Skocz do zawartości
IGNOROWANY

VIESSMANN VITODENS 100,  25 KW , duży pobór gazu? Ciągła praca pomp


KOZBI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Chciałbym się przede wszystkim przywitać bo jestem nowy na forum 🙂
 

Mam takie pytania:

Od kilkunastu dni zacząłem grzać gazem w domu w którym aktualnie nie mieszkam.

Piec VIESMANN VITODENS 100,  25 KW jednofunkcyjny (ten model z 2021r.) + zbiornik 100L , Dwa obiegi , podłogówka + kaloryfery + czujnik pogodowy. + dodatkowo jakieś 2 sterowniki Viessmann widoczne na jednym ze zdjęć.

Wydaje mi się, że mimo wszystko piec pobiera za dużo gazu. Ustawiając w ViCare temp. 12 stopni (pomieszczenia z podłogówką) + 10 stopni (pomieszczenia z grzejnikami), pobiera średnio 7,2 m gazu, a piec pracuje 24h na dobę non stop na modulacji 8%. Temp na zasilaniu w granicach 32 stopni.

Do tego obydwie pompy chodzą także bez przerwy na III biegu. To też mi się wydaje dziwne, bo jedna ciągnie 90W a druga 22W.

Czy piec powinien chodzić bez przerwy? Czy na modulacji 8% czyli rozumiem, że tylko 2KW , zużycie gazu jest normalne? Teoretycznie piec ma modulację od 3,2-25KW , to dlaczego schodzi aż do 2KW. Czy ja coś może źle rozumiem.

 

Sorry, ale jestem zielony w temacie , zaczynam dopiero się tym interesować i chciałbym żeby pomału wszystko było ustawione jak należy.

A może jest ktoś z okolic Andrychowa na forum co ma ten sam piec, podobną instalację, co by pomógł w ustawieniach? Byłbym bardzo wdzięczny!

 

20221123_175736_resize.jpg

20221123_175740_resize.jpg

20221123_175743_resize.jpg

20221124_181451_resize.jpg

20221124_181456_resize.jpg

20221123_175750_resize.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KOZBI napisał(a):

Czy na modulacji 8% czyli rozumiem, że tylko 2KW , zużycie gazu jest normalne? Teoretycznie piec ma modulację od 3,2-25KW

Może bardziej 8% z zakresu 3,2-25kW (a nie 0-25kW) bo to ok. 5kW.

Edytowane przez sorier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś w ogóle zastanawiał się nad jakością gazu ? U mnie kocioł gazowy w tym roku "szaleje" z poborem gazu.

Na szczęście grzeję prądem, to aż tak bardzo mnie nie dotyka. Ale na CWU schodzi dwa razy więcej gazu niż wcześniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwszą odpowiedź.

Czyli przy ustawieniu (w aplikacji ViCare)  12 st. (pomieszczenia z podłogówką) i  10 st. (pomieszczenia z grzejnikami) piec chodzi na 5KW ???  Dlaczego niżej nie schodzi? Co to może oznaczać?

Dałem potem 10 na podłogówkę i 10 grzejniki i nic się nie zmieniło cały dzień szedł nieprzerwanie na modulacji 8% , ale w domu było prawie 18 stopni.

Edytowane przez KOZBI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie niżej już nie zejdzie. Ja u siebie jak ustawię na minimum, to i tak grzeje wodę do 25 stopni. Ale ja mam inny kocioł.

Poza tym, jak masz pogodówkę podłączoną pod kocioł, to kocioł i tak będzie pracował, bo temperaturę dobiera do temperatury zewnętrznej. Wyłącz pogodówkę i przejdź na sterowanie ręczne.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No skoro ma od 3,2KW, to czemu nie chodzi niżej przy obniżeniu temperatury?

W domu było 18 Stopni a zadałem żeby było 10-12 

przy tych ustawieniach wodę na grzejniki puszczał w granicach 32 stopnie a na podłogę 20 stopni

Edytowane przez KOZBI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz gdzieś jakiś termostat w pomieszczeniu. Tam ustawiłeś 18 stopni.

A co ten termostat wyłącza, lub czym steruje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam aplikację Viessmann ViCare w telefonie w której ustawiasz jaką temp chcesz mieć w domu. Masz do wyboru podłogówkę i grzejniki, bo mam zrobione dwa osobne obiegi. Piec jest z czujnikiem pogodowym na zewnątrz połączony

Na razie bym nie chciał wyłączać tej pogodówki, nawet nie wiem jak to zrobić. Tylko z nią coś poustawiać. A jak będzie bardzo źle ze zużyciem gazu to będę dalej kombinował. 

