Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawory zwrotne w instalacji z podłogówką.


QBAelectric

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o poradę.

Modyfikuję swoją instalacje. 

Kocioł ekogroszek w układzie otwartym, zasila zasobnik CWU oraz wymiennik płytowy. W tej chwili rozdzielam układ na dwie pompy, osobno do CO i osobno do CWU jak na schemacie. Nie mam zabezpieczenia powrotu bo jest to bardzo krótki obieg przez wymiennik i powrót zawsze był ciepły, jak bedzie potrzeba dolozyc to doloze w przyszłości.

Mam pytanie co do układu zamknietego za wymiennikiem CO.

Mam puszczony osobny pion do podłogówek i chcę zrobić na zaworze mieszającym sterowanym z siłownika  przez SKZP-02. Dodatkowo  chcę zamontować zawory by moze w przyszlości podłączyć kominek z płaszczem. 

Trochę mam niejasności z zaworami zwrotnymi. Mysle ze jeden zawór powinien być za pompą wymiennikową ( dam za wymiennikiem bo za pompą przed wymiennikiem nie mam miejsca ). Nie wiem natomiast gdzie wstawić ZZ przy podłogówce. Sa różne szkoły i już mam nieco mętlik.   Odnośnie kominka to ZZ również bylby pewnie za pompą ale to już w przyszłości.

Czy możecie mnie uświadomić gdzie powinien być ZZ z zaznaczonych 3 opcji na rysunku ?

Dziękuję za porady i proszę o wyrozumiałość.

 

Zapomniałem jeszcze na rysunku dorysować oczywiście zbiornika przeponowego na powrocie ukladu zamknietego.

 

kotłownia modyfikacja.jpg

20221209_032252.jpg

Edytowane przez QBAelectric
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typy urządzeń jakie posiadam to:

 

Pompy WILO Stratos Pico 25/1-4 - 2szt - te chce dac do zasobnika CWU oraz przed wymiennikiem do grzejników

Pompa WILO Stratos Pico 25/1-6 - tą chce dać na podłogówki.

Zasobnic Galmet 300L z 2 wezownicami. Do tej pory mam wezownice w szeregu ale teraz chcę rozdzielić tylko na górną gdzy w sezonie letnim i jesiennym grzeje grzalką która jest w połowie zasobnika i w zupełności mi to wystarcza na całą rodzinę.

Zawór z siłownikiem Goshe NR230-487

Sterownik kotła SKZP-02

Kocioł prawdopodobnie 30kW, wymienniki 30kW

Dom ocieplony 15 styropianem ok. 160m2 ( nowe budownictwo )

Garaż osobny, narazie nie używany, wymiennik zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedz. Założe w takim razie zawór nr 1.

Odnośnie jednej pompy na 2 wymienniki to to u mnie dzialalo 1 sezon jak grzałem osobny garaż, wtedy tez na tej samej pompie mialem jeszcze zasobnik CWU, dopiero teraz chce to rozdzielic jak na schemacie. Teraz ze względu na koszty opału garażu nie będę grzał grzejnikami.

Jedyne czego nie zmienię a raczej nie jest tak jak powinno to powroty mam zrobione z rurki 22 a nie z 28 jak są zasilania, piony mam ok z 28 ale instalacje w kotłowni z wymienników do kotła poprzednik zrobił z 22.

 

Ps.

Jak należy dobierać prędkości pomp, pompy maja do wyboru predkosci od 1 do 4 oraz tą co chce dać do podłogówki a wcześniej służyła właśnie jako kotłowa od 1 do 6, mają rowniez do wyboru predkosc stałą lub zmienną ( adaptacyjną ). Niewiem jak te predkosci powinny być dobierane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozdzielaczach podłogówek mam zostawione RTLe, teraz oddzielam osobny obwód na zaworze mieszającym ale RTLe zostaną, pewnie na max otwarte a temp. bede ustawial wszedzie rowną. Nie mam rotametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.