Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominki wentylacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem rozkład pokoi jest prawie idealny.

W pierwszej kolejności chciałem zaznaczyć, że z szeroko rozumianą wentylacją nie jestem związany zawodowo, także nie mam wykształcenia w tym kierunku. Po prostu amator.

Bardzo dobrze, że na strychu masz po przeciwnych stronach domu dwa okna przewiewne.
Przydadzą się one Tobie w pierwszym okresie bez kosztowej modernizacji wentylacji. Byś się przekonał do mojej koncepcji i zobaczył na własne oczy na czym to polega.
Po prostu na strych będziemy wyprowadzać wilgotne i zużyte powietrze z parteru budynku.
 

20 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

,,, Proponował bym Ci połączenie tych dwóch rur równolegle trójnikiem.
Na wylot trójnika montujesz wentylator
kanałowy i dalej rurą do pojedynczego kominka wywiewnego. ,,,

 
To co wczoraj napisałem, dalej jest aktualne.
Zwykły trójnik kanalizacyjny. Na wylocie trójnika postaraj się szczelnie zamontować wentylator zdemontowany z łazienki, w takim kierunku, by zasysał powietrze z łazienki oraz kuchni i wypychał na strych.
Rury z łazienki i okapu, także szczelnie łączysz z trójnikiem, na przykład za pomocą taśmy klejącej. 
Oczywiście wentylator podpinasz pod napięcie 230 V (może być z rozłącznikiem).

Czyli praktycznie zero demolki w domu i minimalna ilość nakładu pracy.


To nie wszystko. Schodzimy na parter.

Tutaj pracy jeszcze mniej. Demontujemy kratki wywiewne w kuchni i pokoju i szczelnie zatykamy otwory po kratkach w kominie wentylacyjnym.
By estetyka nie drażniła pozostałych domowników, możesz kratki szczelnie uszczelnić od tyłu i ponownie zamontować na poprzednie miejsce.

By ten system poprawnie działał to konieczne jest małe rozszczelnienie okien w pokoju i kuchni, nieszczelne drzwi z pokoju na korytarz i z korytarza do łazienki.

Oczywiście nie załączamy okapu, ewentualnie gdyby w okapie był jakiś zawór odcinający wylot powietrza z okapu, to go mechanicznie unieruchamiamy w pozycji otwartej.


Teraz objaśnienie jak to ma działać.
Świeże i czyste powietrze  dociera do pomieszczeń rozszczelnionymi  oknami w pokoju i kuchni.
Zużyte i wilgotne jest wyciągane w kuchni i łazience.

Teraz jest pora ciepła, więc ten wentylator może sobie bezkarnie na strychu "hulać", bez żadnych strat cieplnych w budynku.
Ty tylko masz obserwować co się w budynku dzieje. Do obserwacji na pewno przydał by się wilgotnościomierz.


Jakieś pytania czy też wątpliwości to pisz.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozszczelnić okna czy lepiej założyć nawiewniki okienne sterowane ciśnieniowo? Jeśli tak to jakie? 

Wentylacja w kuchni odbywałaby się tylko przez okap który jest jakiś metr pod sufitem. Jest to okap teleskopowy, musiałby być otwarty cały czas. Nie wiem też czy turbina nie ma za gęstych łopat żeby puścić powietrze i nie pełni jakby zaworu zamkniętego jak nie pracuje. Rozbierałem go kiedyś.

Na pewno mozna łączyć dwa kanały wentylacyjne z kuchni i łazienki pod wentylację mechaniczna? Docelowo w jeden kominek ponad dach chyba? 

Silniczek łazienkowy jest chyba do doraźnego włączania, jest słaby oblany plastykiem. Mam obawę, że spali się szybko i może być niebezpieczne na strychu. 

Ogólnie pomysł bardzo mi się podoba. Czytałem też o rekuperacji i też uważam, że to jest super rozwiązanie i tak powinna być projektowana wentylacja w domach. 

Jest jeszcze wentylacja hybrydowa z kominkami z wirnikiem. Ale ona chyba nie oszczędza ciepła a jedynie poprawia ciągi kominowe? 

Romumiem, że jeśli podłącze tak wentylację i uszczelnienie kratki i rozszczelnie okna to okap nie będzie do użytku i będzie wyciągał powietrze na tym małym silniczku bez względu na to czy się gotuję czy nie?

Czy wentylacja mechaniczna działająca okresowo jak okap i wentylator w łazience działajacy razem ze światłem na pewno jest wykluczony przez przepisy?