Edytowane przez KOZBI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to poukładajmy to w kolejności.

  1. Kocioł połączony z czujnikiem zewnętrznym (pogodówka)
  2. W pierwszej kolejności kocioł ustala sobie sam temperaturę grzania na podstawie krzywej grzewczej. Czyli zakładając, że teraz jest około 5 stopni na zewnątrz, to kocioł będzie grzał wodę około 30-35 stopni. Zależy jak jest ustawiona krzywa grzewcza.
  3. W drugiej kolejności Ty, jako użytkownik ustawiasz sobie temperaturę pomieszczeń. W zależności od tego jak jest wszystko połączone jest kilka metod sterowania temperaturą.

Już wiemy, że na temperaturę kotła nie masz wpływu.

Teraz jest pytanie co sterownik odcina ?

  • Podejrzewam że jak masz tylko jedną temperaturę domu, to sterownik ma kilka możliwości
  1. wyłączyć kocioł
  2. wyłączyć pompę obiegową podłogówki
  3. oba powyższe
  4. sterować zaworem 3D podłogówki
  5. sterować mocą pompy 

Na zdjęciach zauważyłem, że zawór 3D jest dość mocno otwarty, więc odczytuje z jakiegoś sterownika informację, że należy grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. A który to zawór 3D ?

2. Obie pompy widoczne na zdjęciach (z prawej podłogówka GRUNDFOS) z lewej grzejniki (DIAMOND) pracują cały czas na III najwyższym biegu 24h na dobę , czy to normalne?

Edytowane przez KOZBI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czerwonej ramce, to siłownik zaworu 3D. Zawór jest pod siłownikiem, nie widać go na zdjęciu, ale na 100% tam jest.

Siłownik jest otwarty na tym zdjęciu na około 75%, czyli jest zapotrzebowanie na ciepło. Na termometrach jest bardzo niska temperatura, dlatego jest tak bardzo otwarty.

Po prawej stronie masz termometry z grzejników. I tutaj wyraźnie widać, że całe ciepło idzie w grzejniki, a podłogówka ma temperaturę powrotu z grzejników.

Moim zdaniem coś jest źle ustawione w sterowniku, który jest odpowiedzialny za temperaturę w domu. Przy takich ustawieniach temperatury jak piszesz powinien się wyłączyć kocioł.

Jak sterowane są grzejniki ?

image.png.5e657055dc568146ec9a671edb9c292a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawa strona to podłogówka, a lewa to grzejniki tak mi powiedział instalator, a ty piszesz że po prawej mam termometry z grzejników ? 

Pomieszczenia z grzejnikami tak samo w aplikacji ustawiam jaka ma być temperatura.

Zobacz na to zdjęcie. Zaznaczyłem strzałkami 1 przypięty jakiś czujnik a drugiego nie ma, tylko peszel został, bo widziałem że najpierw podpinali dwa a potem zostali przy jednym.

image.jpeg

Edytowane przez KOZBI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki. Pomyliłem strony. Lewa to grzejniki, a prawa to podłogówka.

Na grzejnikach z reguły nie ma zaworu 3D, a na podłogówce prawie zawsze.

Co do ustalenia ustawień temperatur w domu.

  • Każde pomieszczenie masz ustawiane z osobna ?
  • Czy na grzejnikach są głowice elektroniczne ? Np z Viessmann

Jeżeli tak, to gdzieś w ustawieniach sterownika musi być możliwość ustawienia tak pracy systemu, że jak wszystko jest dogrzane, to wyłączy pompy i kocioł.

Jest jeszcze kwestia tego zbiornika 100L. To jest CWU, czy bufor dla CO ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.  Mam ustawienie w aplikacji osobno podłogówka i osobno grzejniki i ustawiam zadaną temperaturę wszystkich pomieszczeń z podłogówką i osobno wszystkich pomieszczeń z kaloryferami. 

2. Na grzejnikach mam głowice takie z regulacją od "śnieżynki" do 5 . Przy instalacji założyli mi je dodatkowo na 3 grzejniki na których nie miałem.  Firm DIAMOND i VALVEX

 takie  i takie  (tylko że nie od zera tylko "śnieżynka" jest najniższym ustawieniem)

A ten czujnik co 2 posty wyżej wysłałem zdjęcie to od czego?

