Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spieki popiołu na cegle szamotowej


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Piecuch19,

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

W kotle MPM DS na węgiel, na progu cegieł szamotowych robią mi się spieki z popiołu, których nie da się oderwać, usunąć. Kocioł jest wpięty do bufora i początkowo miał ustawioną temperaturę pracy na 80 stopni. Odkułem spieki ale one nie odeszły idealnie od powierzchni cegły szamotowej. W niektórych miejscach trochę zostało spieku na cegle w innych odszedł razem cienką warstwą cegły. Po tym zabiegu zmieniłem temp na 70 stopni ale problem nie znikną. Nadal tworzy się jęzor ze stopionego popiołu na progu. W załączniku zamieszczam zdjęcie miejsca w którym tworzy się spiek. W kotle palę węglem "Orzech II" z kopalni "Staszic - Wujek".

W jaki sposób pozbyć się spieku z popiołu, który przywarł do powierzchni szamotu, żeby nie uszkodzić cegły szamotowej?

Co zrobić, żeby stopiony popiół nie przywierał tak mocno do powierzchni cegły szamotowej? Można tę cegłę czymś zaimpregnować?

Co mogę zrobić, żeby popiół nie topił się?

Czy przyczyną może być stosowanie dodatków typu: sadpal, spalsadz, propfeu?

 

 

FOTKA.jpg

Edytowane przez RandomUser
  • Rozwiązanie
Opublikowano

Trzeba wymienić szamot na lepszy - taki z dodatkiem cyrkonu daje radę. Spieki się nie wtapiają tylko luźno leżą na tym szamocie. 

Przyczyną jest słaby szamot w miejscu gdzie temperatury są najwyższe, a takie powinny być. Osypywanie się drobnego opału na żar podbija mocno temperaturę i powoduje spieki ( np. drobna zrębka, trociny, drobny węgiel - miał ). Zbyt częste rusztowanie też powoduje powstawanie spieków ( za duży nadmuch od rusztu). Lepiej jak 1-2 cm warstwa popiołu jest na ruszcie - mniejszy nadmuch od rusztu i nie ma punktowych skoków temperatury. Można spróbować zmniejszyć przepływ powietrza przysłoną pod klapką miarkownika - powinno pomóc. Odradzam odkuwanie spieków bo można rozwalić szamot - lepiej szlifierką z małą tarczą usunąć.  

Możesz też to miejsce pomalować/nasączyć gęstym roztworem soli kuchennej - sól dodana do zaprawy szamotowej zwiększa jej odporność temperaturową, a na cegle tworzy taka glazurę, ale najlepiej wymienić jw. i wtedy jest spokój - spieki luźno leżą na takim szamocie z dodatkiem cyrkonu. 

Temperatura na kotle nie ma tu żadnego znaczenia tylko lipny szamot. Dodatki poprawiające spalanie też trzeba wyeliminować - przy takich temperaturach są zbędne.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.