Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4 Drożny


bobomaniobo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy warto zastąpić w instalacji wymiennik płytowy zaworem 4 drożnym???

Jakie będą płynęły z tego korzyści ???

W tej chwili na piecu temp ustawiona 63st za wymiennikiem temp 60 st. i taka idzie w instalację. Przy dzisiejszych temp. na zewnątrz niepotrzebna jest tak wysoka temp. w instalacji czyli mamy przez to większe zużycie paliwa. Z tego co zrozumiałem z działania zaworu to mógłbym nim regulować temp. w obieg, a więc zapotrzebowanie na paliwo powinno spaść. Czy moje rozumowanie jest poprawne??? Czy można od tak zamiast wymiennika wstawić zawór bez żadnych przeróbek ???

Dziękuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz lakonicznie. W jakimś celu był zastosowany wymiennik płytowy i pytanie dlaczego? Prawdopodobnie podłączono otwarty układ kotła na paliwo stałe z zamkniętym układem grzewczym za wymiennikiem! Napisz coś więcej o instalacji, narysuj schemat coś więcej można wtedy będzie powiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że instalacja jest obecnie wykonana poprawnie, rezygnacja z wymiennika sprawi, że cała twoja instalacja c.o. stanie się instalacją typu otwartego - tzn połączoną z atmosferą poprzez otwarte naczynie wzbiorcze kotła. O ile nie masz: zaworów termostatycznych (mogą nie działać), grzejników stalowych (utrata gwarancji), to w porządku. Przejście w drugą stronę: likwidacja naczynia otwartego kotła i pozostawienie całości jako instalacji zamkniętej, wymaga dodatkowych zabezpieczeń kotła (większe naczynie wzbiorcze, układ schładzający kocioł). Po wymianie osiągniesz pozorny zysk, bo obniżenie temperatury kotła (ta, która obecnie jest, wydaje się OK) spowoduje zawilgocenie kotła i jego przyspieszone zużycie. Jeśli koniecznie chcesz majstrować, wstaw zawór mieszający 3-drogowy na instalacji c.o. i steruj go ręcznie lub sterownikiem pogodowym. To już będzie najwyższa półka - będzie oszczędniej w eksploatacji, kocioł zostanie suchy, instalacja nadal bezpieczna. Tylko, czy warto? Radziłbym przemyśleć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ostatnio zamontowanie zaworu doradził mi serwisant mojego pieca:/ .

Jak się ma do tego wszystkiego schemat obwodu ze strony producenta mojego pieca ? http://www.per-eko.pl/?schemat-ideowy-inst...zewaczem-cwu,61

 

Może ja czegoś nie kumam. Specem nie jestem dlatego piszę i proszę o opinie.

Dzięki za Twoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.