Edytowane przez KOZBI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takimi głowicami nie jesteś w stanie kontrolować temperaturę przez aplikację.

Przeczytaj sobie opis tych głowic. One jak najbardziej działają, ale niezależnie od innych sterowników, termometrów i termostatów. Zakręć je całkowicie na próbę, to kocioł prawdopodobnie się wyłączy.

Według mnie, aby sterować grzejnikami powinieneś mieć coś takiego.

 

image.png.5d0ed8cb65c283d58b2c598d8a64c8aa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ich się nie da całkiem zakręcić. Min. na "śnieżynkę" możesz dać i to jest według instrukcji głowicy temp. 6 stopni (takie ustawienie przeciw zamarzaniu).  

Te głowice kosztują 1800zł za 6 sztuk + jeszcze sensor jakieś 500zł do każdego pomieszczenia z grzejnikiem ?? 🙄

Ja dałem za piec + przeróbkę instalacji żeby były dwa obiegi 29tys.zł

wcześniej miałem jeden obieg na wszystko i 20 letni piec Vaillant

Edytowane przez KOZBI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przerabiałeś instalacje i masz na piśmie, że wszystkie pomieszczenia będą regulowane z aplikacji, to reklamuj to u instalatora. Zapewne takiego zapisu nie ma, więc albo zainwestujesz w głowice sterowane elekronicznie, albo pozostaje Ci taki układ jaki masz w tej chwili. Myślę, że jak by zadać tam właściwą temperaturę pomieszczeń (około 19-24 stopni), to wszystko będzie pracowało prawidłowo.

Co do głowic na grzejniki, to prawdopodobnie będzie możliwość dopasowania innych. To co Ci pokazałem, to tylko przykład. Produkty Viessmann mają bardzo drogie logo w zakupie.

Poczytaj sobie na temat tych sterowników. Też jest możliwość sterowania przez internet.

https://www.techsterowniki.pl/bezprzewodowy-regulator-pokojowy-wifi-8s-mini

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakbym odkręcił głowice na np. 5 to będzie tam taka właśnie temperatura około 23 stopnie.

Ale to znów nie będzie współpracowało z aplikacją. Już sam nie wiem. Problemem jest jeszcze to ze na razie w ogóle wyłączyłem ogrzewanie.

Montując takie głowice musiał bym się chyba pozbyć pogodówki, bo podobno się to nawzajem wyklucza, tak mi instalator powiedział.

zacząłem grzać jak zaczęły się mrozy kilkanaście dni temu tak żeby wszystko przetestować.

1. Ustawiłem temperaturę w aplikacji 16 stopni kaloryfery i 18 stopni podłogówka. Zrobiło się w całym domu ciepło około 20 stopni. Super, ale zużycie gazu około 14 m dziennie. Pompy cały czas włączone na III biegu.  

2. Jak już zobaczyłem że wszystko grzeje, to zacząłem stopniowo schodzić  z temperaturą bo jak pisałem na razie nie mieszkam w tym domu, a nie chcę wydawać kasy niepotrzebnie tym bardziej, że spalanie wysokie.

3. Schodząc stopniowo przez kilkanaście dni do jak pisałem 10 st. podłoga i 10 st. grzejniki piec pracował w ostatnim dniu ciągle na modulacji 8%, temp w domu około 17-18 stopni wszędzie gdzie podłogówka i grzejniki. Grzejniki dałem już (pomiędzy śnieżynkę a 1). I ta pompa od grzejników cały czas chodziła na III biegu. Ta od podłogówki ma III bieg włączony ręcznie, ale czy chodzi cały czas to trudno powiedzieć bo nic się na niej nie świeci.

4. Wyłączyłem na razie wszystko i pytam, ale może tak być jak piszesz.

Pamiętam też że przez chwilę wyłączyłem całkowicie grzanie grzejników w aplikacji to piec cały czas się włączał i wyłączał średnio co 1-2 minuty

 

Dzięki wielkie wacio1967 za rady i poświęcony czas. Może znajdzie się jeszcze ktoś z okolic Andrychowa co by na żywo zobaczył jak to działa, lub ma taki sam piec z podobną instalacją i też coś podpowie, zanim wydam znów kasę 

Edytowane przez KOZBI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz sterowanie pogodowe na piecu i ustaw jak najniższą temperaturę. Powinno pomóc.

