Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wykonanie DGP


Dawid555

Rekomendowane odpowiedzi

Chce wykonac dgp do kominka i czy jest tu ktoś kto sie tym zajmuje? Bo chcialbym sie dowiedziec czy rury prostokątne 200x90 wystarcza miedzy kominkiem a turbina i czy turbina 500m3 bedzie odpowiednia do 4 pokoi i 2 lazienek.

Dom 106m2 z poddaszem uzytkowym i strychem kominek w salonie na parterze a turbina na strychu nieogrzewanym.

Slyszalem ze w łazienkach dgp sie niewykonuje bo zapachy sie przenosza na reszte domu czy to prawda?

20200817_124038.thumb.jpg.a39b82ae9571fdf51815fc1122e404ab.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbina na strychu To nie będzie działało  chyba że poprowadzisz drugi kanał w dół do salonu z kominkiem , trzeba wyrównać ciśnienia dlatego turbine daje się nad komorą gorącego powietrza i robi przynajmniej jedno odejście ciśnieniowe na pomieszczenie gdzie jest palenisko a resztę jednym kanałem możesz puścić na strych i tam zrobić rozejścia na poszczególne pokoje . Trzeba zachować cyrkulację powietrza więc żeby grzało w pomieszczeniu powietrze musi wrócić  do pomieszczenia skąd je wypompowujesz  ( potrzebne podcięcia w dole drzwi  albo kratki jak do wentylacji )

Problemem staje się palenisko które pracuje na ciągu naturalnym i jeśli turbina będzie wyciągać więcej powietrza niż powraca to każde otwarcie drzwiczek paleniska to odwrotny ciąg w kominie i dym w salonie . Potrzebny wyłącznik turbiny w okolicy paleniska na czas ewentualnego dokładania paliwa . No i oczywiście dostęp powietrza z zewnątrz budynku z jakąś siatką  na robactwo .

Co do łazienek to nie ma problemu jeśli uda Ci sie dopasować nadmuch do wentylacji łazienki , akurat w tym przypadku drzwi łazienkowe szczelne a zużyte powietrze w wentylację .

Regulacja nadmuchu w oparciu o anemostaty ( trzeba trochę dostroić ) Start turbiny ustawiasz na turbinie jest pokrętło z regulacją temperatury startu i wyłączenia  ( potrzebny dostęp i sama turbina to też kawał żelastwa ) .

 Używałem tego kilka lat w domu 180 m2 a że nie sam to obsługiwałem to pokoje  średnio do malowania co 2 lata . czy DGP sie sprawdza powiem że tak ale nie przy współpracy z kominkiem .  Generalnie chyba najszybszy sposób ogrzewania i chłodzenia zarazem w zależności od zastosowanego źródła ciepła ale również ma pewne ograniczenia chociaż by temperatury źródła co w postaci kominka trudno spełnić . Wady to średnice kanałów i ilość miejsca które zajmują w konstrukcji , przy domu parterowym problem znikomy jak jest strych ale już w piętrowym pojawiają się problemy z doprowadzeniem do niektórych pomieszczeń zwłaszcza parteru .

Jeśli o kominku ze zdjęcia rozmawiamy to chyba mało wydajny z uwagi słabą cyrkulacje powietrza wokół wkładu , tak bardziej dla nastroju niż grzania , no chyba że cyrkulacja jest za ścianą .

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mac65 napisał:

Turbina na strychu To nie będzie działało  chyba że poprowadzisz drugi kanał w dół do salonu z kominkiem , trzeba wyrównać ciśnienia dlatego turbine daje się nad komorą gorącego powietrza i robi przynajmniej jedno odejście ciśnieniowe na pomieszczenie gdzie jest palenisko a resztę jednym kanałem możesz puścić na strych i tam zrobić rozejścia na poszczególne pokoje . Trzeba zachować cyrkulację powietrza więc żeby grzało w pomieszczeniu powietrze musi wrócić  do pomieszczenia skąd je wypompowujesz  ( potrzebne podcięcia w dole drzwi  albo kratki jak do wentylacji )

Problemem staje się palenisko które pracuje na ciągu naturalnym i jeśli turbina będzie wyciągać więcej powietrza niż powraca to każde otwarcie drzwiczek paleniska to odwrotny ciąg w kominie i dym w salonie . Potrzebny wyłącznik turbiny w okolicy paleniska na czas ewentualnego dokładania paliwa . No i oczywiście dostęp powietrza z zewnątrz budynku z jakąś siatką  na robactwo .

Powietrze zaciagane bylo by z obudowy kominka na strych do turbiny i dalej do 4 pokojów i klatką schodowa za kominkiem by wracalo. To nie bedzie dzialac? Bedzie roznica cisnien w obiegu zamknietym czyli wewnatrz w domu?

Łazienki bym sobie odpuścił.

Rury od kominka do turbiny bylo by okolo 4 metrow.

