Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła z wbudowanym zbiornikiem buforowym podłączenie do C.O. Pomoc


kamcio87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Z racji tego, że jestem nowy na tym forum i nie mam zbyt dużego doświadczenia odnośnie podłączenia pompy ciepła proszę o wyrozumiałość i pomoc  w zaistniałej sytuacji.

 

Posiadam lokal na piętrze o powierzchni ok 70m2 w którym jest rozprowadzona instalacja grzejnikowa (aluminiowe grzejniki + miedziane rurki), lecz niestety piec został zlikwidowany a w kotłowni pozostały tylko rurki od kaloryferów (dopływ i powrót), zakupiłem pompę ciepła powietrze - woda z wbudowanym zbiornikiem buforowym 80l w celu podłączenia jej do obecnej instalacji grzejnikowej w celach tylko do C.O. Bardzo proszę sprawdzić schemat podłączenia, który wymyśliłem i bardzo proszę o ewentualne sugestie bądź korektę bo nie chcę błędnie podłączyć pompy. Ponadto proszę o informację jak najlepiej zalać tą instalację glikolem, gdyż pompa z wbudowanym zbiornikiem będzie zamontowana na tarasie.

20181110_162100.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo.

Czy sprzedawca pisze ,że instalacja z grzejnikami aluminiowymi ma być przez wymiennik płytowy?

Schemat będzie trochę inny. Myślę, że zawory zwrotne przy jednej pompie obiegowej w instalacji nie są potrzebne...

Nie zapomnij o grzałkach /tak na wszelki wypadek, jak przy -20 będzie za mało ciepła produkować. A ma być 4 kW wg laboratorium.

W praktyce będzie 3 i może nie ogrzać mieszkania. Będzie też duży szum od wentylatorów? Mam nadzieję ,że sąsiadom nie będzie przeszkadzał - zimą okna mają chyba pozamykane.

To nara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za szybką odpowiedź.

Co do wymiennika płytowego nie jest on wymagany, lecz instalację dobrze jest zalać glikolem i tu moje pytanie jak to najlepiej zrobić?

Co do zaworu zwrotnego przy pompie cyrkulacyjnej? Może zostać w ostateczności czy usunąć go?

Pompa ma wbudowaną grzałkę więc tu nie ma problemu, a całkowita moc pompy to 7,5kW.

Co do hałasu to pompa ma ok. 50dB, a z sąsiadami nie będzie problemu.

Proszę o ewentualną korektę schematu podłączenia.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo.

Ja zrezygnowałem z zalania instalacji glikolem - potrzebowałbym ze 400 litrów.  Mam przetwornicę  12/230 V, która włączy pompkę obiegową jeśli zabraknie prądu w sieci.W poprzednim sezonie nie było takiej potrzeby - zawsze był prąd.

Zawór zwrotny może być - nie przeszkadza, ale jest niepotrzebny. Pompa 7,5 kW przy dużych mrozach chyba nie wyda więcej niż  2,5 kW na dom, więc dobrze ,że są grzałki.Co do schematu niech wypowiedzą się bardziej doświadczeni Koledzy. Mam nadzieję, że każdy grzejnik ma swoje osobne zasilanie.A propos czy ta pompa to new energy? 

Jeśli chciałbyś zalać glikolem, to albo całość instalacji, albo przez wym. płytowy - potrzebny drugi zestaw grupy  bezpieczeństwa dla glikolu.  

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dziękuję za odpowiedz.

Oczywiście każdy grzejnik ma.swoje zasilanie, a co do zalania glikolem to chyba zaleje całą instalację bo nie wejdzie tam więcej niż 80L.

Jeśli chodzi o pompę ciepła to tak jest to NewEnergy skąd znasz tą pompę i co możesz o niej powiedzieć?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompę znam z obrazków olx.Tam pisze,że przy grzejnikach alu konieczny jest wymiennik płytowy. 80 l  -  to masz zbiornik w pompie ciepła + cała instalacja, a to zrobi się już mała beczułka gliklu  do  -30 stopni. powinien być chyba propylenowy...

Myślę,że razem z grzałkami spełni rolę  ogrzewania Twojego mieszkania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tak dokładnie mój błąd zbiornik 80L + ok. 80L instalacja + grzejniki więc wyjdzie ponad 160L.

