Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nietypowe rozwiązanie koza + CWU na życzenie, bez prądu


solidarbosc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Chce ogrzewać dom bez prądu + czasami cwu

Tj bez pomp itp rozwiązań

Mam kominek typu koza jest w budynku komin (stal + izolacja)

Komin myślę obudować tak mi przyszło do głowy kartonem żeby go później okleic np płytka klinkierowa (by stworzył się większy bufor kiedy zgaśnie w kominku to żeby dłużej oddawał komin z tego klinkieru)

A wodę ciepła nie potrzebuje codziennie ale np raz na jakiś czas fajnie by było móc jej użyć

Przyszło mi tak do głowy że owinę ten komin w budynku rurą miedzianą i z tego będę mieć bufor (Ok ~80l -25m fi 22mm) i źródło ciepłej wody

Może do tego jakiś bufor ciśnieniowy na przykład z membraną i zawory dla "bezpieczeństwa" - jeden termiczny A drugi ciśnieniowy

Cały układ podłącze pod kranik i jak będę chciał to napełnię wodą 

Rura będzie wchodziła na dole budynku owijala się wokół komina i szła z powrotem na dół, tam będzie bufor i w/w zawory (termostat i ciśnieniowy) oraz podłączenie do gorącej wody do uiść

Na co uważać co warto wiedzieć z czym może tu powstać problem

Tak myślę czy wariujace ciśnienia mogą poniszczyć spawy albo łączenia miedzi ale chyba nie, jeśli nie wyjdą ponad te 2-3,5 bara A tyle ustawie w zaworze

Żeby napełnić wannę te 80l-100l pod ciśnieniem wypchnie spoko - wanna ok 2m powyżej grupy by była

No i może ktoś pomoże policzyć jaki rozmiar bufora dać o ile w ogóle potrzebny- ten membranowy, widziałem coś co nazywają grupa bezpieczeństwa i tam jest już zawór i taka bańka np 30l z membraną, coś jak hydrofor przeponowy ale do gorącej wody

Mechaniczny termostat + zabezpieczenie ciśnienia - przy temperaturze powyżej np 70° włączał by się dopływ zimnej wody w te rurę, wyłączał przy 50°

Ciśnienie tak samo powyżej 3,5-4 bar np zawór by się otwierał i wylewał zawartość do szamba/kanalizacji po czym zamykał przy 2,5-3 bar

W samej rurze miedzianej przy 25m 22mm liczę ok 80~l wody

Dodatkowo te 30 z hydroforu to już jest ok 100l

Ciepła idzie do góry więc cyrkulowała by sama aż osiągnęła by temperaturę roboczą i albo została zużyta albo przelała się przez zawory na grupie

Woda na życzenie- jak chce potrzebuje cieplej to odpalam kranik i układ wypełnia się wodą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem zamysł (chyba nie). Wygląda na to że chcesz zrobić kozę kondensacyjną. 🙂

1. Powietrze które będzie zagrzane pod kartonem i płytką klinkierową utrzyma Ci ciepło, powiedzmy przez godzinę, lub krócej po wygaszeniu kozy. To może w jakimś stopniu się sprawdzić.

2. Woda zgromadzona w rurze którą będzie "owinięty" komin zagrzeje się do temperatury niższej niż spaliny. Ale załóżmy że ogień w kozie będzie dość mocny, to temperatura stalowego komina może osiągnąć 250 stopni.

3. Masz rozwiązanie na wysoką temperaturę w postaci upuszczania wody z układu. Tylko dlaczego chcesz marnować wodę. Przy takim sterowaniu nie wiadomo co się będzie działo z kominem przy tak nagłych zmianach temperatur. Może pęknie, może nie pęknie. Może się "rozszczelnić" rura z wodą, woda pójdzie na rozgrzaną kozę. Może będzie wybuch, może nie być wybuchu. Może domek będzie stał dalej, a może nie. Wszystko zależy od tego jaką moc ma ta koza. 🙂

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej,

Koza K7 ma 5-7kW

Rura izolowana 5cm wełny więc temperatury raczej "dotykowe" - na zewnętrznej może ma ze 70-100° max

Właśnie chodzi o to może żeby nie marnować wody jak to napisałeś czyli tak dobrać części w układzie żeby się buforowało - jakiś mały zbiornik np taki z gumą we środku gdzieś z 30l może?

I w nim żeby pracowało, i by przyjął ile może zmienić się

- ciśnienie wody

- temperatura wody

I tak dobrać rodzaj rury (długość, grubość, montaż wokół)

Żeby razem to działało i nie marnowało wody 🙂

Czyli np jak dam te 25m rury 22mm no to ona przyjmie ciepło, to jest ~80l wody, plus ten zbiornik jakiś nie wiem- 30-50l?

Membranowy tak na przykład 

Może łatwiej by to było gdybym zrobił wykres z kozy - na przestrzeni doby np, co 5-10minut odczyt temperatur na kominie- na dole i na górze

Jeszcze układ ma tak działać żeby to ciśnienie wody samo ją w nim poruszało - ciepłe idzie w górę tak więc jak bańkę dam na dole I obkrece rurą komin to na powrót znów dam na dół i już ciepła sobie wróci...?

A że będzie pod ciśnieniem (w bańce tych 30l) no to mi na piętro wjedzie.

To wszystko- chodzi o to by móc sobie raz czasami nalać wannę ciepłej wody - no 100l tak np - po 10h grzania czy tam ilu będzie trzeba by osiągnąć temperatur 55-60°

Koza teraz stoi prosto

Zabudowę dam po skosie (to czerwone) może ją też wtedy w skos

A te rurki z wodą j/w - niebieska to zimna woda, pomarańcz powrotna, ciepła

Ściana za tą instalacją to jest miejsce na łazienkę

Tam też można by zawiesić bańkę/grupę/zawór etc 

Bezpośrednio nad łazienką jest druga łazienka gdzie bym może wstawił wannę- i to do niej jest potrzeba czy tam było by jej nalać te 100l ciepłej wody 

Screenshot_20221126-075729_Gallery.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ktoś już wymyślił podobne rozwiązanie 

https://allegro.pl/oferta/turbodym-wodny-nagrzewnica-nasada-kominkowa-wklad-12601644695

Nazywa się turbodym fachowo i to wygląda jak rura z wezownica w środku którą wklada się w komin...

To takie coś tylko jak to podlaczyc bez dodatkowych pomp sterowania itp, tj bez prądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie że jest to zazwyczaj słaby patent bo może okazać się że będziemy mieć ściekające skropliny z wymiennika - pod turbodymem warto dać kielich do góry bo okaże się że będzie ładnie śmierdzieć w pomieszczeniu po tym jak skropliny będą wypływać i spalać się na niższym odcinku rury dymowej.

Choć niektórzy lubią w domu zapach wendzonki, wybór należy do inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.