Grzejniki zakręć całkowicie. Podejrzewam że są na piętrze. Otwórz drzwi do wszystkich pomieszczeń, to ciepło grawitacyjnie od podłogi się rozejdzie. Jak dom masz ocieplony, to ciężko będzie zejść do tak niskiej temperatury. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... tylko muszę się doszukać gdzie wyłączyć pogodówkę. A tą jak najniższą temperaturę to masz na myśli ustawić w pomieszczeniach w aplikacji, a nie na piecu (na zasilaniu)? Bo jak wyłączę pogodówkę, to przestanie to być automatyczne. Piec jest na gwarancji, boję się trochę grzebać. Piec załączę znów jak temp. trochę spadnie.

Ale jeszcze tej zimy będę się chciał wprowadzić do tego domu i tak będę musiał to wszystko ogarnąć żeby było ciepło i nie płacić na wiatr.

W jadalni też mam trochę chłodniejszą podłogę. Być może jest zapowietrzona, instalator teoretycznie odpowietrzał, ale nic się nie zmieniło. Na powrocie tez była zimniejsza jadalnia niż inne pomieszczenia. 

Jadę popatrzeć teraz jak spadła temp. po dwóch dniach nie grzania 🙂

Edytowane przez KOZBI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po dwóch dniach bez grzania spadła temp. w domu  z 18 na 16 stopni.  (temp. zewnętrzna w granicach od 0 do +4 była na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to brakuje Ci jeszcze 4 stopnie do osiągnięcia celu. 

Może otwarcie okien ? (taki żarcik) 🙂

Dom musisz mieć dobrze ocieplony że tylko tyle spadło.

Co do pogodówki, to wyłączając ją nie tracisz gwarancji. To wszystko są ustawienia użytkownika. Gdzieś w ustawieniach musi być możliwość wyłączenia pogodówki. Jak jest menu instalatora, to tam szukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEj 🙂

Dobrze nie dobrze , dom ma 20 lat.  Ściany trójwarstwowe, 24cm "MAXA cegły dziurawki" + 9cm wełny + 2cm powietrza + 12,5cm "MAXA cegły dziurawki" , tak że szału nie ma, patrząc na dzisiejsze domy ze styropianami grafitowymi itp...

Dziś byłem znowu i jest 13,5 stopnia po kolejnych dwóch dniach, ale na zewnątrz było w nocy około -2,5 st.

Ale zauważyłem dziś taką rzecz. Załączyła się w nocy automatycznie jedna z pompek (DIAMOND) (myślę że przez tryb anty zamarzaniowy, który ten piec uruchamia przy minusowych temp.)   Problem w tym że w aplikacji pokazuje mi że to pompka od podłogówki pracuje,  a to przecież pompka od grzejników chodzi.  Więc wszystko wskazuje na to, że jednak pompki/pompka są źle wpięte do tych dwóch czarnych "skrzynek" sterowników, modułów (Viessmann EM-P1  i  EM-MX widocznych na ścianie)

Więc postanowiłem włączyć na chwilę podłogówkę w aplikacji , bo chyba tak piec chciał a w rzeczywistości ruszył pompkę od grzejników. Po włączeniu podłogówki zaczęły się robić grzejniki ciepłe, mimo tego że były wyłączone od kilku dni. Już sam nie wiem co ja mam tu narobione.

Edytowane przez KOZBI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to nie wpadłem że pompy są na odwrót wpięte.

Ze zdjęć wnioskuję, że pompy nie są sterowane przez sterownik (oprócz włącz, wyłącz). Jak będzie wszystko włączone, to nawet nie powinno być różnicy.

Diamond ma jakąś regulację, więc pewnie coś tam jest ustawione. Na Grundfos nie widziałem żadnej regulacji. Może to jakiś model typowo pod podłogówkę. Tych modeli jest tyle, że można się w tym pogubić. 🙂 

W ustawieniach sterownika podmień wejścia pomp. Jak nie będzie takiej możliwości to podmień przewody w sterowniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem czy są czy nie na odwrót podpięte. Sugeruję się tym co pokazuje aplikacja, a to elektronika, więc się nie myli (chyba 🙂)

Instalacja ma 3-4 tygodnie, więc na gwarancji,  tak że ja nic nie będę sam grzebał puki co z podpięciami, chciałbym się tylko upewnić czy mam co reklamować , ale jak na razie wszystko wskazuje że tak.

Tego GRUNDFOS zostawili mi instalatorzy ze starej 20 letniej instalacji bo stwierdzili że jest OK i po co wymieniać jak to dodatkowy koszt około 2 tys. zł

Edytowane przez KOZBI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.