Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbiornik Buforowy z Pompa ciepła Yutaki S-Combi


Maciej1231
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Kordjano,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Posiadam pomnę yutaki S-Combi z 260l Wbudowanym zasobnikiem CWU.

Z obiegu pierwszego podgrzewam tylko podłogówkę sterowana przez termostaty.

Nie dawno okazało się przy -12 do -15 stopni ze pompa więcej pracuje na grzałkach niż na samej pompie. 

Pojawił się problem przy rozmrażaniu gdy wszystkie pętle były pozamykane przez termostaty a pompa  podgrzewała wbudowany zbiornik CWU i nie mogła pobrać ciepła z podłogi, załączany się wszystkie grzałki ponieważ była nie wystarczająca ilość wody. 

Hydraulik zamontował 50L Bufor szeregowo na zasilaniu zaraz za pompa ciepła ponieważ twierdzi ze tak będzie lepiej ale to schładza wodę w buforze dość znacznie jeśli się odmrozi 2 razy przy dużym zapotrzebowaniu na CWU i później przełącza się obwód na grzanie i pompuje na rozdzielacz od podłogówki tą oziębioną wodę 

Natomiast wszędzie w internecie są montowane szeregowo na powrocie. 

Proszę o poradę w tej kwestii czy jest to poprawnie czy jednak będzie lepiej na powrocie. 

 

Dziekuje 01F08149-E6ED-4F7B-8944-A05BFE8ED2CB.thumb.jpeg.0a241da819856f51e3bddbfd59aa6466.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego @Maciej1231 na forum Info-Ogrzewanie.


 

5 godzin temu, Maciej1231 napisał(a):

,,, Nie dawno okazało się przy -12 do -15 stopni ze pompa więcej pracuje na grzałkach niż na samej pompie. ,,,

Zapewne wynika to z doboru parametrów pompy ciepła.

 

5 godzin temu, Maciej1231 napisał(a):

,,,Pojawił się problem przy rozmrażaniu gdy wszystkie pętle były pozamykane przez termostaty a pompa  podgrzewała wbudowany zbiornik CWU ,,,

To należy wyregulować odpowiednio układ hydrauliczny ogrzewania podłogowego oraz przynajmniej połowę obwodów ogrzewania podłogowego pozostawić otwartych, bez żadnych zaworów regulacyjnych.
Temperaturę w pomieszczeniach regulować za pomocą krzywej grzewczej pompy ciepła. 

 

5 godzin temu, Maciej1231 napisał(a):

,,, pompa  podgrzewała wbudowany zbiornik CWU i nie mogła pobrać ciepła z podłogi, załączany się wszystkie grzałki ponieważ była nie wystarczająca ilość wody. ,,,

Pompa ciepła nie "podkrada ciepła" z obwodu grzewczego CO, by podgrzać zasobnik CWU. Przypuszczam, że to tylko Twój niewłaściwy dobór słów.

 

5 godzin temu, Maciej1231 napisał(a):

,,, Hydraulik zamontował 50L Bufor szeregowo na zasilaniu zaraz za pompa ciepła ponieważ twierdzi ze tak będzie lepiej ,,,

Bufor podłączony szeregowo, powinien być zamontowany na powrocie układu grzewczego.
Być może obawy hydraulika związane były z niskim parametrem (temperaturą) wody powrotnej CO.


Ponadto na załączonym zdjęciu widać, że bufor nie jest połączony prawidłowo.
Układ hydrauliczny w przypadku podłączenia szeregowego bufora, powinien być podłączony po przeciwległych na wskroś króćcach bufora.   


Mam jeszcze uwagę do naczynia przeponowego w układzie CWU. 
Lepiej jest, gdy naczynie przeponowe zostanie w tym przypadku, zamontowane odwrotnie czyli "do góry nogami". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za wskazówki, tez mi się wydawało że lepiej na powrocie będzie.

