Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podtrzymanie w ciepłe dni


daromega

Rekomendowane odpowiedzi

Po 16 latach spuszczałem w tym roku wodę z układu i do końca leciała przezroczysta. To wszystko co się naczytasz podziel przez 10 albo przez 20. Tyle tam jest prawdy. Ja bym to wywalił układ otworzył, dał naczynie i olał resztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowany silownikom-sterownikom 4d zawor jest bajka,osczeda opalu i jest to naprawde automatyczne sterowanie obiegu CO przy dobrym sterowniku z duža szkala roznych možliwosci ustawieni i podstaw pracy od czasowych obnizeni temperatury,grzania dla temperatury w domu po pogodowke.Bardzo przydatne i tanie,silownik sa zaplaci w opalu za pol sezonu.O pompke obiegu kotla nie mowiac,to tež podstawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus

W czym to sterowanie konkretnie pomaga w oszczędnościach ?. Nie bardzo to rozumiem. Przecież kocioł swoje musi przekazać do instalacji. Jeśli przekaże, pompa zostaje odłączona i kocioł idzie w podtrzymanie. Temperatura w domu spada, sterownik załącza, pompa rusza więc kocioł też rusza. Nie bardzo rozumiem rolę automatycznego sterowania nim w tym przypadku. Może jak by pompa nie była sterowana to wtedy tak - bo coś musi / powinno sterować. Ale tak to moim zdaniem dublowanie jedynie sposobu sterowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za "double" juž nie dalo sia edytowac. Tak wyglada praca w tej pogodzie i sterowanie CO przy pokojowke.Na poczatku widac troche grzania,bo nad ranom jescze bylo zimno.Dzisz juz w wiekszosci chodzi na minimum i spalanie 12.

Tu chodzi o osczednosci "nie wylaczanim pompek" i braku ponownego rozgrzewania instalacji,ale tylko pyrkanie kotla na niskiej mocy z niska temperatura CO i uzupelnianie stale niskich strat domu.

 

IMG_20220328_161911[1].jpg

IMG_20220328_161900[1].jpg

IMG_20220328_161851[1].jpg

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale sterowanie pompą robi dokładnie tą samą robotę u mnie jeśli chodzi o automatyczne sterowanie. Jeśli nic nie wyciąga wody z kotła to on praktycznie grzeje tylko sam siebie. Więc w takim przypadku automatyka zaworu nic nie zmieni. U mnie za tą kontrolę robi domowy powietrzny regulator Salus.

Dzisiaj jest słońce. Grzeje mocno przez szyby. O 8.30 Salus wyłączył pompę, kocioł poszedł w podtrzymanie. Załączy go około 17-18. Pogrzeje do 23 i znowu wyłączy. Załączy około 4-5 rano pogrzeje do rana i wyłączy zależy czy będzie słońce czy nie. To taka pogodówka swojego rodzaju 🙂. Wczoraj nie było słońca to pracował do około 11 zanim wyłączył. Fizyki nie oszukamy. Swoje musi przekazać do układu aby dogrzał. Nie ma na to innego sposobu.  

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem już, czemu mam instalację otwartą "kotłową", wymiennik płytowy i potem na grzejniki i podłogę zamknięta. Gdy poprzedni właściciel budował dom miał zapewnienie, że będzie gaz. Szykował się więc na kocioł gazowy - instalacja zamknięta. Ale w końcu się nie doczekał, więc dorobiono obieg otwarty, kocioł na groszek + wymiennik. Teraz nie tak łatwo to przerobić w całości na otwarty, bo naczynie wzbiorcze jest kotłowni, a musiałoby być na strychu. A rurki są w ścianach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się edytować już poprzedniego posta, to klepnę następny...

 

Tutaj jest instalka w moim stylu. Tylko nie mam ochrony powrotu (warto zrobić), mam 3D mieszasz, ale ręczny (za wymiennikiem). Będę musiał nieco poknuć. Spodobał mi się sterownik SKZP, ale nie wiem, czy nie będzie głupieć, jeśli będzie wymiennik po drodze. Sterownik w Metal-Fach ma taką opcję (przy pompie kotłowej). Najwyżej zrobię kombinację - sterownik będzie sterować kotłem, pompą w obiegu kotłowym + pompa CWU (bo teraz jej nie ma - jest grawitacja i nie mam czujnika CWU, co też najlepsze nie jest), a drugi sterownik (jakiś) będzie sterować pompką i mieszaczem (albo samą pompką) do CO. Wystarczy w sumie sterownik pokojowy dwustanowy i zależnie od temperatury w domu może odpalać / wyłączać pompkę. Z czasem i tak pewnie przejdę na pompę ciepła, czy inny wynalazek. Zamknięta instalka będzie wtedy, jak znalazł 😉

Edytowane przez miklo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.