Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wykres słupkowy elicznik


Rekomendowane odpowiedzi

Kombinujesz jak koń pod górę. Określ ile zmieścisz paneli na dachu. Weź pod uwagę to, że te mocne panele są dużo większe. Masz falownik 8kW FoxESS. Według mnie to dobry falownik. Zakładaj 16 paneli na dach, będziesz miał 700V. Do starych paneli dokup falownik, lub podłącz je off-grid pod grzałkę. Zgłoś wszystko zgodnie z przepisami. Ppoż kosztuje około 500 złotych. Dopilnuj aby firma która Ci to będzie zakładać, aby przewody miały 6mm2 i zrobili dobrze uziemienie. 

Nie wiem jaki masz dach. Jak dachówka, to dopilnować aby konstrukcja była na krokwiach, a nie jak niektórzy robią na łatach. Może to będzie droższe rozwiązanie niż sobie zakładałeś, ale chyba najbardziej rozsądne.

Co do wczesnego budzenia i późnego usypiania falownika, to nic Ci nie da przewymiarowanie. Musiałbyś mieć traker, który podąża za słońcem. Z rana i wieczorem prawdopodobnie panele i tak masz zacienione. Chyba że leżą na płasko. Jak leżą na płasko to znowu w szczycie masz słabszy uzysk i kółko się zamyka. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to w czym? W cenie! Berthold zafiksował się na jakieś tanie "wynalazki" i teraz próbuje to "pożenić"  

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor oglądałem ale one tak jak moje mają podobny wysoki prąd ale niskie napięcie ale w sumie jak by to spiąć w jeden string 20 paneli to fajne napięcie by już było 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czym Ci przeszkadza niże napięcie w panelu? Przy połączeniu szeregowym ważne, by prąd był taki sam lub mocno zbliżony.

Dla ułatwienia w poszukiwaniach mogę Ci podać, że najczęściej wyższy prąd mają panele z 54 ogniwami. Więc nie szukaj w najbardziej popularnych z 60 ogniwami (one mają niższe natężenie) czy tych powiększonych do 2metrów co mają 72 ogniwa.

Jak je odróżnić? Najprościej odczytując symbol panelu. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo medytowania więc nie wiele myśląc zamówiłem trochę więcej niż 10 szt takich paneli a ile założę zobaczy się Jinko Solar 400W JKM400M-54HL4-V

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany mam problem doboru tych wieszaków pod dachówki a dachówka to betonowa IBF podwójna fala w sprzedaży tych haków sporo ale jako laik nie wiem które sa akurat do takiej dachówki ,pomoże ktoś ?

https://allegro.pl/oferta/uchwyt-regulowany-gruby-hak-s-dachowka-pv-s-52-13966782082

https://allegro.pl/oferta/hak-regulowany-pv-uchwyt-dachowki-145-mm-vario-12356377771

https://allegro.pl/oferta/uchwyt-regulowany-gruby-hak-s-dachowka-pv-s-47-13619516753

Takie to są dachówki  https://dachprofil.com.pl/dachowki-cementowe-ibf/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pasują. Dachówkę i tak trzeba podszlifować. Ja bym mocował na tych drugich. Te mocowania są do krokwi.

Pierwszy i trzeci link do mocowania do łat. Przy ekstremalnych wiatrach panele mogą wyrwać łatę z dachówkami. Piszę o naprawdę silnych wiatrach. Mocowanie do krokwi wytrzyma o wiele większe porywy wiatru. Na początku miałem na łatach, przy dokładaniu PV większość mocowań zmieniłem na krokwie. Nie zawsze pasuje mocowanie na krokwie, więc instalator musi mieć również esy.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalatorem to ja będę ,powiedz mi co to te esy ? też myślałem nad tymi drugimi bo nie dość że tańsze to wydają się mocniejsze ale tam coś pisze 14 cm i nie za krótkie to ? jutro chyba do hurtowni pojadę i muszę coś wiedzieć aby mnie nie wyśmiał hehe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

esy, to właśnie te z pierwszego i trzeciego linku mocowania. Taka potoczna nazwa. 🙂 Mają kształt litery "S" i ztąd takie nazewnictwo.

Co do długości tych z drugiego linku, to nie ma problemu. Mocujesz je do krokwi zaraz nad dachówką. esy montujesz pod pod dachówką z pod której wychodzą na samej górze, na łacie. Dlatego są takie długie. Plus tych mocowań jest taki, że prościej się je montuje. Zawieszasz na łacie i od góry przykręcasz śrubą. Niektórzy nawet nie przykręcają, bo inwestor i tak tego nie sprawdzi, bo musiałby ściągnąć panele, a potem dachówkę. Ja właśnie tak miałem. Nie pasowało mi że mogłem bez problemu dźwignąć całe panele na kilka centymetrów do góry. Ekipa która mi to poprawiała stwierdziła że i tak miałem dużo szczęścia że nie było solidnego wiatru przez te kilka lat.

Zanim miałem założone PV, to miałem incydent z ekstremalnie silnym wiatrem. Poderwało mi 3/4 dachówek. Żadna nie spadła. Zaprosiłem ekipę do naprawy i byłem w szoku ile czasu zeszło na naprawę dachu. Przez okno dachowe w pokoju wszedł na dach, a ja zapingalałem z drabinką na strych, aby mógł zejść z dachu. Czas ułożenia poderwanych dachówek, około 30 sekund. 🙂 Jakbym miał PV z pierwszego montażu, to pewnie szkody byłyby dość pokaźne. Że nie wspomnę o dachówkach, które pewnie by pospadały na dół. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.