18 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał(a):

Układ hydrauliczny w przypadku podłączenia szeregowego bufora, powinien być podłączony po przeciwległych na wskroś króćcach bufora. 

Tylko nie wiem w jakim celu się podłącza bufor w ten sposób. Widziałem to na rysunku ale hydraulika nie przekonałem powiedział ze jak w szeregu  i bufor nie ma przewody w środku to nie ma znaczenia  bo woda i tak się podmiesza.  

Co do otwarcia zaworów podłogówki na stałe to zainwestowałem  dosc dużo w inteligentne sterowanie  wiec pokombinuje  z ustawieniami. Mam zawór nadmiarowy wiec przepływ zawsze  jest  przy zamkniętych obiegach . Pompa się również wyłącza przy braku sygnału na zapotrzebowania  grzania CO i wtedy grzeje CWU.

Pompa daje radę nawet przy małych przepływach bez przegrzewania czynnika. 

A dodam jeszcze że nie mam dodatkowej pompy obiegowej na podłogówkę wszystko obsługuje ta wbudowana w jednostkę centralna.

Mam 6 obwodów i spokojnie tłoczy 3l równo na każdym z nich.  

Nie jestem hydraulikiem tylko elektrykiem wiec polegam na waszej wiedzy 😀 aby udoskonalić to co mam.  Na pewno zdam raport po wszystkich zmianach. 

Pozdrawiam 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Maciej1231 napisał(a):

,,, Nie jestem hydraulikiem tylko elektrykiem wiec polegam na waszej wiedzy 😀 ,,,


Ja także nie jestem hydraulikiem tylko elektrykiem (z wykształcenia).

Poniżej webinar z udziałem pana Stanisława Glodny, który jest Area Sales Manager A2W/A2A w Panasonic Marketing.
Temat webinaru "Jak podłączyć pompę ciepła - nietypowe rozwiązania hydrauliczne".

źródło:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał(a):

Temat webinaru "Jak podłączyć pompę ciepła - nietypowe rozwiązania hydrauliczne".

Cześć . 

No i to są odpowiedzi na moje wszystkie pytania, bardzo fajna baza wiedzy. 👍 

Jeszcze zostało ustawić poprawie dogrzewanie grzałkami elektrycznymi  przy starcie i dogrzewanie CWU  jeśli jest taka potrzeba. 

Teraz przynajmniej wiem jak to wszystko chodzi.  I co od czego zależy. 

Dziękuję bardzo z pomoc  @Witek-z-Ulicy

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ja także nie jestem hydraulikiem tylko elektrykiem (z wykształcenia).
Poniżej webinar z udziałem pana Stanisława Glodny, który jest Area Sales Manager A2W/A2A w Panasonic Marketing.
Temat webinaru "Jak podłączyć pompę ciepła - nietypowe rozwiązania hydrauliczne".
źródło:
 
Ten film jest generalnie łopatologicznym objaśnieniem chyba wszystkich wątpliwości związanych z buforem, jedyne co narazie jest deko czarną magią dla mnie, to przeliczanie przepływów, ale to już chyba wyższa matematyka, a ja z liczenia raczej byłem zawsze słaby. Natomiast bardzo ważną przy okazji przepływów jest sama grubość rurek. Teraz mi przyszło do głowy, bo grzejniki mam około 150% przewymiarowane, ale to co mnie trochę martwi, bo wiadomo że przy kopciuchu to raczej nikt się tym nie przejmował, to są właśnie przekroje rur. Zaraz na początku zasilania mam właśnie chyba 35mm, potem się to stopniowo zmniejsza aż do 8mm przy samym grzejniku. Teraz pytanie, czy te 8mm nie będzie za mało? No i druga sprawa, jak i czy w ogóle da się przeliczyć, bo jest z tego co widzę coraz więcej wątpliwości związanych z tym, czy w ogóle bufor stosować, ale przy grzejnikach to raczej obowiązkowo, to mimo wszystko ważniejsza jest sama wielkość zładu wody, w sensie jak dużo też wody ma być, żeby bufora nie montować. Nie piszę z racji oszczędności, bo to stosunkowo niewielki koszt w całym montażu PC, tylko czy przy dużym zładzie w ogóle jest bufor potrzebny. Ale mimo wszystko wydaje mi się że przy grzejnikach, gdzie mimo wszystko bezwładność jest dużo mniejsza niż przy OP, to jednak bufor raczej musi być. Bo wyobraźmy sobie sytuację, gdzie mimo wszystko nagle w domu jest za ciepło, kryzujemy grzejnik, nie ważne z jakiego powodu, pompa staje, a przecież w PC chyba nadrzędnym celem jest ograniczenie taktowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Załóż bufor przy grzejnikach .

