Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciekawa Sytuacja


steni1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Forumowiczow.

 

Dzieki Forum Info-Ogrzewanie wybralem sobie kociol i caly czas czytam ten Forum. Naprawde dobre rady, cenne uwagi i propozycjie. Widac takze dobrych fachowcow i praktykow ktorzy gotowi sa pomoc . Jako internet jest wszedzie to i czytam to i pisze z Wilna. Tu tez mam budynek gdzie stoi moj kociol.

Pale juz od polowy pazdziernika. Wszystko bylo OK do dzisiaj. Na ranku gdy weszlem do kotlowni zobaczylem na kotle 90 c. Do tego czasu nigdy tego nie bylo. Silownik czterodrogowy otwarty na maxa, wyjscie wody 65c, powrot 35c. temperatura zaczyna spadac na kotle i przy 80c wlacz sie podajnik ale nie moze wlaczyc , nie pracuje wentylator. Wciskam na skrzynce regulatora bezpiecznik i wszystko OK. Ale, okazuje sie ze cisnienie nazabezpieczeniu cisnieniowym spadlo do 0,8 atm. W ciagu ranka cisnienie podjelo sie do 1,5 bara i tak stoi.Na kotle mam takze zabezpieczenie termiczne 5067

Pytanie: co to ma znaczyc? Z jakiego powodu upadlo cisnienie? ( Wszystkie grzejniki grzeja normalnie i zadnych wyciekow z systemu nie widac).

I czy 1,5 bara moze byc czy musze jakos jego podjac i jak to zrobic?

Kociol to Ling combi 49 kw. Ogrzewam 250 m2 i CVU 200 litry. Wersia pelna. Regulator A3000D

Bardzo prosze o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz. Wrocilem dopiero z pracy.

Mam naczynie wzbiorcze 50 litry. Zamkniete. Po podlaczeniu i urochomieniu kotla cisnienie bylo 1,8 bara i tak palilem prawie dwa miesiace.

Wszystko zrobione jest sumiennie i nie szkoda bylo na to pieniedzy. Kociol urochomiali serwisanci z Polski i mam gwarancjie na to.

Przez cala noc kociol pracowal dobrze i tak tez bylo we dnie. Wszystkie grzejniki garace i cieplo w budynku. Na ulicy -9 C.

Tak jak ida dalsze mrozy boje sie aby taka sytuacjia nie powtorzyla sie. Nie siedze caly czas w kotlowni. Jak dalej bedzie potrzebny schemat to beda rysowal. Tak pomyslalem: moze to pompa zatrzymala sie z nieznanych przyczyn i temperatura zaczela rosnac . Czekam na wiadomosc. Odpisze od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania:

Z czego jest zasilane zabezpieczenie termiczne (hydrofor czy wodociąg)?

Czy mogły zdarzyć się spadki ciśnienia w instalacji wodociągowej poniżej 0,8 bar (to jest 8 m słupa wody)?.

Czy przed zaistniałą sytuacją była podnoszona temperatura centralnego ogrzewania, ewentualnie czy jest sterowane pogodowo, a nastąpił spadek temperatury zewnętrznej?

Czy zrzut z zabezpieczenia termicznego 5067 umożliwia obserwację - to znaczy czy można wywnioskować że nastąpiło zrzucenie wody, czy może jest przewodem odprowadzonybezpośrednio do kanalizacji?

 

Jaka jest wysokość instalacji (licząc od poziomu ustawienia kotła do najwyższego grzejnika)?

Czy jest możliwe oszacowanie pojemności instalacji, lub jeśli nie, określenie stopnia docieplenia budynku oraz podanie informacji czy instalacja jest nowa - o małych przekrojach, czy stara - o dużej pojemności?.

 

Odpowiedzi możliwe do określenia do tej pory:

Ciśnienie 1,5 bara to minimalne jakie powinno być w instalacji z uwagi na poprawną pracę zabezpieczenia termicznego.

Istnieje możliwość, że zabezpieczenie termiczne że nastąpiło awaryjne zrzucenie wody przez zabezpieczenie termiczne, a z powodu za małego ciśnienia w instalacji wodociągowej nie nastąpiło jej wychłodzenie i napełnienie.

Niepokoi niewielka (moim zdaniem) pojemność naczynia wzbiorczego, ale jego wielkość mogę sprawdzić po uzyskaniu odpowiedzi na moje pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dziekuje za pytania.

1 Zabezpieczenie termiczne jest zasilane bezposrednio z wodociagu , cisnienie wody max- 4 bar

2. Spadki cisnienia w instalacji wodociagawej raczej nie musialy by byc, nie moge tego sprawdzic, ale woda idzie z wodociagu miejskiego.

3. Sterowane jest pogodowo a temperatury centralnego ogrzewania nie podnosilem ( na pokojowym ustawiono 21 C) gwaltownego spadku temperatury zewnetrznej nie bylo.

4. Zrzut z zabezpieczenia termicznego wyprowadzilem przewodem prosto do kanalizacji. Przy dotyku przewod otprowadzajacy byl zimny. Ale moza ta woda byla odprowadzona raniej . Kociol wchodzi w okres grzania od 4 rana i co tam bylo od 4 do 7 nie wiem. Zobaczylem final, a to ze zawor spisal sie doskonale to mnie pociesza.

5 W instalacji naiwyzsze miejsce zajmuje kociol potem idzie z malym spadkiem w dol. Budynek parterowy, ale dlugi.

6. Budynek jest stary, wymienione tylko okna na nowe. Instalacjia nowa. Rury PP-R, grzejniki aluminiowe. Pojemnosc jest mi trudno okreslic , w grzeinikach to 200 zeberek.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Według podanych przez Pana informacji, moje obliczenia wskazują, że w stosunku do mocy kotła i ilości grzejników, ma Pan za małe naczynie wzbiorcze. Należy dołożyć jeszcze jedno naczynie o pojemności minimum 100 -140dm3 (im więcej tym lepiej). Przy małym naczyniu następuje przyrost ciśnienia i zrzut wody, być może do instalacji wodociągowej o mniejszym ciśnieniu lub do kanalizacji.

Należy:

Sprawdzić nastawy sterowania pogodowego, przy dużym kotle (49kW) i stosunkowo małej instalacji (200 żeberek) łatwo może dojść do przegrzewu instalacji - a skutki - jak widać.

Dołożyć naczynie wzbiorcze, ewentualnie sprawdzić poprawność działania zaworu zwrotnego na zabezpieczeniu termicznym od strony wodociągowej - może trzeba zainstalować filtr, jeśli pojawiły się tam zanieczyszczenia.

Powinno pomóc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.