Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet EcoCondens gold 25, krzywa grzewcza


ray1243

Rekomendowane odpowiedzi

Hey,

podłączyłem niedawno czujnik zewnętrzny, kocioł od razu go wykrył, super.

Włączyłem 3 dni temu ogrzewanie, wybrałem na początek delikatnie krzywą 1,0 i kocioł zaczął pracować z temp. zasilania - chyba 27'C.

Na drugi dzień rano w domu prawie 24'C, za dużo dla nas, więc zmniejszyłem krzywą na 0,8. Na następny dzień rano w domu 24'C - idę rzucić okiem na kocioł a temp. zasilania 30'C - zmniejszyłem więc krzywą na 0,5 i poszedłem do pracy. Po przyjściu z pracy w domu 24'C. Kocioł teraz nie pracuje.

Steruje tylko z kotła, nie mam w domu żadnych termostatów on/off itd.

Chodzi mi o to, czy ten kocioł nie grzeje za mocno na tak niskich krzywych ? Trochę to nie pasuje mi z wykresem krzywej dla tego kotła. Parametr P22=0.

Jeszcze taki szczegół a może nie szczegół - czujnik temp. zewn. przykręciłem sobie w skrzynce gazowej od dołu jakby - po prostu jak wierciłem w kotłowni to tak wyszło, że wyszedłem koło gazu, zakryła to skrzynka i dałem czujkę z dołu bo tam nie będzie na nią słońce świecić. Może ona być do blachy złapana ?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć jakikolwiek sterownik, który wyłączy kocioł po osiągnięciu temperatury i tyle, teraz nie ma co go wyłączyć, no chyba że temperatura powrotu będzie bliska histerezie i kocioł wpadnie w L3, a po schłodzeniu znów go włączy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cappo napisał(a):

Wrzuć jakikolwiek sterownik, który wyłączy kocioł po osiągnięciu temperatury i tyle, teraz nie ma co go wyłączyć, no chyba że temperatura powrotu będzie bliska histerezie i kocioł wpadnie w L3, a po schłodzeniu znów go włączy. 

Jeszcze trochę się pobawię ale raczej zainwestuję w jakiś prosty termostat on/off.

Co do rodzaju ogrzewania to mam z pewnością ustawione P08=1, bo mam podłogówkę ; d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ray1243 napisał(a):

Jeszcze taki szczegół a może nie szczegół - czujnik temp. zewn. przykręciłem sobie w skrzynce gazowej od dołu jakby - po prostu jak wierciłem w kotłowni to tak wyszło, że wyszedłem koło gazu, zakryła to skrzynka i dałem czujkę z dołu bo tam nie będzie na nią słońce świecić. Może ona być do blachy złapana ?

Północna ściana i jak najwyżej. Na pewno nie na wysokości skrzynki gazu.

Sama krzywa się służy do regulowania temperatury pomieszczeń, ona tylko z grubsza ustawia temperaturę kotła, a dokładnej regulacji dokonuje jakikolwiek sterownik albo termostat. Najlepiej sterownik on/off  PWM dedykowany do podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę daleko mam do ściany północnej.. Mój tok myślenia był taki, że skrzynka osłoni czujnik przed słońcem i jest on zamocowany od dołu ale na wysokości mniej więcej 80cm od gruntu. Nie może być taki nisko bo przy gruncie zimniej ? dlatego trzeba dać wyżej ?

Co do sterownika to myślałem nad Salus RT520RF bezprzewodowy bo tylko taki wchodzi w grę.  Coś lepszego w podobnych pieniądzach macie ?

Edytowane przez ray1243
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ray1243 napisał(a):

Co do sterownika to myślałem nad Salus RT520RF bezprzewodowy bo tylko taki wchodzi w grę.  Coś lepszego w podobnych pieniądzach macie ?

Może być, ma tryb  pwm dla podłogówki (zwany tam 3CPH).

 

Godzinę temu, ray1243 napisał(a):

Nie może być taki nisko bo przy gruncie zimniej ? dlatego trzeba dać wyżej ?

Im wyżej tym stabilniejsza temperatura (mniejsze wahania dobowe).  Czujnik nie ma być w cieniu, tylko na ścianie na której nigdy w ciągu doby nie padają promienie słoneczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 9.11.2023 o 20:25, ray1243 napisał(a):

Kupiłem wspomnianego Salusa RT520RF. Mam go podłączyć do zacisków RT - regulator temperatury pomieszczeń, czy jako OT - regulator Open Therm? Bo niby jest to regulator OT ale gdzieś się przewinęło, że to ściema.