U mnie pompa przy defroście pokazuje przepływ 44lna minutę , wiec strach pomyśleć co by było jak by to poszło na grzejniki ,u mnie przechodzi na cu 28 a przy grzejnikach cu 16 , ale z pompy zasilanie jest pp 40 zawór nadmiarowo upustowy 5\4 cala i słychać jak przez niego napierdziela woda podczas defrostu a dalej i na grzejnikach cisza , ja mam bufor 650 l dla pompy dostępna około połowa tego bufora dla kotła cały .

I co jeszcze przy minus 7 st ani razu pompa przy defroście nie korzystała z grzałki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy ktoś liczył ile energii pochłania jeden defrost, bo montowanie wielkiego bufora, gdzie wydaje mi się im większy, tym większe straty, głównie z powodu defrostów to trochę przede wszystkim duża inwestycja. Druga sprawa, że ten bufor po defroście trzeba z powrotem zagrzać i teraz kwestia co się bardziej opłaca. Bo podejrzewam jest sporo instalacji PC w ogóle bez bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak jak nie pochłonie z bufora to pochłonie z instalacji , albo wspomoże się grzałką , no i taktowanie pompy mamy z głowy , ja mam wrażenie jak by ten bufor wręcz stabilizował pracę pompy ,przynajmniej u mnie .

A i super się sprawdza jak grzeje kotłem ,przy pellecie nie grzeje go do dużych temperatur do 60 st .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa panasonik monoblok 7kw generacji  J  bufor 650 l  ,dla pompy jest dostępna górna  połowa tego bufora ,czyli około 300 l 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że trochę zgłupiałem, ale myślę że tak jak są zwolennicy wyłączania kotła gazowego, a drudzy wolą żeby kocioł chodził non stop, tak tu jest podobnie, bo jest tu gdzieś wątek, że przy PC na buforze jest nawet do 5°C straty. Instalatorom i tak nie można ufać, bo zanim zacząłem się zastanawiać nad PC, był gość od kotła gazowego, ma autoryzację De Dietrich i na wstępie mi powiedział, że na gazie już nie będzie tak ciepło jak na węglu, a jak go zapytałem co on na to, że ten De Detrich ma modulacje od 6.5kw, to już była inna wersja, że nie ma problemu jaki kocioł chce zamontować i że jak piec nie będzie się wyłączał, to rachunki będą sporo wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po małej przerwie. 

Bufor przeniesiony na powrót z poprawnie podłączonymi wyjściami na ukos @Witek-z-Ulicy😀.  Temperatura na wyjściu PC stała 35 stopni. Ostatnio nie jest za zimno między 0 a -3 . Jest znaczna różnica podczas defrostu praktycznie grzałki się nie załączają przy starcie pompy.  Zmieniłem jeszcze sposób sterowania z PC . Wcześniej sterowaniem włącz wyłącz sterowała centralka od inteligentnego domu w ten sposób iż jeśli jedna pętla podłogówki się otwierała to PC otrzymywała sygnał na start obiegu grzania . Teraz mam ustawione na termo wyłączanie i gdy osiągnie max temp 38 stopni na buforze to przechodzi w stan spoczynku i  raz na jakiś czas włączy się aby dogrzać bufor.  Teraz przy otwartej pętli leci cieplejsza podgrzana woda  przez PC i gdy spadnie do 34 stopni pompa włącza się z automatu. i te pare minut co potrzebuje na start dostaje z bufora lekko cieplejszy czynnik a przez to nie zapina grzałek. 

