Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

 

Mieszkam na wsi w piętrowym domu. Dotychczas mieszkaliśmy tylko na piętrze, dolna część domu nie była przez nas użytkowana (pomieszczenia "gospodarcze"). Kilka lat temu zamontowaliśmy instalację CO z piecem węglowym, pompką, sterownikiem itd. Instalacja jest poprowadzona w ten sposób, że rury miedziane są poprowadzone pod podłogą górnych pomieszczeń. Są widoczne pod sufitem w dolnych pomieszczeniach. I moje pytanie brzmi: czy mogę podpiąć się do tych rur pod sufitem celem podłączenia do nich grzejników w dolnych pomieszczeniach? Czy obieg oferowany przez pompkę przy piecu CO będzie wystarczający aby wtłoczyć wodę "w dół"? Czy tak zmodernizowana instalacja ma w ogóle sens bytu?

 

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi

Opublikowano

Jeśli jest "zapas" w średnicy przewodów poziomych , to nie będzie to problemem dla pompki. Problem może być z naczyniem wzbiorczym, jeśli jest niezbyt wysoko umieszczone - woda "chętniej" popłynie, do niego niż przez grzejniki na dole.

Rada: kupić grzejniki aluminiowe (o małych oporach) i zawory kulowe do ich przyłączenia. Rozważyć możliwość podniesienia naczynia wzbiorczego (baczyć, żeby nie miało możliwości zamarznięcia) i .... spróbować.

Jeśli nie zagrzeje dół, "zamknąć" instalację ( zdemontować naczynie otwarte i zastąpić je naczyniem zamkniętym + układ schładzający kocioł), z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa, a grzejniki wyposażyć w zawory termostatyczne ( oprócz jednego - największego grzejnika)- powinno wtedy zadziałać nawet przy małych przekrojach poziomów. Radzę upewnić się jeszcze,czy posiadany kocioł podoła zwiększonemu zapotrzebowaniu - do szacunku przyjąć 130 -150W/m2 powierzchni ogrzewanej.

Pozdrawiam

Opublikowano
Witam

 

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi

Czy instalacja pracuje tylko na pompce, czy również grawitacyjnie?

Przy takim podłączeniu jak piszesz możesz zapomnieć o grzaniu dołu kiedy stanie pompa.

Opublikowano

Tego właśnie się obawiałem... A pociągnięcie "dolnej" instalacji odrębnym poziomem zasilanym drugą pompą nie wchodzi raczej w grę. Niedawno zrobiłem we wszystkich pomieszczeniach nowe wylewki i nie uśmiecha mi się ich kuć po to żeby poprowadzić drugi poziom

Opublikowano

Zawsze możesz miedzią nisko przy podłodze po ścianach...

Ale jeśli chcesz pchać tylko pompą, nie marzy Ci się instalacja grawotacyjna to o ile średnice rur pozwalają to nie ma żadnych przeszkód...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.