Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet ecocondens gold 20 - jakie dobowe pobory gazu? jak długo trwa wygrzewanie - start pieca w sezonie?


racek

Rekomendowane odpowiedzi

Wiec tak jak w temacie. Instalacja uruchomiona po raz pierwszy w gazie w tym sezonie na starej instalacji grawitacyjnej z lat 90-tych.  Piec ecocondens gold plus 20 jednofunkcyjny, grzejniki panelowe stalowe lata 90-te, zasobnik 120 l bosch. Dom nieocieplony, lata 80, około 100 m2 do ogrzania. Start pieca przy temp. w domu około 10 st.  Ustawienia: zasobnik 50 st.  kocioł 50 st. regulator salus ustawienie 21 st dzień/noc. 6 doba grzania temp. 19,2 st. kocioł jak dotąd się nie wyłączył i nie dobił do wymaganej temperatury. Pobrał około 85 m3 gazu, średnio doba 15 m3.  Czy to normalne? Czy źle ustawiony kocioł? Czy mniej więcej tyle pobiera ten kocioł gazu cały czas czy po wygrzaniu domu coś się zmniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Piszesz ze instalacja na gazie po raz pierwszy uruchomiona na starej instalacji. Czy wcześniej nie grzales innym paliwem ? Dom kupiony i nieużytkowany? Czyli wyziębiony do 10st.C jak piszesz ? 

Jeśli tak to dom musi się wygrzać i jest nieocieplony , wiec 15m3 wcale nie jest dużo. Tym bardziej że po 6-ciu dobach jest już 19 st. Zależy z czego są wykonane ściany zewnętrzne.( material). Każdy materiał ścienny akumuluje ciepło. Jeden bardziej drugi mniej. Po wygrzaniu ścian,  podłóg,  sufitów, będzie napewno lepiej. Natomiast dobrym rozwiązaniem jest utrzymywać stałą temp.  przez c.dobe w nieocieplonym domu, niż ja zmniejszaj np na noc. Bo po obniżeniu nocnym czuć chłód nad ranem. 

Posiadam również zimny dom nie ocieplony. I pisze to że swojego doświadczenia.

Moje ogrzewanie pracuje z regulatorem pogodowym c.dobe.

Pozdro

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Instalacja wcześniej działała na kotle węglowym. Dom jest użytkowany. Rozumiem odnośnie akumulacji ścian itp. Tylko pytanie czy kocioł na takich ustawieniach dobije do tych 21st które chciałbym utrzymywać cała dobę. Czy jednak jakieś inne ustawienia? Po 6 dobach czujnik praktycznie stanął w miejscu 19,2 st przez 48 h nie drgnął. Wg Ciebie po wygrzaniu domu przy takich temp w okolicy 0 st na zewnątrz jak mniej więcej powinienem mieć dobowe spalanie gazu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jesli dom nie ocieplony, to uzyskanie 21st moze byc trudne.  Ale jesli uzyskasz to napewno nie malym kosztem.

Moj przyklad: dom nieocieplony, najwiekszy pokoj 25m2 , dwie scjany zewnetrzene czyli narozne, i pod spodem kotlownia nie ogrzewana.

Temp. 19.8-20.0st. w tym pokoju, w pozostalych jest cieplej , reguluje termostatami i ustawiam na "3". Temperatura na zasilaniu 43-45st przy temp. 1/-1st na dworze.

Gazu na ogrzewanie + CWU ok. 10.5-11.2 m3 na cala dobe.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź. Będę kombinował z ustawieniami ale jeszcze poczekam 4 dni. Zastanawia mnie jeszcze czy wpływ ciśnienia w instalacji ma jakiś wpływ? Jakie miałeś ciśnienie na zimnym kotle dobite? U mnie instalator kazał dobić do 1 bar a gdy serwisant uruchamiał kocioł kazał dobić do 1,5 bar i takie utrzymywać. I jeszcze jedna rzecz czy naturalna rzeczą są chłodniejsze grzejniki dołem przy paleniu gazem? czy mam je zapowietrzone deko? W instalacji zamontowany jest separator powietrza.  Wcześniej przy paleniu węglem wyższa temp. na kaloryferach i grzały równo góra i dołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Odczekaj jeszcze , a napewno sie wygrzeje dom. Wtedy bedziesz mogl zmniejszyc TZ. Cisnienie na zimnym mialem ok.1.4bara. Na pracujacym pokazuje ok.1.7bara. Obecnie kociol pracuje non stop , wiec na zinym nie wiem ile pokazuje., al na cieplym j.w. nalisalem. Odpowiednia jest ok. 1.5bara.

Jesli na grzejnikach masz termotaty, to one moga spowalniac przeplyw i dol grzejnika bedzie chlodniejszy. Odkrec glowice i zobaz nastawy.

Moze obroty pompy CO sa niskie. Ja mam mozliwosc regulacjo obrotow. Ustawienie mam na poz .II.

Co do spalania ilosci gazu ,powinienes miec podobne do mojego, ale ja ogrzewam ponad 170m2 .

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Co do grzejników to nie mam termostatów, zwykłe zawory plus odpowietrzniki. Odnośnie obrotów pompy to nie za bardzo wiem jak to sprawdzić, jak wejść w to menu. Niby były ustawiane przez serwisanta ale nie mam pojęcia na jakim poziomie ustawił. Mam nadzieję że z tym spalaniem zejdę podobnie jak u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W innych zalozonych postach "Bokarito" w temacie "Bosch Condens 15P za bardzo moduluje moca" pisze podobnie o tych grzejnikach.

