Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominki wentylacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zrobić dwa kominki wentylacyjne na dachu. Jeden z łazienki, drugi z okapu w kuchni. Kominki będą przechodzić przez nieogrzewany strych. W związku z tym chciałbym dowiedzieć się:

- jaka średnica powinna być tych kominkow

- czy powinny być ocieplone

Obecnie mam wypuszczone rury spiro na strych fi 10. Czy coś się stanie jeśli szybko nie puszcze ich na zewnątrz przez dach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jest wentylator uruchamiany razem ze światłem fi 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem pojęcia o tym łączeniu. Robię jednak od nowa wentylację więc wyciągnę ten wentylator po prostu. 

Kotłownia jest w piwnicy ma oddzielny komin spalinowy i wywiewny. Nawiew jest przez drzwi w których jest kratka fi 15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są schody do korytarza do piwnicy niczym nie zabudowane i te drzwi, więc drzwi są na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do piwnicy są schody i korytarz. Dopiero przed samym wejściem do piwnicy są te drzwi z kratką. Korytarz nie ma drzwi. Hula tam wiatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zewnątrz budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję za odpowiedzi. 

Czyli dwa kominki fi 16 bez wentylatora w łazience.

A długość kanałów, materiał i czy muszą być obłożone jakąś wełna mineralna np?

Puki co oba wypuszczone są na strych może tak być tymczasowo ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto mi się rozchodziło.

Proponował bym Ci połączenie tych dwóch rur równolegle trójnikiem.
Na wylot trójnika montujesz wentylator kanałowy i dalej rurą do pojedynczego kominka wywiewnego.    

Oczywiście rury muszą być ocieplone, by w chłodne dni nie wykraplała się wewnątrz rur para wodna.
Taki wentylator powinien pracować przez 24 godziny na dobę. W okapie można zastosować jakąś zasuwę regulacyjną.

Wszystkie dostępne wentylatory kanałowe, będą za duże do powierzchni Twojego domu.
Możesz spróbować połączyć szeregowo kilka wentylatorów z zasilaczy komputerowych. Wydajność regulujesz poprzez podłączanie elektryczne poszczególnych wentylatorów.
Natomiast było by super gdyby udało Ci się nabyć na znanym portalu aukcyjnym wentylator na prąd stały z demobilu wojskowego.

U mnie w domu (140 m2 Kostka Gierkowska) taki wentylator pracował (chyba z 10 lat). Minimalny pobór mocy to 4 W.

Dodatkowo gdzieś powinien być nawiew powietrza zewnętrznego. Delikatnie rozszczelnione okno w pokoju, szpara w drzwiach wejściowych lub może wystarczyć dziurka zamku w drzwiach.


ps.
Przy wentylacji mechanicznej ta średnica rur absolutnie wystarczy. W rekuperacji stosuje się rury o średnicy wewnętrznej 75 mm.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale ja bym chciał dwa kominki jeden do łazienki grawitacyjny, drugi wywiewny do okapu.

Jaka długość minimalna musi być tych kanałów?

Już wiem, że średnica 16cm i że muszą być ocieplone. 

Miałem tak połączony wyciąg z kuchni z wyciągiem z łazienki i podłączone to do komina wywiewnego z kotłowni. 

Kominiarz kazał wyciągnąć to podłączenie do komina, zamurować i rozłączyć te kanały, bo niby kuchnia i łazienka nie mogą mieć wspólnego kanału.

Puki co zamurowalem wejście do komina, rozłączyłem przewody z kuchni i łazienki i puściłem luźno na strychu rury metalowe elastyczne.

Jutro wyciągnę też wentylator z łazienki. Wcześniej myślałem, że jak działa wentylator to wyciąga ładnie wilgoc z łazienki a jak stoi to działa grawitacja, bo między łopatkami jest duża przestrzeń.

Mysle teraz o wyprowadzeniu tych dwóch kanałow nad dach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Marcin-Jacek napisał:

Ok, ale ja bym chciał dwa kominki jeden do łazienki grawitacyjny, drugi wywiewny do okapu. ,,,

Już pisałem, że nie wolno łączyć wentylacji naturalnej z mechaniczną.
Załączysz okap i chłodne powietrze z kratki wentylacyjnej w łazience będzie wlewało się do łazienki.
Na dodatek wszelkie zanieczyszczenia biologiczne z ścianek rury wentylacyjnej w łazience, trafią do łazienki.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest też jak włączę okap a nie rozszczelnie okien. Wtedy kratki wentylacyjne w kuchni i pokoju zaciągają powietrze. Latem, gdy zawsze jest coś otwarte nie ma problemu. Ale zima trzeba coś otworzyć lub rozszczelnić. 

Teraz już wiem, że albo taka wentylcja albo taka w całym domu. 

Na początku myslalem, że to łączenie dotyczy wentylatora w łazience.

Czyli w pokoju i kuchni też musi być wyciąg działajacy cały czas. Albo zrezygnować z okapu i wszystko w grawitacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pokoju jest kanał wentylacyjny grawitacyjny i w kuchni też oprócz okapu. Pokój i kuchnia mają wspólny kanał w kominie głównym ceglanym. Jeden jest wyżej drugi niżej tak że nie widać obu pomieszczeń na przestrzał. W kominie ceglanym jest też oddzielny kanał spalinowy z kotłowni i oddzielny kanał wywiewny z kotłowni. 

Oprócz tego chce zrobić wentylację w łazience i zrobić coś z tym okapem. 

Może coś takiego jak marlei duo by było dobre? Nawiew i wywiew z okapu przez ścianę? I cała reszta w grawitacji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Marcin-Jacek napisał:

,,, Może coś takiego jak marlei duo by było dobre? ,,,

Ciekawy produkt.

 

9 minut temu, Marcin-Jacek napisał:

,,, I cała reszta w grawitacji? 

Ja z wentylacji naturalnej zrezygnowałem, bo działała w sposób niekontrolowany i na dodatek to tylko w dni chłodne i wietrzne.

Zasadą wentylacji jest napływ świeżego powietrza do pomieszczeń czystych i wywiew zużytego powietrza w pomieszczeniach brudnych (przede wszystkim łazienka, minimalnie kuchnia).
Okapu w kuchni nie posiadam, żadne zapachy po domu z kuchni się nie rozchodzą.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Marley duo nie podchodzi pod wentylację mechaniczna i ewentualnie można by było resztę w grawitacji ? 

Gdybym chciał jednak mieć ta mechaniczna to ciezko by było to połączyć. Kanał wspólny pokój z kuchnią w kominie ceglanym na środku domu i kanał wentylacyjny z łazienki przy ścianie szczytowej. No i jeszcze ten okap. 

Może wymontować silnik z okapu i wentylator z łazienki i zostawić tak jak jest z wyprowadzeniem na strych? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Dzięki za wszystkie informacje. Dużo mi to dało. A na pewno wstrzymam się z zakupem czegokolwiek i wywiercaniu dziur pod kominki w dachu.

Wiem prawie na pewno, że dobra wentylację mam chyba tylko w kotłowni. A jeszcze oprócz pokoju, kuchni i łazienki mam strych..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysowałem, nie wiem na ile będzie to czytelne. 

IMG_20220731_163848.jpg

IMG_20220731_163257.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.