Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak palić Sas varmo pomocy


marekkafarek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich potrzebuje pomocy nie wiem jak palić w moim piecu, problem jest następujący nie wiem do których drzwiczek mam podłączyć miarkownik ciągu tych od popielnika czy od wsypu ? Jeżeli od popielnika to czemu bo np w dtr jest że od tych górnych. Kolejne pytanie to ci robię źle że jak już osiągnę żądaną temperaturę i miarkownik zamyka mi klapę to z komina leci dym ? Kolejnym problem jest to że po jakimś czasie też mi dymi ale zauważyłem że to przez węgiel który znajduje się z tyłu bo zaczyna się dopiero palić. Kolejne pytanie czy mam regulować czopuch ? Dziękuję wszystkim za pomoc 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popierwsze mial bys poczac palenie od tylu,przy przegrodzie i potym wsypac zasyp,by gazy(dymy) wyprodukowane weglom przechodzily cez žar i dopalaly sia w kotle zamiast unikniecia w komin.Miarkownik w gornych i na dolnych uchylic szrubikom taka sczelinke,by powietrze wtorne(poki nie ma innej regulacji PW) od spodu wprowadzalo g przegrodzie taka ilosc powietrza,by nie dymilo przy malej sczelinke na miarkowniku.Dym to zawsze strata i zlotki za wegiel latajace nie wyužyte na cieplo z komina.Czopoucha bym nie regulowal,poprzypadku tylko rck-regulator ciagu kominowego,jesli zbyt dužy ciag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku powietrza wtórnego nie da się regulować odkręcam dwa króćce i tyle. Ja rozpalała tak mała ilość węgla na to drzewa, przy palniku później dodaje trochę drzewa gdy się rozbuja to daje węgiel. Na początku problemu nie ma (chyba zbyt otwiera się mi się klapą ) dopiero później jak miarkownik się zamyka w tedy po ok 1min pokazuje mi się dym w kominie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juž widze,tam po bokach jest PW,to potym dolna klapke zatwarta,PW otwarte i nie pozwolic 100% zatwarcie klapki z miarkownikom.Ustawic szrubikom sczelinke milimetra,czy mniej-jesli nie bede sia aj tak nadal rozbujawac do zbytnej temperatury i obieg co daje rade z odprowadzeniem tej mocy resztkowej.Kisic zatwarty kociol nie dobre,niech pyrka na malo.ale dopala gazow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak rozumiem mam sterować tylko dolna klapka ???? Przy normalnym rozpaleniu / paleniu miarkownik jak szeroko ma mi otwierać klapę ? Powiem że mam elektroniczny. Czemu mam zostawiać przerwę jak górna jak i dolna klapka posiadają otwory. Daje zdjęcie górnej klapy

 

IMG_20221006_163326.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt duża ilość palącego się węgla, a za mało powietrza, dlatego dymi. Spróbuj zostawić w dolnej klapce szczelinę, tak aby nie dymiło, ale żeby również nie podnosiła się za bardzo temperatura na kotle.

Przy węglu górną klapką można podawać powietrze pierwotne jeżeli masz bufor, w innym przypadku rozpali się cały wsad i gdy miarkownik zamknie klapkę pojawi się dym.

Te otwory są zbyt małe, aby podtrzymywały odpowiedni płomień w palniku.

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, h3nio napisał:

Zbyt duża ilość palącego się węgla, a za mało powietrza, dlatego dymi. Spróbuj zostawić w dolnej klapce szczelinę, tak aby nie dymiło, ale żeby również nie podnosiła się za bardzo temperatura na kotle.

Przy węglu górną klapką można podawać powietrze pierwotne jeżeli masz bufor, w innym przypadku rozpali się cały wsad i gdy miarkownik zamknie klapkę pojawi się dym.

Te otwory są zbyt małe, aby podtrzymywały odpowiedni płomień w palniku.

Proszę powiedz mi na jaką wysokość powinien mi miarkownik podnosić klapkę ? Przy rozpalaniu i późniejszym paleniu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przeczytałem, że masz zawory termostatyczne, więc zostawianie szczeliny jest trochę ryzykowne, bo jak zawory się zamkną to może być problem.

Ja rozpalałem na otwartych drzwiczkach, a wsad ładowałem dopiero po dojściu do zadanej temperatury, wtedy paliło się powoli, ale jeżeli kocioł nie jest przewymiarowany to można ładować wszystko od razu.

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jaką wysokość miarkownik ci podciąga drzwiczka ? I powiedz mi jak krok po kroku rozpalasz. Drugie pytanie czy jest sens zmniejszać komorę szamotem 

Edytowane przez marekkafarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ustawienia w niczym Ci nie pomogą. Musisz sam wyczuć, czy na kotle zbyt szybko rośnie temperatura i wtedy redukować wysokość podnoszenia klapki. Jeżeli masz miarkownik on/off oraz przewymiarowany kocioł to ciężko będzie to ustawić, bo przy rozpalaniu wysokość będzie ok, a jak resztki po węglu przytkają ruszt to będzie problem z podbiciem temperatury.

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwowałem że chyba za szybko cały wsad mi się zaczyna palić.  Posiadam ruszt wodny i żeliwny ruchomy ruszt. Ujdzie jakoś temu zaradzić ?

Edytowane przez marekkafarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.