Zobaczymy jak będzie zimniej na razie mam tylko 50 l bufor  najwyżej się zamontuje 160 na jesień . 

Zauważyłem ze podczas defrostu temp wyjściowa spada do ok 22 stopni i idzie na podłogówkę jak jest otwarta jak nie to wraca do bufora  wiec nie wiem czy zamontować zawór elektromagnetyczny co będzie odcinać podłogówkę przy defroscie ale nie wiem czy jest sens przy takiej bezwładności podłogówki bo co to za różnica czy trafi do bufora czy podłogi i tak taka sama ilość ciepła trzeba dostarczyć aby podgrzać czynnik. 😂

Teraz mi zostało dobrze wyregulować zawór nadmiarowo upustowy i powinno być wszystko ok bo teraz jest na oko😜

Mam zawór 3/4 Caleffi 10-60 kPa ale słychać go dość mocno przy zamkniętej podłogówce wiec nie wiem czy nie wymienię na Honywell 

Coś takiego ponoć cichy jest ,regulacja 0,05 do 0,5 Bar

C9AD5D3C-0576-465E-B3CA-E6BBA9EB1963.thumb.jpeg.d879bbb9dd00240ae4ad922e53eb48b6.jpeg

Tak to teraz wyglada 

image.thumb.jpg.f18e092e439997aeb04ca4fe6cdb3a57.jpg

image.thumb.jpg.3fcc65f98cb8c20c70f21a03ea166296.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3/4 według mnie troszku mało , ma prawo go być słychać przy zamkniętej podłodze ,ja mam 5/4 cala ,przy defroście kiedy pompa daje przepływ u mnie około 44lmin też go słychać, natomiast na instalacji i grzejnikach cisza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kordjano napisał(a):

3/4 według mnie troszku mało , ma prawo go być słychać przy zamkniętej podłodze ,ja mam 5/4 cala ,przy defroście kiedy pompa daje przepływ u mnie około 44lmin też go słychać, natomiast na instalacji i grzejnikach cisza .

No faktycznie sprawdzałem u mnie jest 28l na minutę faktycznie może być mało, sprawdzę jeszcze charakterystykę zaworu 👍

Powinien dawać radę tylko nie wiem jaki mam opór instalacji muszę potestować. 

Na PC przy 3 otwartych pętlach teraz  mam odczyt 0,62m3 spróbuje otworzyć wszystkie i zobaczę . 

41B23543-72B8-4474-819E-B4B375217278.thumb.jpeg.b32814d50a0d5e9dc661bef934056417.jpeg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam Ponownie. 

Zakupiłem bufor 160l Afriso. Będzie podpięty rownolegle do PC tak aby uzyskać jak największy przepływ. 

Grupa pompowa będzie się załączać tylko przy zapotrzebowaniu przez strefy (każdy pokój ma swój termostat) 

W Całym domu jest podłogówka. 

Teraz takie pytanie się nasuwa, jaka powinna być temperatura tego Bufora czy 35 stopni czy wyższa ponieważ na wyjściu z bufora mogę zamontować dedykowana pompę z układem mieszającym lub bez.  

Zgłupiałem trochę ponieważ nie wiem czy lepiej grzać do 35 stopni czy więcej i podmieszać na wyjściu . 

Przy wyższej temperaturze teoretycznie 2-gi obieg będzie cały czas dostarczał  wodę do podlogowki gdy PC przełączy się na grzanie wody urzytkowej. 

Ale Nie wiem czy będzie to opłacalne katować PC do 50 stopni cały czas. ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz podłogówkę a Ty chcesz grzać do 50st i mieszać .

Musisz być bardzo bogaty😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.