Skocz do zawartości

boas43

Forumowicz
  • Postów

    42
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez boas43

  1. Cześć. Posiadam w domu dośc prowizoryczną i prostą instalację CO składającą się z kotła na węgiel 5 klasy oraz instalacji wykonanej z miedzi z jedną pompką obiegową na zasilaniu kotła w układzie otwartym. Jako że w tamtym roku byłem zmuszony wymienić już przeciekający piec na nowy i ten obecny chce ochronić przed korozją to chciałbym zamontować zawór 3D na powrocie wody do kotła. Czy mogę liczyc na Waszą podpowiedź patrząc na załaczony schemat mojej instalacji gdzie go zamontować, czy trzeba zastosować dodatkową pompkę oraz jakiej wielkości zastosować zawór. Moja instalacja składa się z kotła 21kW, instalacji z rurek miedzianych o śr 20,18 i 15mm , wymiennika 120 litrów, zbiornik wzbiorczy otwarty Gwiazdki na schemacie oznaczają zawory ręczne
  2. Witam Sytuacja życiowa zmusiła mnie do szybkiego zakupu kotła i wybór padł na Zębca Wenus Eco 21kW rok produkcji 2022. Budynek stary lata 80, nieocieplony i komin z cegły. Wcześniej używałem jakiegoś kotła zasypowego produkcji pleszewskiej palonego od góry. I teraz pytanie na które szukam odpowiedzi, porady : - w nowym kotle mam 3 zawirowacze ale po tygodniu palenia sa strasznie zasyfione - czy cos się stanie jak je wyjmę ? - w środku kotła jest włożona blacha zsypu co ewidentnie zmniejsza mi pojemność zasypową o jakieś 30% - mogę ją wyjąć ? - przy wylocie spalin jest jakaś klapka w ind=strukcji nazwana - maskownica krótkiego obiegu - do czego ona służy ? Niestety instrukcja Zębca jest tak kiepsko stworzona i nie za bardzo wyjaśnia powyższe rzeczy
  3. No właśnie dostałem wycenę na Henrada i Kermi w takiej samej kwocie końcowej :angry: i teraz mam problem,bo nie wiem co kupić.
  4. Panowie szybka sonda :angry: Wybrać grzejniki Henrad'a czy Kermi ???
  5. Na początku przepraszam ,że umieściłem ten temat w tym dziale ,ale nie miałem pojęcia gdzie go "wpasować". Pytanie może banalne ale czy znacie jakieś sklepy internetowe z niskimi cenami na grzejniki ,wymienniki itp. rzeczy ???. Osobiście znam Fuego,Kotły i Alledrogo ale może istnieją jakieś inne sklepy z lepszymi cenami ???
  6. Nie,instalacja działa poprzez pompkę co.Przy piecu mam zawór który zamyka obieg na grzejniki i pompka pracuje wtedy tylko z bojlerem .
  7. Proszę o poradę jak zatrzymać ciepłą wode w wymienniku.Wymiennik z poj wężownicą podłączony do kotła.Chodzi o to inst. robił mój św. p ojciec i na rurze zasilającej /powrotnej założył zwykłe zawory kulowe do zamykania obiegu aby woda ciepła nie uciekała do pieca. Na kotle przewaznie ustawiam 50-55 stopni .Czy istnieją jakieś zawory zamykające się automatycznie np. gdy w kotle przestało się palić i temperatura spadnie ponizej tej zadanej na piecu ??
  8. Hmm.Poszukałem troche w necie i znalazłem taki artykuł : http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_c...348&cms=272 Niestety z niego wynika ,że ruszt wodny to nie za dobry pomysł :D
  9. Panowie - wybrac kocioł z rusztem wodnym czy stałym żeliwnym.Dodam ,że to typowy miałowiec z górnym spalaniem z Pleszewa , atam ruszta wodne maja prawie wszystkie kociołki :D Czy wybrać Zębca(miałowca) z rusztem zeliwnym ??? Proszę bardzo o pomoc bo lada dzień muszę wydać 3000 i niechciałbym wydać ich marnotrawnie . PS. na 110m2 (dom"klocek" -lata 80, nieocieplony,wys. pomieszczeń 2,50-60 plus piwnica (gdzie będzie kilka grzejników podnoszących temp o kilka stopni) plus bojler 120 l - starczy kociołek 25-30kW ( Zebiec KMW 23 lub pleszewki 30 kW) ???
