Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektory w systemie drain-back?


allbercik23

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem popełnienia instalacji solarnej w systemie drain-back. Rozrysowałem sobie schemat instalacyjny. Proszę o opinię czy będzie to działać?

image.thumb.png.10beacd5bc38acdd3e74c5bcaeb70ecc.png

Zamierzam wykorzystać pompę od CWU w okresie letnim, rurociągi puścić nieczynnym kanałem kominowym na dach (najkrótsza droga).

Skłaniam się nad solarami typu Heat-Pipe - ile rur mi potrzeba - w domu 5 os.

Czy rurociąg mogę puścić PEX w kauczuku, czy muszę kupować rury nierdzewne do solarów.

Jaki sterownik kupić by obsługiwał dodatkowo grzałkę w jednym z wymienników w razie słabego słońca?

 

 

 

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEX to max 95*. Glikol zdarza się że przekracza 120 stopni.a jeszcze jak brak prądu przy ostrym słońcu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego system drain-back to taki gdzie jeżeli pompa nie pracuje (brak prądu lub osiągnięto temp CWU) to woda/glikol spływa do naczynia nad bojlerem i nie bierze udziału w przegrzewaniu się. 

Czy solar podgrzeje mi wodę do >95* przy wychłodzonym bojlerze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2022 o 23:48, allbercik23 napisał:

Skłaniam się nad solarami typu Heat-Pipe - ile rur mi potrzeba - w domu 5 os.

Rury nie oblicza się dla osób, a do zapotrzebowania.

System polecam. Bezproblemowy i bez pierdolotów 😁

Screenshot_2022-05-19-17-33-13-1-1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

interesuje mnie właśnie system drain-back. Mam już kolektory na dachu (jeden połać wschodnia, drugi zachodnia) ale planuję przeróbkę instalacji i dołożenie po jednym do każdej połaci. Podczas dnia są spore różnice temperatury w kolektorach - do południa jeden, po południu drugi daje czadu. Problem w tym, że instalacja (sytuacja zastana) jest zrobiona tak, że  obydwie połacie są szeregowo połączone i pompa cyrkuluje zawsze tak samo. Pierwszy pomysł jaki mam to przełączanie automatyczne kolejności kolektorów w zależności w którym większa temperatura, aby glikol podawany pompą pierwsze ogrzewał się chłodniejszym kolektorem i z niego płynął do cieplejszego.  Może się okazać, że lepiej będzie na odwrót bo większa dT. Kwestia przepływu i wzajemnych temperatur w kolektorach i zbiorniku. Temat rozwojowy. Instalacja klasyczna z naczyniem przeponowym i wężownicą w dolnej części bufora C.W.U. Pod dołożeniu kolektorów plan na dołożenie wymiennika płytkowego i spięcie go z powrotem C.O. do pieca (gazowy kondensat) lub zasilaniem C.O. idącym na podłogówki (większość domu podłogówka, ale 3 pomieszczenia tylko kaloryfery). 

Drain-back mnie tylko zastanawia w kwestii przepustu przez połać dachową kolektorów, która są na przeciwnych połaciach dachu - bo przecież połączenia muszą zapewniać swobodny i całkowity spływ wody do zbiornika drenażowego. Jak to macie u siebie rozwiązane? U mnie teraz nierdzewne spiro idą wzdłuż kalenicy i przez otwór w ścianie komina wentylacyjnego który jest na wschodniej połaci dachy. Przejście na drain-back spowoduje, że nie będzie jak poprowadzić spiro z połaci zachodniej. Jak u siebie rozwiązaliście przepust przez połać dachową? Dodam, że mój dach to dachówka, ceramika, brak deskowania. 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy ktoś  z Was wie może o ile skuteczniejsze są kolektory próżniowe z okresie jesien - wiosna?

Czy zdarzyło Wam się, aby grad uszkodził rury próżniowe?

 

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.