U mnie roznica miedzy TZ a TP jest ok.6st.

Ja musze rozkrecic przednia plyte , aby zmieniac obroty pompy CO.

Moje fabrycznie byly ustawione na poz."III". I sporo halasowala.

Pozro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czyzby ? Wybieg pompy mozna ustawiac.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak zwiększ TZ , tym bardziej że tem.na zew. spadła na -2/-3st.C. Wczoraj piątek, cały dzień trzymało się i dziś też będzie.

Dom nie ocieplony, wiec utrzymywanie 48st TZ może nie wystarczać przy tej temp.zew. Tym bardziej, że zadana temp.pomieszczenia 21st .

TZ powinno się zmieniać,  tak jak zmienia się temp.zew.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2022 o 19:53, D20CR napisał(a):

 

U mnie roznica miedzy TZ a TP jest ok.6st.

Ja musze rozkrecic przednia plyte , aby zmieniac obroty pompy CO.

 

Ja jednak doszedłem do wniosku, że ma być tak jak producent grzejników podaje w katalogu - temperatura powrotu z grzejnika 10 C mniej niż temperatura zasilania przy maksymalnym otwarciu zaworów termostatycznych. Tym sposobem mam 15-20 C różnicy między zasilaniem a powrotem na kotle, czyli tak jak jest napisane w instrukcji mojego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Powiedz jakim sposobem uzyskujesz tak duza roznice TZ do TP ? Skoro masz max przeplyw na termostatach ? 

Ja gdy ustawilem najwoniejsze obroty pompy CO , to i tak uzyskalem ok.7st roznicy. 15-20st. Zeby uzyskac to tylko skryzowanie i to na zaworze powotnym z grzejnika.

Dobre dla kotla, ale gorsze dla sprawnosci grzejnikow.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wracając do tematu podniosłem TZ na 53 st maks. co mogę osiągnąć w najzimniejszym pokoju 19,8 st. Więc ustawiłem regulator na 19,4 st i pytanie jaka lepsza histereza w sterowniku salus 1 st czy 0,5 st? Parametry przy TZ 53st temperatura powrotu wg panelu na kotle 46 pozostałe parametry pr-68 fr-12.  10 doba grzania. Pobór gazu 14 m3 doba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2022 o 17:05, racek napisał(a):

Instalacja wcześniej działała na kotle węglowym.

Pewnie tylko zamieniono źródła ciepła bez ingerencji w instalację i to powoduje że nie osiągasz zadanych temp w pomieszczeniach i masz spore zużycie gazu.

Do kotła gazowego, kondensacyjnego trzeba grzejniki przeliczyć i zamontować odpowiednie na niższe temp zasilania, inaczej będziesz przy -10C będziesz musiał grzać do 60C a to sporo kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, racek napisał(a):

 Więc ustawiłem regulator na 19,4 st i pytanie jaka lepsza histereza w sterowniku salus 1 st czy 0,5 st?

Pobór gazu 14 m3 doba.

Witam,

Jesli ustawisz hitereze 0.5st, czyli +0.25st. w gore od zadanej i 0.25st. w dol od zadanej, kociol bedzie sie wlaczal.

Troche lepszy komfort niz przy ustawieniu histerezy 1st. Ale i troche wieksze zuzycie , bo czesciej sie wlacza kociol.

14m3 gazu to z CWU czy samo CO ?

U mnie teraz zuzycie ok. 11-11.5m3 z CWU.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

14m3 gazu CO + CWU tylko zmniejszyłem CWU na 45st. Odnośnie histerezy Ty w swoim domu masz bardziej zbliżoną do tej 0,5st czy 1 st?

1 godzinę temu, sambor napisał(a):

Pewnie tylko zamieniono źródła ciepła bez ingerencji w instalację i to powoduje że nie osiągasz zadanych temp w pomieszczeniach i masz spore zużycie gazu.

Do kotła gazowego, kondensacyjnego trzeba grzejniki przeliczyć i zamontować odpowiednie na niższe temp zasilania, inaczej będziesz przy -10C będziesz musiał grzać do 60C a to sporo kosztuje.

Witam,
tak wymieniony sam kocioł. Grzejniki stalowe-panel. Jest gdzieś może jakiś ciekawy algorytm na necie do przeliczania grzejników? Mniej więcej wiem o co chodzi z przeliczaniem ale np jak przeliczyć potem przykładowo grzejnik stalowy panel o wymiarach  1400 mm x 610 mm ile daje mocy przy np. 50 st na zasilaniu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, racek napisał(a):

ile daje mocy przy np. 50 st na zasilaniu?

Tak 2-2,5x mniej niż przy zasilaniu 70C,  np 1,4mx0,6m ma przy zasilaniu 70C i powrocie 60C ok 2020W, a przy zasilaniu 50C i powrocie 40C ma ok 920W, to wszytko dla temp w pokoju 20C.

Aby coś przeliczyć musisz mieć temp zasilania z poprzedniego kotła w najzimniejsze dni.

Dodatkowo trzeba sprawdzić czy wydadzą średnice rur, gdyż większy grzejnik = większe przepływy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jak instalacje nie została zmieniona, to wiesz jaką temperaturę na starym kotle musiałeś mieć, by utrzymać te 21 stopni przy określonej temp. zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.