Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie Drewnem. Moc Dmuchawy.


marcinlewandowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam takie pytanie. Pale drewnem w piecu mialowym. Temperatura utrzymywana na sterowniku 70 stopni. Jak ustawic parametry sterownika zeby spalic jak najmniej drewna. Na pewno pomoze zmniejszenie temp. na 60 stopni. Ale co jeszcze. Czy jesli zmniejsze moc dmuchawy z 10 na 2 spale mniej drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

To dopiero mój drugi sezon grzewczy. Wcześniej mieszkałem w bloku. Mam kocioł dolnego spalania z wentylatorem w górnej jego części.

 

Udało mi się uzyskać w miare czyste spalanie po lekturze forum i eksperymentach z ustawieniami. Stanęło na prawie minimalnych nadmuchach.

 

W tym roku postanowiłem zrobić krok dalej i mieć dodatkowo brak sadzy w piecu (sadza wytrąca się w czasie gdy piec przechodzi w stan podtrzymania i zamyka zupełnie klapkę przy wentulatorze.).

 

Co zrobiłem? Zgodnie z poradą wywaliłem wentylator, zrobiłem 3 otwory w dolnych drzwiach f10mm. Mam teraz sterowanie powietrzem w postaci odkrytego całkowicie dolotu powietrza, gdzie jeszcze do niedawna był wentylator, który to otwór po osiągnięciu właściwej temperatury mogę częsciowo przykryć.

 

Efekty? W porówaniu do tego, co było wcześniej - "białe", czytaj wypalone do czysta drzwi zasypowe, a były sawsze pokryte suchą sadzą. Stałopalność po osiągnięciu znamionowej temp. na piecu wydłużyła się o 100-150% przy paleniu drewnem. Pozatym wentylator nie wychładza pieca i komina po wypaleniu się zasypu. Żar dużo dłużej pozostaje w piecu i ogrzewa dom. Na węglu kamiennym zasyp zamiast trzymać 12 godzin będzie trzymał koło 20. Testowałem na razie tylko z małą ilością węgla. 3 szufle węgla zniknęly by po 4 godzinach, teraz trzymały 8h ostrego palenia i jeszcze był żar.

 

Z wentylatorem nie da się wydajnie i czysto spalać. To tyle.

 

Co do sterowania temperaturą na kotle. Nie mam żadnego zaworu 4 drożnego. Na 2 grzejnikach mam zdjęte głowice, a na pozostałych ustawiam dowolną temperaturę jaką akurat potrzebuję. Temperatura na piecu oscyluje od 60-75oC i nie wymaga wogóle chodzenia do kotłowni. Nawet gdyby z jakiegoś powodu nagle zaczęło się w kotle palić ostrzej 2 grzejniki odbiorą tyle ciepła, że woda się nie zagotuje.

 

Polecam szczerze zdjęcie wentylatora i obserwację przez parę dni. Bez sterowania łatwo zrobić coś głupiego i zagotować wodę.

 

Poobserwujesz kocioł, to będziesz wiedział ile i kiedy podkładać, ile dać powietrza. Będziesz się cieszył czystym kotłem, kominem i oszczednościami na opale oraz prądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.