  10. Hmm.Załatwiaja komin jak jest nowy lub kiepsko wykonany .Przez 4 lata użytkowania ,żadnych złych oznak nie zauważyłem .
  11. No tak ale kotły z miarkownikami wymagają wizyty w kotłowni w ciągu dnia :D A to nie o to chyba chodzi ,człowiek ma sobie ułatwiać życie a nie latać po piwnicach/kotłowniach !?
  12. Czyli jak jest pompka w inst. co. to wystarczy ustawić na 1 biegu ??? Czy nadal to będzie za duża prędkość ??
  13. W piecach/kotłach na paliwo stałe(miał,węgiel,drewno itp) OBOWIĄZUJE !!!! układ otwarty tzn.że naczynie wzbiorcze musi mieć przelew zagotowanej wody z inst. c.o., powinno być umieszczone w najwyższym punkcie inst. c.o a nie tak jak u ciebie koło pieca .To po raz ,a po dwa to Twoje naczynie wzbiorcze (czerwona butla) jest naczyniem wzbiorczym zamkniętym i grozi to w przypadku zagotowania wody w inst. co. wybuchem kotła !!! A do bojlera dopływ zimnej wody jest poprzez inst. c.o. - czy źle widzę ???
  14. A może tak pomyślisz nad miałowcem 24h z górnym spalaniem.Obecnie taki użytkuję - ogrzewam dom klocek 110m2 plus wymiennik/bojler 100 l , inst w stali grzejniki płytowe starego typu .Zimą o godz. 16-17 zasypuje około cały piec około 50-60 kg miału, odpalam i mam spokój aż do następnego dnia też do tej godziny. Piec trochę przewymiarowany bo 35kW i temp. na piecu przy mrozie -15 do -20 jest około 55 stopni, ale nie widze po 4 latach skutków ujemnych - przynajmniej narazie :D
  15. Ja też planowałem zakup Regulusów ale sie wycofałem.Obawiam się o ich małą pojemność wodna co przy inst. c.o układu otwartego ma duże znaczenie (bezpieczeństwo) .Biirę panelowe Purmo
  16. U mnie za wyrzucenie starego pieca i zamontowanie nowego kociołka z Pleszewa plus kilka drobnych przeróbek- w sumie około 5-7 godzin w 3 osoby skasowali 1200 - miejsce - Kalisz wlkp. Instalacja starego typu - wymagajaca palnika do spawania/ciecia rur .
  17. Tak wszystko dobrze tylko znajdź mi dobrego fachowca :) Było u mnie dwóch i każdy "ciągnął " na swoja stronę .Jeden obliczał 100W/m2 , drugi 140 W/m2 - rozpiętość bardzo duza.Jeden polecał grzejnki z marketu które są na promocji,drugi Idmar-a lub Purmo . I bądź tu mądry :)
  18. Czyli z tego wyliczenia wynika ,że to około 105 W/m2 - a to mi sie wydaje ,że jest w tym momencie za mało jak na nieocieplony budynek z lat 80.Dodam ,że wysokość pomieszczeń jest typowa - 2,60.
  19. No fakt ,mój błąd ..powinno być W/m2 :) Przepraszam. A czy możecie mi udzielic odpowiedzi na moje pytania ???
  20. Witam Właśnie w niedługim czasie będę robił od podstaw ogrzewanie c.o. Instalacja (rurki,kształtki) będzie cała w miedźi,ale zatrzymałem sie na etapie wyboru i połączenia grzejników.I tutaj moja wielka prośba: - jakie grzejniki polecacie z tych dwóch rodzaji : stalowe PURMO czy miedz-aluminiowe Regulus - druga sprawa to czy można połączyć grzejniki stalowe ,np Purmo z instalacja wykonana w miedzi oraz czy trzeba stosować w tym połączeniu przekładki dielektryczne oraz inhibitory - trzecia sprawa to obliczenie mocy grzejników: budynek to piętrowy "klocek" o pow. 110 m2 ,cały z cegły,nieocieplony.Szacunkowo biorę na parter 120kW/m2 ,łazienka 130kW/m2, a na piętro 110kW/m2 .Czy czasem nie przesadziłem z takim zapotrzebowaniem na ciepło ??? Artur
  21. boas43

    Prośba O Poradę

    No ale obecnie mam piec miałowy "pleszewski" górnego spalania o mocy 3 kW i pełny zasyp miału starcza na 24-25 godzin ?? To teraz juz zupełnie zgłupiałem .Myślałem ,że górnego spalania ma dłuższą stałopalność ??
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.