Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kilka pytań - zawirowacze, blacha zsypu, maskownica krótkiego obiegu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Sytuacja życiowa zmusiła mnie do szybkiego zakupu kotła i wybór padł na Zębca Wenus Eco 21kW rok produkcji 2022. Budynek stary lata 80, nieocieplony i komin z cegły.

Wcześniej używałem jakiegoś kotła zasypowego produkcji pleszewskiej palonego od góry.

I teraz pytanie na które szukam odpowiedzi, porady :

- w nowym kotle mam 3 zawirowacze ale po tygodniu palenia sa strasznie zasyfione - czy cos się stanie jak je wyjmę ?

- w środku kotła jest włożona blacha zsypu co ewidentnie zmniejsza mi pojemność zasypową o jakieś 30% - mogę ją wyjąć ?

- przy wylocie spalin jest jakaś klapka w ind=strukcji nazwana - maskownica krótkiego obiegu - do czego ona służy ?

 

Niestety instrukcja Zębca jest tak kiepsko stworzona i nie za bardzo wyjaśnia powyższe rzeczy

 

zebiec.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18. Zawirowywacze  można wyjąć ale  powinno się je regularnie czyścić a nie usuwać  .Służą do lepszego oddawania ciepła do wymiennika i wyłapują pyły które wydostają się do atmosfery .Nie założone spowodują też wzrost temperatury gazów wylotowych do komina.

8. Blacha zsypu służy do regulacji wielkość zasypu i zmniejsza powierzchnię rusztu  stosujemy w zależności od potrzeb, rodzaju opału . w okresach przejściowych gdy jest mniejsze zapotrzebowanie na ciepło przez budynek.

 28. Klapka maskownica krótkiego obiegu służy do przewietrzania komory zasypowej np przed załadunkiem nowej porcji opału zanim otworzymy drzwiczki zasypowe otwieramy najpierw tą klapkę i wtedy po otwarciu drzwiczek zasypowych gazy nie wydostają się na zewnątrz kotła i nie zadymiają pomieszczenia bardzo przydatna funkcja w kotłach dolnego spalania .Można ją też wykorzystywać otwartą przy rozpalaniu zanim komin złapie odpowiedni ciąg i dobrze się rozpali potem oczywiście pamiętamy o jej zamknięciu.

Edytowane przez marcus312
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.