Daj znać jak sprawdzisz 🙂 też jestem ciekaw czy będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu podłączyłem pod RT. Jak podłącze pod OT to po czym poznam, że działa właściwie ?

Co do działania to ustawiłem TPI i obserwuje co się dzieje bo dopiero czytam co to w ogóle jest.

Zdarza się wam, że sterownik przekłamuje temperaturę ? Rzućcie okiem na zdjęcie - salus pokazuje inaczej niż dwa pozostałe.

 

salus.jpg

edt. przestawiłem na tryb ręczny i temperatura zmieniła się na 23.5'C. Także chyba muszę się doedukować bo nie ogarniam tego.

Edytowane przez ray1243
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, ray1243 napisał(a):

Zdarza się wam, że sterownik przekłamuje temperaturę ?

Dlatego każdy sterownik ma kalibracje temperatury. U mnie przekłamuje o 1st.C

1 godzinę temu, ray1243 napisał(a):

Jak podłącze pod OT to po czym poznam, że działa właściwie ?

OT moduluje mocą kotła bez wyłączania go. Oczywiscie pod warunkiem, że zapotrzebowanie na ciepło jest większe niz minimalna moc kotła.

PWM (TPI) Włącza i wyłącza kocioł cyklicznie, przeważnie w stałych cyklach, np 20 minutowych (3CPH). Np. kocioł pracuje 7 minut i nie pracuje 13, albo pracuje 10 i nie pracuje 10 minut. Itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ray1243 napisał(a):

Jak podłącze pod OT to po czym poznam, że działa właściwie ?

Z tego co kojarzę, to miga ikona krzywych grzewczych. No i w samym sterowniku też mogą pokazać się niektóre parametry kotła (moc, temp. zasilania). RT rozłączasz, to będziesz widział czy kocioł ma ochotę grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.11.2023 o 21:22, teres napisał(a):

Daj znać jak sprawdzisz 🙂 też jestem ciekaw czy będzie działać.

Witam, sam mam ten sterownik i ten kocioł. Jak podłączysz pod OT to na sterowniku bedą dane z pieca alarmy itp, ale jak załączysz  grzanie to zaczną sie dziać dziwne rzeczy, kocioł się załącza i wyłącza coś sie gryzie w sterowaniu. Przynajmniej u mnie tak sie dzieje, natazie nie dostałem odp od producenta płyty do kotła termet odnoście protokołu OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odp od firmy która robi elekronike dla termeta na temat współpracy z salusem rt520rf :

 

Dzień dobry

Nie ma obecnie takiej możliwości. Jest określona lista regulatorów z którymi współpracuje układ sterowania.

W najbliższym czasie nie będą prowadzone prace związane z wymienionym regulatorem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salus to część międzynarodowej firmy, głównie skośnookiej, produkującej na wiele rynków, więc może raczej Termet powinien się dostosować do ich standardów.

Ale taka niekompatybilność pozwana na utrzymanie wyższych cen i brak konkurencyjności na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2023 o 06:17, kulman napisał(a):

Dostałem odp od firmy która robi elekronike dla termeta na temat współpracy z salusem rt520rf :

 

Dzień dobry

Nie ma obecnie takiej możliwości. Jest określona lista regulatorów z którymi współpracuje układ sterowania.

W najbliższym czasie nie będą prowadzone prace związane z wymienionym regulatorem.

 

A gdzie to można poczytać o wspomnianej przez Ciebie liście kompatybilności ?

Ano zajrzałbym który to regulator z komunikacją opentherm jest najtańszy no i koniecznie bezprzewodowy w moim przypadku.

Z tego co sobie obserwuje to całe TPI które oferuje Salus to przy nastawie 22,3'C pozwala spaść temperaturze do 21,8'C i leci sobie aż do prawie 23'C (pewnie bezwładność też robi swoje a nie widzę dokładnie kiedy się wyłącza bo jestem w pracy). Na ten moment mam ustawioną krzywą 0,9 i rozumiem, że mogę obniżyć i jeżeli będzie potrafił dojść do zadanej to jest to właściwe podejście ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2023 o 22:02, sambor napisał(a):

Salus to część międzynarodowej firmy, głównie skośnookiej, produkującej na wiele rynków, więc może raczej Termet powinien się dostosować do ich standardów.

Ale taka niekompatybilność pozwana na utrzymanie wyższych cen i brak konkurencyjności na rynku.

Jest czeski Elektrobock, masz Honeywell, masz TECH Sterowniki - oni jakoś potrafią gadać z Termetem po Opentherm. A jak Salus nie chce, to nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.