Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pereko Qmpel 8Kw nie rozgrzewa się do zadanej temp.


rafal121

Rekomendowane odpowiedzi

Ale ten zawór mam na powrocie, a nie na wyjściu z pieca, zatem ciepło i tak idzie na grzejniki. Są ciepłe i w chacie jest 21-22 st. Czyli on w żaden sposób nie wpływa na to, jaka idzie temp.na grzejniki. Jeśli dobrze już rozumiem instalację, którą zastałem z zakupem tego starego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, tak z pieca wychodzi gorąca woda ale jeśli ten zawór by działał prawidłowo to on ma środku wkładkę działającą na temperaturę i jeśli jest ona niższa niż 55 stopni to dopływ z lewej strony jest zamknięty i wtedy woda z instalacji nie może popłynąć do pieca za to w tym momencie górny dopływ tego zaworu jest otwarty i gorąca woda powinna być zaciągana przez pompkę do pieca. Masz starą instalację grzejnikową i mogło w niej zalegać sporo śmieci więc przypuszczam że coś tam wpadło i się zablokowało. Ten zawór można rozebrać i wyczyścić a nawet wymienić w nim wkładkę termostatyczną. 

Powrót masz ciepły bo prawdopodobnie woda z bojlera wraca podgrzana, sprawdź temperatury na tej grubej rurze powrotnej z instalacji i na tej cienkiej plastikowej z bojlera, prawdopodobnie ta plastikowa jest dużo cieplejsza ale to akurat na plus bo wtedy bojler robi za mały bufor ciepła i dzięki temu powrót do pieca jest trochę cieplejszy.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rafal121 napisał(a):

Tego nie wiem właśnie. Uczę się palenia pelwtem, ale jeśli sterownik nie ma PID to będzie cały czas palił tyle, ile mu ustawiłem. Nie przejdzie w automatyczne sterowanie, bo go po prostu nie ma w sterowniku.

No jak dla mnie to w instrukcji tego sterownika jest jasno napisane że jest on typu PID

image.png.de714317795ab9642f20999d5e9cd756.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według instrukcji nie ma nigdzie w ustawieniach tego sterownika takiego wyboru trybu pracy. Według mnie odpowiadają za to tylko ustawienia mocy wentylatora:

Max dmuchawa - prawdopodobnie dla pełnej mocy

Min dmuchawa - prawdopodobnie dla minimalnej mocy

Resztą zarządza algorytm, możesz to też szybko sprawdzić, jak zmniejszysz na chwile temperaturę zadana poniżej aktualnej na piecu, obroty wentylatora i dawka paliwa powinny się zmniejszyć.

image.png.599ad8257fcde71d1d41937b46c2552c.png 

Możesz pokazać wykres temperatur?

image.png.6a7401ef4d80b1141a3a98d0f0811ec2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak będę wieczorem przy piecu to zrobię foto. Znalazłem instrukcję i faktycznie jest zapis o PID, ale w sterowniku ani słowa nie widziałem o PID, jakiejkolwiek ikony, ze to istnieje. Widziałem też bardzo podobny sterownik, tylko inna nazwa i on miał ikonę PID, gdzie u mnie jej właśnie nie ma w tym miejscu. Nie wiem czy zrozumiale to piszę.

20231207_181715.jpg

20231207_181707.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, oglądamy ta samą instrukcję. Plik w załączniku.

COBRA 2 BIO_v2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na foto w okienku po prawej, gdzie jest płomień i ikona wyjścia mam puste miejsce, a widziałem w innym okienko z napisem PID, której ja właśnie nie mam i prócz zapisu z przodu instrukcji nic więcej o PID w instrukcji nie ma. Ani jak ją włączyć, kiedy się włącza sama czy cokolwiek. Ani słowa o PID.

20231207_182737.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lewym dolnym rogu na zmianę powinna pokazywać się temp spalin/godzina i % mocy kotła

 

image.png.0c54c0aa8001c26476c30b3a0f74dca5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie. Pokazują mi się na zminę. Zgadza się.

Poniżej foto z tego forum i niby takiego samego sterownika, gdzie widać ikonę PID...to co opisywałem, że u mnie jej nie ma.

Screenshot_20231207-184707_Chrome.jpg

A może ta ikona się ukazuje, jak jest podpięty ten zawór 3 lub 4d? A jak nie ma to i ikony nie ma. Możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wersja sterownika jest pewnie specjalną wersją dla producenta tego kotła i prawdopodobnie ma inne oprogramowanie.

A jak pokazują się procenty to ile tam masz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw zadaną 50 i poobserwuj ten parametr w rogu, według mnie powinien się wtedy zacząć modulować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wszedłem i było 60 ustawione, nabite 52,9, zmieniłem, jak kazałeś i zadałem mu 50 i od razu zmienił pracę z 100% na 87%. Rozumiem, że załączył się PID? W tym linku co podrzuciłem wyżej dokładnie o tym samym była rozmowa. Poczytaj proszę i daj znać czy to się pokrywa z tym co mi wyjaśniasz.

Zadam mu teraz więcej około 65st i zwiększe podawanie i wtefy zobaczę co z tym zaworem na powrocie będzie. Rura gruba na powrocie gorąca i nie jestem w stanie utrzymać na niej dlużej ręki, zatem chyba wraca gorąca woda, ale czy ma 55st to nie wiem.

I piec już na 77% przeskoczył.

17019816889858120272829766754781.jpg

20231207_213558.jpg

17019817718579055174857800431745.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano na piecu zadane 65, które ustawiłem na noc, a rano na piecu 63,4 i piec w trybie 65%. Czy mam rozumieć, że teraz jest w trybie PID i sam dozuje nawiewem oraz podawaniem i przerwami?

Nie wi tylko co z zaworem na powrocie czy działa poprawnie czy jak, bo nie miałem jak zmierzyć temp.na rurze przed zaworem, ale rura gorąca, jak pisałem wczoraj. Nie jestem w stanie utrzymać jej dłużej w dloni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że tak. Jest teraz w oknie pracy, że tak powiem. Czyli w założonych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie pracy tego nie rób, bo tam musisz zamkńąć 3 zawory w koło, a i tak trochę wody zleci
Według mnie nie ma sensu go robierać bo ewidentnie działa

Tak BTW rozwiązanie twego problemu podałem w #5 poście, a tutaj się wszyscy rozpisali na #148 postów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.