Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem ze sprzęgłem i temperaturami


Lend

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałbym się przywitać.

Dotychczas nie potrzebowałem pomocy, ale niestety i mnie nie ominęły problemy z nową instalacją co. 

W skrócie bardzo zachwalany przez kilku bardzo wymagających znajomych skomplikował mocno instalacje 100% podłogówki. 

Dom 130m2 parter i piętro, a w nim 2 rozdzielacze z 12 pętlami (obecnie wiem że dużo za dużo) i osobnymi pompami wilo para. Na początku się zaburzały bo były w szeregu i hydraulik naprawił błąd braku przepływu sprzęgłem hydraulicznym. 

Niby wszystko działa, ale zasilanie parteru jest zimniejsze od tego piętra, a do tego przy temperaturze zasilania poniżej 30 stopni piec taktuje. 

Piec to Beretta Mysmart 20 rsi do tego sterownik besmart z termostatem. 

Moc minimalna 2.8kw

Czytałem podobny wątek, ale skończył się wymianą sprzęgła na jednoobiegowe, a u mnie znów chyba wpłynie to na pracę dwóch pomp w rozdzielaczach? 

Czy sprzęgło rozdzielacz jest dobrze podłączony. Zakręcajac piętro zasilanie parteru grzeje lepiej więc chyba nie może być źle podłączone?

Pompy włączone na 1 bieg przepływy ok.2l/h

Dzięki za pomoc i pozdrawiam. 

IMG_20231210_090717.jpg

IMG20231210173943.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie miesza sie powrot z gornego pietra z zasilaniem parteru stad spadek temperatury. Zwieksz wydajnosc pompy w kotle i obserwuj co sie dzieje. Lub lepiej zmniejsz te przeplywy w petlach, potrzebne az 2l/min na kazdej petli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, PioBin napisał(a):

Lub lepiej zmniejsz te przeplywy w petlach, potrzebne az 2l/min na kazdej petli?

Trzeba zmniejszyć te przepływy do poziomu 1l/min lub mniej  , takie ustawienia są po prostu "chore" - 12x2x60 x2 to ok 2800l/h  żaden kocioł domowy nie da takich przepływów, więc ani sprzęgło, ani zmiana nastaw w pompie kotła nic nie dadzą.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tez to policzylem. Ale nie chcialem tego jeszcze podawac w tej formie „matematycznej”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedź. 

Rozumiem, że zmniejszenie przepływów nie powinno wpłynąć na niedogrzanie pomieszczeń. Z tym walczyłem przed założeniem sprzęgła i uruchomieniem dodatkowych pomp. Niskie przepływy i niedogrzane pętle. 

Oczywiście teraz będzie wyłączał się ze względu na obecną temp powrotu. (chodził na 31 st. przez godzinę)

Czy sprzęgło zostało podłączone ok? Jakoś nie mam już zaufania do nich. Czy niższa temp. zasilania parteru może mieć coś wspólnego z brakiem zaworów zwrotnych? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzeglo jak sprzeglo. Rura z 4-6 odejsciami. Zrownowaz hydraulicznie (wyreguluj) instalacje.

Staraj sie zlapac zblizony przeplyw po stronie kotla i instalacji. Dla instalacji te przeplywy powinny byc podane (policzone) ostatecznie oszacowane. Zsumuj przeplywy i tyle ma dac pompa z kotla lub minimalnie wiecej. Gdyby z jakis powodow wymaganych w instalacji nie udalo sie uzyskac wydajnosci na kotle to trzeba sie ratowac temperatura kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przepływy na poziomie 1l/h,  pompa kotłowa na 3 bieg i dalej taktuje.

Oczywiście na temperaturze poniżej 30stopni.

Czy brak zaworów zwrotnych na powrotach nie powoduje czasem podgrzania wody wracającej do kotła wodą zasilającą i wyłączeniem pieca? 

 

 

 

 

Edytowane przez Lend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do nowych wnioskow i informacji.

Niestety obecnie nie moge ich zweryfikowac, ale dziś popołudniu będę działał. 

Jest parametr który zmienia histerezę pracy włączenia i wyłączenia c.o. dokładniej p25 i p26. 

Dodatkowo parametr ocieplenia budynku p44 oraz szybkosc reakcji ogrzewania (dla podlogowki niby 1) i pracy pompy kotła p90.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest troszkę lepiej niż było. 

Po zmianie ustawień p25 oraz p26 (czyli histerezy co) na 2 stopnie piec odpala na krzywej 0.4. W krzywej 0.2 automatyka ustala temp. zasilania na 27 st. co chwilowo było za nisko.

Zmieniłem również parametr p90 na 100(pompa kotła na max). 

Co ciekawe temperatura powrotu jest niska 24-25 st. (zasilanie 32)

Czy może być to spowodowane długimi przerwami w grzaniu w ciągu dnia?

Zastanawiam się czy nie wyłączyć termostatu t100 ustawić pogodówkę na 0.2 może 0.4 i zdać się na wyłączanie pieca przez histerezę zasilanie/powrót. 

Pewnie przy temperaturze 27/25 będę wstanie utrzymać w domu ok.21-22 stopni, a zużycie gazu pewnie też nie będzie gigantyczne. Zużycie minimalne 0.3m3/h. 

Obecnie z termostatem denerwuje mnie grzanie podłogi po długiej przerwie w ciągu dnia. 

Która opcja będzie lepsza według Was?

Bardziej komfortowa, bo rachunek za gaz jest ważny ale nie najważniejszy.

Edytowane przez Lend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz współczesny dom z wymaganym przez prawo ociepleniem to dla temp zewn ok 0C temp zasilania podłogi nie powinna przekraczać 30C, np u mnie jest 27C , mam Wolfa BM-1 i krzywą pogodową 0,3.

Na pewno będzie trzeba dostosować przepływy w pętlach do wymaganych temperatur pomieszczeń.

Jak za zimno to zwiększyć przepływ, jak za ciepło, szczególnie na ciągach komunikacyjnych to zmniejszyć przepływy.

Po każdej zmianie parametrów trzeba odczekać 3-4 godziny, to nie grzejniki aby reagowały szybko.

Spadek temp wody przy podłogówce masz prawidłowy, tylko w literaturze i w obliczeniach jest =5C, a w rzeczywistości są różnice większe.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz podniosłem krzywą na 0.4 i temp. zasilania obliczona przez algorytm 28 st. powrót 25. 

Nie wiem jedynie czemu sterownik w temperaturze zew. pokazuje cały czas 0 st. i tak dobiera temp.

Zapytam jeszcze serwis z Torunia. 

Tak po za tym podłoga przyjemnie ciepła, niecałe 21 st w domu i zużycie gazu w ciągu 12h niecałe 1.5m3 z cwu.

Myślę że jestem bliżej niż dalej. 

Dzięki.

 P.s. Co ciekawe serwis z torunia poinformował mnie, że kocioł mysmart nie posiada parametrów numerycznych ale u mnie na p25 i p26 za to zareagował ewidentnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.