Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z ustawieniem pieca EKR z Pleszewa


Marcin-Jacek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Mam kilka pytań odnośnie tego kotła. Nie mogę go dobrze ustawić.

Jak ustawić wentylator ? Lepiej większy bieg i mniejsze rozwarcie klapki, czy większe rozwarcie klapki i mniejszy bieg ? Jaka jest różnica ?

Jak ustawić zawór trójdrożny ręczny - na mieszanie gorącej wody z kotła z powrotem, czy na otwieranie i zamykanie dużego i małego obiegu (tylko CWU lub CWU + CO). Z tym zaworem jest taki problem, że jeśli jest otwarty na duży obieg to pompa tłoczy gorącą wodę przez otwarty grzejnik w łazience i tym sposobem podgrzany jest powrót kotła. Przy temperaturze kotła 60 stopni powrót wtedy ma około 45 stopni. Nie mam wtedy kontroli nad temperaturą w łazience. Rośnie do 25 i więcej stopni. Jeśli ustawie zawór 3 drożny na mieszanie, lub przykręcę zawór na grzejniku, to w łazience jest 22-23 stopnie ale powrót ma 35stopni wtedy. Na obiegu CWU nie mam pompy. Więc obiegiem CWU nie podgrzeje powrotu. Czy tak się robi, by obieg wody i podgrzanie powrotu kotła był przez któryś grzejnik ? Jeśli wszystkie zawory na grzejnikach by zamknąć to pompa nie ma gdzie tłoczyć wody. Jeśli chciałby jeszcze podnieść temperaturę powrotu to musiałbym zwiększyć temperaturę na kotle a tym samym temperatura grzejnika i łazienki byłaby jeszcze wyższa a już można się o ten grzejnik poparzyć. Jeśli ustawiam powrót przez grzejnik to spalanie jest większe o 1/3. Jeśli daje na głowicy termostatycznej w łazience tak jak w pozostałych grzejnikach to spalanie mniejsze ale powrót niedogrzany.

Nie rozumiem jeszcze sensu ustawiania pompy CO w sterowniku odnośnie temperatury załączania. Nie wiem jakie jest minimum, ale max to 60 stopni. Jeśli temperatura pieca ma 60 stopni i histereza 2 stopnie to pompa nigdy się nie wyłącza. Tym bardziej jeśli pompa byłaby ustawiona na niższą temperaturę załączania. Przecież nie ustawia się mniejszych temperatur pracy pieca ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaworom 3d ktory zainstalowany do sterowania temp.CO nie da sia ochronic powrot.To dopiero zawor 4d ogarnie jak temp.CO,tak powrot kotla w jednym uzardzieniu.Musial bys nainstalowac jescze jeden zawor 3d ATV do ochrony powrotu z pompka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Kocioł masz ustawiony na 60 stopni, pompa non stop włączona, grzejnikow nie chcesz/nie możesz zakręcić - no to grzeją, czy potrzeba czy nie. Zaworem też nie chcesz specjalnie kręcić żeby powrót nie miał za zimno... to się nazywa pat. Musisz wybrać - chronisz powrót czy siebie? A co będzie jak zrobi się cieplej?
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak, że odwróciłem zawór 3 drogowy. Jest teraz ustawiony na mieszanie. Temperatura na CO jest niższa, grzejniki nie parzą. Częściej grzeją, bo są na niższej temperaturze. Powrót ma około 40 stopni. Czujnik ustawiony około 30cm od powrotu do pieca na zewnątrz rury.

Wydaje mi się że jest lepiej niż było. Kocioł dochodzi do zadanej około 12minut i trzyma około godziny.

Zadaną ustawiłem na 58stopni. Jak piec schodzi do 55 to wyłącza się pompa CO na ten okres pracy czyli około 12 minut. Załączanie pompy ustawiłem na max czyli 60 stopni. Kocioł mimo ustania dmuchawy i podawania przy 58 stopniach dochodzi do około 63 więc pompa załącza się.

Może te 40 stopni na powrocie plus suchy ekogroszek i minimalne dymienie wystarcza ? Tylna ścianka wygląda tak jak cały kocioł, nie jest mokra ani osmolona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.