Czy mimo wszystko jest jakaś nadzieja dla grawitacji? Nie ukrywam, że boję się pracujacego silnika 24h/dobę szczególnie jeśli nikogo nie ma w domu a tak jest często i na długo. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Marcin-Jacek napisał:

Rozszczelnić okna czy lepiej założyć nawiewniki okienne sterowane ciśnieniowo? ,,,

Broń Boże żadnych dziur w ramach okiennych. Nawet nie myśl o tym.
 

50 minut temu, Marcin-Jacek napisał:

,,,Wentylacja w kuchni odbywałaby się tylko przez okap który jest jakiś metr pod sufitem. Jest to okap teleskopowy, musiałby być otwarty cały czas. Nie wiem też czy turbina nie ma za gęstych łopat żeby puścić powietrze i nie pełni jakby zaworu zamkniętego jak nie pracuje. Rozbierałem go kiedyś. ,,,

 To robimy mała modyfikacje.
W kuchni okno rozszczelnione, drzwi z kuchni nieszczelne (podcięcie, jak nie ma to tymczasowo uchylone), na strychu nic nie robimy, w łazience nie demontujemy wentylatora, natomiast ma on pracować 24 godziny na dobę.   

Jak będziesz używał okapu, to bardziej uchyl okno w kuchni.

 

50 minut temu, Marcin-Jacek napisał:

,,, Na pewno mozna łączyć dwa kanały wentylacyjne z kuchni i łazienki pod wentylację mechaniczna? ,,,

W systemach rekuperacji takich kanałów wywiewnych czy też nawiewnych łączymy równolegle dowolną ilość np. 10, 15 20 itp.  

 

50 minut temu, Marcin-Jacek napisał:

,,, Romumiem, że jeśli podłącze tak wentylację i uszczelnienie kratki i rozszczelnie okna to okap nie będzie do użytku i będzie wyciągał powietrze na tym małym silniczku bez względu na to czy się gotuję czy nie? ,,,

Spróbuj w tej zmodyfikowanej wersji, parę razy gotować bez użycia okapu.
Minus taki, że w korytarzu i łazience będzie można wyczuć delikatne zapachy gotowanych potraw. 
No chyba, że u Ciebie w domu preferujecie się ostre pieczenie, które do zdrowych nie należy.

 

Na koniec.
Nim cokolwiek zaczniesz robić, wykonaj "test pajęczyny".
Wyszukujesz sobie jakąś pojedynczą pajęczynę o długości kratki wentylacyjnej, przykładasz tę wiotką i delikatną nić w pobliże poszczególnych kratek wentylacyjnych i obserwujesz w jakim kierunku się odchyla.     

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nawiewnikach okiennych już nie myślę. 

Zapomniałem na schemacie dodać jeszcze okna w łazience. Teraz jest ono uchylone. Zimą zawsze je uchylam jak działa okap i przymykam drzwi łazienki, żeby zimno nie rozlewało się z tego okna. Wtedy nie zaciąga kratkami w pokoju i kuchni. 

Pajeczyny nie mam ale sprawdzałem już kartka papieru i nitka. W kuchni i pokoju jest ciąg w kratkach. Okno w łazience cały szas uchylone. Po włączeniu okapu też jest ciąg w tych kratkach.

W łazience jest kratka w suficie. Ciężko sprawdzić, ale raczej ciągu nie ma. Zresztą na strychu rura elastyczna leży sobie na podłodze, nie ma pionowego komina. Jak włączę wentylator to ciągnie kartkę jak odkurzacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Uważam, że rekuperacja jest świetna rzeczą i gdyby mnie było stać to chętnie bym założył.

Uważam także, że ciąg w kominach wentylacyjnych jest niezły i generalnie ta wentylacja chodzi dobrze jak na grawitacje. 

Nadal zastanawiam się nad dwoma kominkami wentylacyjnymi jednym do okapu a drugim do łazienki. 

Puki co są rury elastyczne puszczone na strychu i tam wywiewa i okap i łazienka. Na strychu jakieś specjalnej wilgoci nie widać. Okna rozszczelnie i ładnie przewiewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dalem dwa kominki 150 nad dachem. Przeszły test szczelności podczas ulewy. 

Wentylacja zdecydowanie lepsza. Ciszej chodzi okap i wentylator w łazience. Na strychu sucho i bez zapachów kuchennych. 

Puki co kominki połączyłem tymi rurami co były, czyli 10cm do kominka 150. Będę miał czas i środki to zrobię wszystko na 150.

Nie zdecydowałem jednak jeszcze czy PCV czy metalowe. Metal podobno zdzewieje i głośny jest jak wentylator chodzi.

Jeszcze taki myk, że jak chodziłem po dachu to trochę blachę porysowałem i teraz będę musiał pomalować te fragmenty.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ktoś odradzał tutaj wiercenie w oknach. Ale powietrze jest ok. Jakieś nieszczelnosci muszą więc być.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.