Ja tą pompę ściągnąłem bezpośrednio od producenta i dostałem od niego schemat podłączenia, lecz wolę się upewnić jeszcze u osób praktykujących w temacie. Ponadto jest to już moja druga pompa od tego producenta bo w domu, gdzie obecnie się buduję mam zakupioną pompę powietrzną 20kW inwerter, ale hydraulicy przychodzą dopiero podłączać instalację na wiosnę ale to już wyższa szkoła jazdy (ogrzewanie podłogowe, kominek z płaszcze, zbiornik c.w.u, zbiornik c.o, sterowanie etc) tak więc to pozostawiam fachowcom.

Jeśli chodzi o tą pompę to zakupiłem tylko z myślą o ogrzaniu lokalu w zimę, a że instalacje nie wydaje się skomplikowana pomyślałem, że zainstaluję ją sam. 

 

Co do glikolu to mogę zastosować jakiś inny środek najlepiej rozcieńczalny z wodą bo wtedy mogę zalać dany % instalacji, który wystarczy by woda w instalacji nie zamarzła. Przecież nie muszę zalewać całej instalacji, a mogę zrobić mieszankę?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dorecho napisał:

pompę znam z obrazków olx.Tam pisze,że przy grzejnikach alu konieczny jest wymiennik płytowy. 80 l  -  to masz zbiornik w pompie ciepła + cała instalacja, a to zrobi się już mała beczułka gliklu  do  -30 stopni. powinien być chyba propylenowy...

Myślę,że razem z grzałkami spełni rolę  ogrzewania Twojego mieszkania.

 

pisze również, że przy istniejących instalacjach (lub) zalanie instalacji glikolem tak jak w moim wypadku więc nie jest mi potrzebny wymiennik płytowy, gdyż mam istniejącą instalację , która wcześniej pracowała na piecu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

""Przecież nie muszę zalewać całej instalacji, a mogę zrobić mieszankę? ""

Nie bardzo rozumiem... cały płyn w instalacji powinien być oparty na glikolu wytrzymałym do  -30 stopni. / ten, który wychodzi na taras/ . Jasne,że w tym przypadku nie potrzeba wymiennika, ale na olx chyba ktoś napisał, że wymiennik jest konieczny, jeśli grzejniki są aluminiowe. Nie zagłębiam się w tę kwestię, ale o coś chyba tu chodzi.

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajcie link do ogłoszenia z tą pompą?

 

Poza tym gdyby był wymiennik płytowy to potrzeba do niego pompę obiegową, naczynie przeponowe itd.Potem raz jeszcze cała procedura w obiegu wodnym na grzejnikach, pompa, naczynie itd. Więc lepiej glikol się opłaci.

Druga sprawa tonie widać na schemacie naczynia wzbiorczego.

Trzecia  sprawa to grzejniki pewnie masz za małe pod PC  i pompa będzie chodziła cały czas na maxa co nie będzie ekonomiczne.

Ważna sprawa to prawidłowy montaż zaworu zwrotnego bo inaczej grzejniki będą wyciągać ciepło z chaty ( na schemacie jest OK )

Wszystko to co masz na powrocie to wywal, zostaw tylko trójnik z zaworem do napełnianie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bańce z glikolem w korku wstaw nypel 1/2 cala uszczelnij i dokręcisz go mufą od wewnątrz korka. W ściance bańki wstaw zaworek motorowy, polecam od dętki z ciągnika z racji szerokiej stopki i nakrętki dobrze się uszczelni. Zakręcasz korek i podłączasz do instalacji najlepiej w najniższym punkcie a w najwyższym odkręć zawór, grzejnik cokolwiek  tak aby powietrze uciekało. Obracasz bańkę korkiem do dołu i pompujesz powietrze, glikol szybko wejdzie. Odłączasz bańkę z glikolem i podłączasz wodę z sieci, zacznij dopełniać wodą do momentu aż zacznie wylatywać tym zaworem na górze instalacji, który otworzyłeś do ujścia powietrza, zamknij ten zawór i dobij do ciśnienia, które Cię interesuje. Włącz pompę obiegową i zacznij odpowietrzać, dobijaj wodą z sieci ale pamiętaj żeby stężenie glikolu było w miarę sensowne. To prosty sposób, drugi to musiałbyś zorganizować metalową bańkę, robić roztwór glikolu i wpompowywać do instalacji, tym sposobem masz pewność stężenia glikolu . Poszukaj na złomie bo ja znalazłem zbiornik od hydroforu 24l ma gotowy zaworek i tylko worek gumowy ze środka wywaliłem. Metalowa bańska jest po to bo plastikową rozedmie ciśnienie i mógłbyś mieć kotłownię malowaną glikolem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.