu bo w domu i tak jest sucho.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.