Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Pieca Co I Zasbnika Cwu


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Polecam naszej rodzimej firmy Frisco: Model MR65-MC.

W nim można zadać właśnie priorytet grzania na zasobnik CWU, dodatkowo posada funkcję podłączenia dodatkowej pompy CCW (Obieg cieplej wody w instalacji sanitarnej - efektem którego jest zawsze ciepłą woda w kranach, nie musisz zlewać wiadra wody zalegającej w rurach)

Posiada również wyjście cyfrowe, do którego możesz podpiąć sprytny modulik, tłumaczący sygnał RS232 na Ethernet a to z kolei umożliwi ci całkowitą kontrole sterownika z komputera w domu, bądź w każdym miejscu gdzie jest net B)

Ponadto reaguje on na zmiany temperatury na zewnątrz - super sprawa.

Używam go już drugi sezon, a testowałem kilka.

Działa z piecem HEF Eko-Plus 50 wyposażonym w sterownik Geco G403 i zaworem 3D Witamat a ogrzewam 400m budynek.

 

Ten sterownik jak dotąd najbardziej przypadł mi do gustu wiec z czystym sumieniem mogę Ci polecić :)

Opublikowano

Nie bardzo rozumiem o jaki zakres sterowania chodzi. Jeżeli tylko o pompy to można zastosować AURATON'a 1111 MULTI. W nim masz sterowanie pompą CO, pompą ładowania zasobnika CWU lub cyrkulacji CWU i dodatkowo jeszcze dwoma pompami lub zaworami przełączającymi przy określonych temp. Jest też możliwość sterowania nadmuchem kotła.

Opublikowano

W innym temacie opisywałem prosty sposób sterowania pompami CO i CWU. Założenie: masz jakikolwiek sterownik pieca choć i bez niego można to zrobić.

Jeśli masz bojler z możliwością awaryjnego grzania prądem to w bojlerze siedzi termostat. Jeśli tego nie masz trzeba by dokupić termostat do bojlera. Wykorzystując termostat z bojlera zrób prosty układ przełączający pompy. Przetnij przewód fazowy miedzy sterownikiem a pompą CO (zero zostaw w spokoju). Następnie puść, niezależną od sterownika, fazę poprzez termostat bojlera, za termostatem prosty przekaźnik przełączający zasilany z fazowego przewodu ze sterownika do pompy (tego przeciętego) i odpowiednio podłączone pompy CO i CWU. W momencie kiedy temp. wody w bojlerze spadnie, termostat zewrze styki. Odpowiednie podłączenie przewodów fazowych pomp CO i CWU do przekaźnika spowoduje że faza pojawi się na złączu do którego będzie podpięta pompa CWU jednocześnie odcinając zasilanie z pompy CO. Po nagrzaniu wody w bojlerze rozwarte styki termostatu spowodują, że napięcie pojawi się ponownie na zasilaniu pompy CO wyłączając pompę CWU.
Opublikowano

pomysł fajny, ale niestety teoretyczny. Pozostaje kwestia histerezy, która w takim przekaźniku powinna miec conajmniej 5 stopni. Jeśli zostawic to tak, to załózmy, że ustawiamy termostat na 50 stopni. Jeśli temperatura spadnie do 49 to przekaźniki przełączą pompę na cwu.w ciagu kilku minut woda osiągnie znowu 50 stopni i ponownie przełaczy sie wszystko na CO. Ale za kilka, może kilkanście minut ponownie (zwłaszcza przy cyrkulacji) temperatura spadnie do 49 i pstryk, znowu przekaźniki reaguja. Taki system powoduje częste przełaczanie się układu z co na cwu, jest niezbyt dobre dla pomp, a i szybko wypali nam sam przekaźnik. Trzeba by było zasotsowa termoregulator z termostatem o wiekszej histerezie, czyli wlasnie bezwładności miedzy właczaniem a wyłaczaniem. Wówczas ustawiajac termoregulator na 50 stopni, właczy się on kiedy woda osiagnie 49 stopni, ale wylaczy na przykład dopiero gdy zagrzeje ja do 55 stopni. Wówczas zanim ponownie schłodzi sie do 49 minie nieco dłuższy czas .. no chyba że akurat zaczniesz sie kąpac :P

Opublikowano

Rozwiązanie, które proponuje ma zainstalowane mój znajomy. Działa u niego od 3 lat i sobie chwali. Ma to trochę uproszczone. Termostat bojlera tylko włącza i wyłącza pompę CWU, a pompa CO chodzi cały czas. Nie ma przekaźnika, który proponowałem zainstalować.

Jeśli chodzi o wypalanie styków przekaźnika - pompy biorą bardzo mało prądu i raczej nie powinno się nic z nim dziać.

Co do histerezy: sam termostat bojlera ma jakaś histerezę. W końcu jak grzejesz prądem to nie włącza i wyłącza co chwilę.

Oczywiście takie sterowanie CWU nie jest pozbawione wad, ale za to jest dość proste do wykonania i bardzo tanie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.