Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podwyższona klasa efektywności energetycznej - co to jest i jak to jednoznacznie określić?


sambor
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Patrol,

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie - co określa klasę PC to wiadomo, ale kto określa podwyższoną klasę to chyba nie wie nikt.

Spotkałem się z tym pytaniem zadanym podczas wypełniania wniosków o dopłaty i sam o to pytałem decydentów - co to jest klasa podwyższona efektywności energetycznej - jedni podają A+, inni A++, a ci najbardziej "święci" A+++.

Czy jest jakiś rejestr PC o podwyższonej klasie? czy to tylko decyzja indywidualna urzędnika?

Tu idzie o zwiększenie dopłat na PC o prawie 50% - PC zwykła 12 400, podwyższona kl 19 400, czyli jest o co walczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zał. 2a – Koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansowania dla Części 2) Programu dla Beneficjentów uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania – stwierdza że klasa ma być min. A++ przy 55st.C na zasilaniu.

Zał_2a_do_Programu_Priorytetowego_Czyste_Powietrzedocx.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Rozwiązanie

Ja z tego korzystałem - lista zdaje się jest uzupełniana na bieżąco:

https://lista-zum.ios.edu.pl/bepub/ben001.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasę energetyczną urządzenia określa producent , ale z tego co się orientuję to od 2021 Klasy A+  +++  przeszły do lamusa .

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/nowa-klasyfikacja-klas-energetycznych/22t8fmn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na bajzel i wieczne zmiany w programach z dopłatami przestałem sie tym kompletnie interesowac, jest to wkurzające na maxa, jak można co pare miesięcy wszystko wywalać do góry nogami.

 

Na początku roku był szum, aby podwyższony standard dotyczył PC z A+++, co w zasadzie w większości przypadków dotyczy podłączeń do podłogowego oraz czynnika do +35st.C.... Przy grzejnikach najczęściej taka PC spada do A++....

 

Przestałem to śledzić, bo szału idzie dostać, jeszcze większy bajzel zaczynają robić z pelletem i drewnem.

Od 1lipca dla pelletu część niedouczonych z czystego mówiła klientom,że jak nie zakończą dotacji do końca czerwca, to nie dostana jej od 1 lipca, bo ma być nowa norma.... Oczywiście bujda na resorach, zniesiono jedynie normlane dotacje dla pelletu, a zostawiono tylko podwyższony standard, czyli pyły <=20mg/m3....

Teraz pikolą,że od października chcą wymagać nowej normy, problem jest z tym jeden.... część producentów już niby nowe badania zrobiła, widac na przykładach tzw gazorów na drewno, sa atesty z napisami PN-EN 303-5:2021... tak już badają labo, ale najlepsze,że nikt nie wie i nie potrafi odpowiedzieć na jakiej podstawie. Nie ma polskiej wersji tej normy a Polski Komitet Norm ją oficjalnie wycofał bodajże 04.05.2023 i teraz sobie PKN życzy PN-EN 303-5:2023 -05... oczywiście też ciul wie na jakiej podstawie, bo ten nowy twór też nie jest w wersji polskiej...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.