Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana wymiennika na entalpiczny - co mi to da?


Łukasz85

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam rekuperator o3ozone z zainstalowanym zwykłym wymiennikiem - czyli takim, który odzyskuje ciepło, ale nie odzyskuje wilgoci.

W sezonie grzewczym w domu robi się sucho i chciałbym jakoś zwiększyć wilgotność powietrza. W zeszłym roku kupiłem nawilżacz powietrza do sypialni, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Teraz myślę o zakupie wymiennika na entalpiczny albo hybrydowy.

Czy ktoś z Was zamienił zwykły wymiennik w rekuperatorze na wymiennik entalpiczny lub hybrydowy? Jeśli tak, to jak to wpłynęło na wilgotność w domu?

Wiem, że wymiennik nie "wyprodukuje" wilgotności, tylko odzyska jej część. Ale chciałbym poznać opinię kogoś, kto ma taki wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Entaliptyczny odzyskuje czasami zbyt wiele, szczególnie jak się sporo tej wilgoci produkuje. Musisz się zastanowić, czy warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jestem zaskoczony tym zbyt dużym odzyskiem.

Samo zastanawianie się nic nie daje 😉

Jakbym kupił hybrydowy za 1000zł i sprzedał obecny za 500zł, to chyba by się opłacało - oczywiście jeśli po całej operacji miałbym większą wilgotność powietrza w domu. Poza opłacalnością biorę też pod uwagę zdrowie całej rodziny.

 

Ja to się nawet zastanawiałem, czy sztucznie nie podbijać wilgotności na przykład w pralni, przez zostawienie wiadra z wodą na ogrzewanej podłodze 🙂 wtedy centrala rozprowadzałaby wilgotne powietrze na cały dom.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jak będziesz miał za dużą wilgotność w domu? Na dworze będzie duża wilgotność w domu też duża i masz problem bo okaże się że będziesz łapał z 80% wilgotności powietrza a to już grzyb murowany.

Jedynie ma to sens np podmieniając jeden i drugi np wiosna-jesien lato (szczelny) zimą z odzyskiem wilgoci.

Wszystko zależy od domu i uzytkowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zwykły krzyżowy (aluminowy) i w zimę mam czasami bardzo sucho.

 

Jakoś mi to bardzo nie przeszkadza, więc na razie nic nie kombinuje, tym bardziej, że koszt wymiennika spory.

Teraz to wygląda u mnie tak:

image.png.a588af0cb79416c29c291c015b66c7a5.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, szakallo napisał(a):

podmieniając jeden i drugi

Mam "kasetę letnią", którą zamontowałem na lato. Ale jakbym kupił nowy wymiennik, to wstrzymam się ze sprzedażą tego który mam teraz. W zimie nie powinno być problemu z dużą wilgotnością w domu, ale na wiosnę rzeczywiście może być zbyt wilgotno, a jednocześnie zbyt zimno na wymontowanie wymiennika.

 

7 godzin temu, o6483256 napisał(a):

mi to bardzo nie przeszkadza

No a mi trochę przeszkadza 😉

Najbardziej odczuwają to dzieci, które nocą kaszlą jak oszalałe. Tysiąc złotych to dużo, ale jak mam potem wydawać setki na lekarstwa, to chyba będzie się opłacać.

Największe obawy mam o to, że wydam tysiąc a wymiennik nie odzyska mi żadnej wilgoci albo wilgotność podniesie się o marne 2%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O niską wilgotność w tym przypadku, raczej bym się nie przejmował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dziś rano trochę się zdziwiłem, bo o godzinie 4 z zewnątrz zaciągało powietrze o temperaturze 16stopi i wilgotności ponad 80%, a na dom wrzucało 22 stopnie i 60% - prawie to samo wyciągało z domu. Gdybym teraz miał odzysk wilgoci, to rzeczywiście mogłoby się zrobić zbyt wilgotno. Nawilżacz w pokoju prawie nie pobrał wody, więc nawilżanie nie było potrzebne. Ale dwie noce wcześniej było sucho. Raczej nie będę przekładał wymienników zerkając na prognozy...

Dziękuję za zainteresowanie. Chyba do mrozów nie będę o tym myślał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zrobi mocno w minusie, to wtedy wilgotność bardzo mocno spada. Teraz u mnie między 55-60% wilgotności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No i w największe mrozy było strasznie sucho w domu więc kupiłem ten wymiennik hybrydowy.

Jak przyszedł to się mrozy skończyły...

Po wymianie okazało się, że wilgotność się nie zmieniła... na wyświetlaczu.

Ale jakoś dziwnie czuć różnicę w pokojach dzieci. Niby wilgotność nie skoczyła do góry, ale powietrze jest jakieś inne. Jakby pachniało praniem. Mi się wydawało, że jest nieświeżo, a żona stwierdziła, że u dzieci jest teraz jakieś lepsze powietrze i zalatuje świeżością.

 

Na razie tyle spostrzeżeń. Jak coś więcej zaobserwuję, to napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź kilka higrometrów poustawiaj w domu i zobacz co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie dzieje.

Co mogłoby się dziać? Mam porównywać wilgotność w różnych pomieszczeniach?

Trochę nie ufam tym tanim higrometrom. Tak samo z termometrami - każdy pokazuje co innego.

 

Chyba że mam sprawdzać wilgotność w sypialni na przykład po prysznicu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

image.png.f31f2c3a1332514aecea6cc4c63c0065.png

 

Skoro czuć różnicę, a wilgotność się nie zmieniła to wystąpił u Ciebie CUD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściowe Ucinanie Danych? O to Ci chodzi?

Możliwe, bo te mierniki wilgotności były najtańsze z możliwych 😂

 

W dniu 28.12.2022 o 07:26, Łukasz85 napisał(a):

wilgotność się nie zmieniła... na wyświetlaczu

Widocznie do niczego są te higrometry. Wolę tak myśleć, bo jednak one były sporo tańsze od wymiennika 😆

 

A na poważnie, to zobaczę po jakimś czasie, czy dzieci będą kaszleć całą noc, czy po prostu będzie się normalnie mieszkało. Będę testował różne moce nawiewu i zobaczę jak to będzie wpływać na domowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już pisałem, weż kilka higrometrów i wstaw do domu (pokoju), zobaczysz co się dzieje.

 

Ja mam we wszystkich pomieszczeniach taki rozkład wilgotności (wymiennik krzyżowy):

image.thumb.png.a1226bb6e78dd4c30569909e8abc1c71.png

W mrozy też potrafię mieć 25% 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.