Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł elektryczny wspomagający kocioł na paliwo stałe + PV


Rekomendowane odpowiedzi

Mam od niedawna 7kWp. CWU była przygotowywana kotłem zasypowym, kuchenka gazowa. Jak oszacować na co wystarczy energii z PV? CWU? Indukcja? Nie wiem jakie było dotychczasowe zapotrzebowanie na energię. Po zainstalowaniu PV nie mam dostępu do starych faktur na mój Tauron. W 2021 rata na G11 wynosiła 180zł. W domu jest 5 osób.

Chcę teraz kupić grzałkę do zasobnika CWU i zastanawiam się czy, może byłoby zasadne zamiast grzałki kupić kocioł CO elektryczny, który wspomagałby kocioł zasypowy tak aby ta ewentualna nadwyżka energii(?) nie poszła na marne. Ten kocioł elektryczny w lecie służyłby do przygotowania CWU.

W przyszłości kocioł zasypowy zostałby wymieniony na gazowy. Instalacja gazu jest już w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie butla gazu wystarczała na 2 miesiące teraz średni wzrost poboru prądu przez płytę indukcyjną to 2 kwh prądu na dzień. Natomiast boiler 100l w okresie letnim 4 osoby i przeważnie prysznic średnio 2.3kg pelletu na dobę teraz zużycie prądu przez 72 godz to 18 kwh . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie CWU grzane od połowy kwietnia do połowy września do tego indukcja i w styczniu miałem 330kwh nadprodukcji z PV 4,6kw.
W tym roku marzec pokazał że można dużo wyprodukować i będę musiał sam coś wykombinować bym nie stracił ok 100kwh z okresu marzec-czerwiec 2021.
U Ciebie przy PV 7kw może bufor w brzałkami tym bardziej że masz kocioł zasypowy. W okresie przejściowym grzałki a w zimie zasypowiec. Sądzę że całą energię wykorzystasz.
U mnie średnio dobowe zużycie energii to 10-11kwh. Sam boiler 220l pobrzebuje dobowo ok 6kwh na 5 osób przy wyłączonej cyrkulacji.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale piecem elektrycznym też można grzać w porach przejściowych przecież, nie ma porównania kosztu zakupu do zasobnika CO z grzałkami. No chyba że akumulacyjnie w 2 taryfie.

Do czasu zużycia obecnego kotła(a ma już 18lat) będę palił drewnem z własnego lasu ale docelowo za kilka lat mam zamiar zainstalować kocioł gazowy(instalacja jest już w kotłowni).

A ciekawe czy jakaś mocna 3fazowa grzałka w zasobniku cwu z wężownicą mogłaby wspomóc kocioł gazowy na zasadzie, że podgrzewa wodę CO przez wężownicę(na odwrót) gdyby taka nadwyżka energii PV się pojawiła? Utrzymując powiedzmy 60 stopni w zasobniku CWU 300L?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor jak wiesz że nie przekroczysz nadprodukcji możesz grzać w taryfie dziennej. Jak zamierzasz dopłacać lepiej drugą taryfa. Tyle że Tauron trochę trzepie klientów przy rozliczeniu strefowym.
Przy kotle zapypowym + bufor jeden załadunek na dłużej ci starczy i nie kopcisz.
Przy duszeniu ognia niestety jest się największym producentem smrodu w okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Przemyslaw85 napisał:

Przy duszeniu ognia niestety jest się największym producentem smrodu w okolicy.
 

No właśnie chodziło o to aby w porach przejściowych grzać tanim piecem elektrycznym, w kotle zasypowym palić jedynie drewnem i na max tylko i wyłącznie przy niskich temperaturach godząc się z wahaniami temperatury w tym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mateo1995 napisał:

No właśnie chodziło o to aby w porach przejściowych grzać tanim piecem elektrycznym,

Nie jestem pewien czy to tanie i ekonomiczne tu masz stosunek 1:1 kw prądu do wyprodukowania 1 kw ciepła.

Teść w nowym domu, miał założyć gaz ale go w ciula zrobili i  zaczynała się zima więc na szybko zamontował pie elektrodowy do podłogówki i panele 5 kw na dach. I coś nie bardzo na tym wyszedł teraz znów jest na etapie przyłącza gazowego bo zwykła grzałka elektryczna może i tania ale nie zbyt ekonomicznie wydajna.

Pomyśl o np klimatyzatorze i dogrzewaniu w okresach przejściowych tutaj masz stosunek mniej więcej 1:4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.