Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Koza/kominek z płaszczem wodnym + bufor 1000l


Mafialoso

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Z racji tego ze z kasą lipa i rosnącymi cenami prądu, Chcę kupić kominek z płaszczem wodnym. Kominek mocy 15kw. Moc grzewcza pieca to 4.4kw a moc plaszcza wodnego to 8.7kw. Ogrzewałem dom bufor 1000l i grzałki 12kw w taniej taryfie. Super sprawa! Była;( nowe ceny pradu będą baaardzo wysokie. Do tego bufora chcial bym podłączyć koze i grzać zbiornik. Czy ktoś ma doświadczenie z takim zestawem? Koza niestety oddaje duzo Ciepla od siebie i wiem że w maszynowni moge mieć saune. Chodzi mi głównie czy duzo tzreba palić w takiej kozie żeby podnieś temperature o 30/40 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Koza” czy „kominek” to miejscowy ogrzewacz bez wymiennika. Ogrzewa powietrze wiec bedzie „sauna”. Chcac grzac bufor trzeba dolozyc wymiennik spaliny-woda CO. I mamy prawie kociol… wiec dołóż lepiej kociol. Lepsza sprawnosc, obsluga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie cos takiego. Jest w nim płaszcz wodny. Pisząc dołóż kocioł to jak bys napisał idź po kredyt. Nie mam tyle siana na kocioł. Jedyne co moge finansowo dźwignąć na teraz to cos takiego co wysłałem.

https://allegro.pl/oferta/piec-kominek-koza-z-plaszczem-wodnym-blist-b2e-hit-10655580968

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 14kW na CO idzie 8,7kW. Czysto teoretycznie ma to 60% sprawnosci (nie odliczajac faktycznej sprawnosci spalania). Praktycznie to na CO pojdzie 30-40% reszta w komin i /lub „saune”. Trzeba miec darmowy opal (drewno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby efektywnie spalać drewno, kocioł musi pracować na swojej mocy maksymalnej. I dlatego stosuje się bufory. Koza, kominek to średnie rozwiązenie i ślepa uliczka.  Jeżeli na chwilę obecną problemem jest kasa to nic to nie zmieni,  Bo jakaś koza na dłuższą metę będzie droższa w użytkowaniu. Do bufora i drewna tylko kocioł zgazowujący. 

Zakładając sprawność takiego układu w okolicach 80% żeby zagrzać taki bufor z 40 do 80 stopni potrzeba będzie jakieś 15 kg drewna. W kozie bedzie to co najmniej drugie tyle. Rachunek jest prosty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tylko skąd to drewno. Trzeba szukać wysuszonego i najlepiej liściastego, bo wtedy nie jest takie trujące. Może nowe przepisy pozwalają na spalanie byle czego, ale u nas we Wrocławiu chyba obowiązują przepisy antysmogowe. Za palenie byle czym grożą mandaty. Straż miejska ma drony sprawdzające co leci z komina.  Ja mam swoje źródło na dobre drewno w składzie drewna  ***

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.