Kominek z komora zamknieta pobiera powietrze do spalania z dworu. Grzeje az za dobrze bo szybko na parterze robi sie goraco tylko jest za mala cyrkulacja powietrza na pietro do pokojów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak mysle gdybym zrobil tylko od strony klatki schodowej otwór do komory kominka zeby cieple powietrze szlo bardziej na klatke schodowa i na to np jakas kratka z wentylatorem? Bo chodzi mi o to aby bardziej cieple powietrze szlo w kierunku klatki schodowej aby pietro sie grzalo.

Klatka chodowa i przedpokój sa male wiec mysle ze cieplo powinno sie rozprowadzic a drzwi do pokojów sa praktycznie nonstop otwarte. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz "w salonie gorąco " drzwi otwarte a mimo to na górze zimno to powiem Ci że to nie problem kominka a strat ciepła w  górnych pomieszczenia To ciepło tam prawdopodobnie sobie idzie tylko że straty są tak duże że nie jest w stanie podnieść temperatury .

Ja bym sobie odpościł to DGP a skupił się na znalezieniu dziur w izolacji termicznej , coś czuje że ktoś się tam nie przyłożył do tematu . Wyporzycz termowisje albo chociaż prosty pirometr , może być nawet taki lekarski z funkcja pomiaru temperatury przedmiotu i pomierz sobie temperatury w różnych miejscach ściany i sufitu , porównaj z temperaturą w pomieszczeniu a mostki termiczne sie same pokażą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze jak piec gazowy nagrzeje to temperatura dlugo sie utrzymuje i pozniej piec dlugo nie chodzi. Kominek tez nagrzeje do np 22 stopni na pietrze ale w salonie jest 25 i nieidzie wysiedziec. Klatka schodowa jest waska 90cm i cieplo tak sie nie niesie do gory. Gdyby cos dmuchnelo to powietrze z salonu na pietro to w salonie nie bylo by tak goraco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw na kotle gazowym mniejsza temp.by on dłużej pracował.

Sterownik daj na górę i wtedy rozpal w kominku. Będziesz miał ciepło wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ksieciunio napisał:

Ustaw na kotle gazowym mniejsza temp.by on dłużej pracował.

Sterownik daj na górę i wtedy rozpal w kominku. Będziesz miał ciepło wszędzie.

Nie chodzi o to.

Chce rozprowadzic cieplo z kominka na reszte domu aby nie kumulowało sie tylko w salonie.piec gazowy i tak nie dziala bo termostat do gory w pokoju go niezałaczy bo jest ustawiony na 21,5 a kominek podbija do okolo 22 ale w salonie jest 25 stopni i nieda sie wysiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, mac65 napisał:

Turbina na strychu To nie będzie działało  chyba że poprowadzisz drugi kanał w dół do salonu z kominkiem , trzeba wyrównać ciśnienia dlatego turbine daje się nad komorą gorącego powietrza i robi przynajmniej jedno odejście ciśnieniowe na pomieszczenie gdzie jest palenisko a resztę jednym kanałem możesz puścić na strych i tam zrobić rozejścia na poszczególne pokoje

 

 

Czytam i czytam i ogladam schematy i pisza ze moze byc turbina na strychu a nawet jest zalecane bo hałas nieprzeszkadza. W obiegu zamknietym beda rozne cisnienia? Wiesz moze jak obliczyc przekrój rury łaczącej kominek z turbina? Bo jestem zmuszony dac kanał prostokątny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz  Ty sie uczysz no i dobrze a ja to już mam za sobą i wiem jak to będzie działać . Oczywiście na górze na piętrze będzie ciepło ale na dole w salonie będziesz siedział przy kominku owinięty kocem i rozglądał się za drugą parą zimowych skarpet . Ja to już naprawdę sprawdziłem z turbiną również na strychu i finalnie turbina wylądowała pod sufitem w salonie  odizolowana od komory gorącego powietrza przegrodą  pobierała gorące powietrze z komory nad kominkiem , z turbiny wychodził trójnik 150 / 150 / 125  Jedna rura spiro do anemostatu w pomieszczeniu kominka 125 , druga na strych z odejściem po drodze do dwóch łazienek 100 i na końcu trójnik 150 /125 /125 i odejścia na dwa pokoje . Tylko że ja to robiłem jak jeszcze łazienki nie były wykończone  więc mogłem kombinować i szukać najlepszego rozwiązania  które podałem powyżej . Co do średnic to wszystko wychodzi samo zaczynając od ilości i wielkości  pomieszczeń , na łazienki fi 100 mm pokoje powyżej 15 m2 przy standartowej wysokości do ok 2,5 m minimum fi 125 ale  nawiewy muszą być umieszczone po przeciwnej stronie drzwi wejściowych jeśli nimi ma wracać powietrze na dół do salonu ( ta zasada nie dotyczy pomieszczenia z kominkiem ale wylot można tak umieścić żeby dmuchało w najchłodniejszy punkt pokoju np w okolice okna)  .

Wkład kominkowy 14 kW , turbina ma wbudowany regulowany termostat on / off ale przydaje sie regulacja obrotów i wyłącznik przy kominku . W instalacji nic plastikowego , żadnych dybli plastikowych łączników itp . Trójniki metalowe w , opaski na rury spiro z ociepleniem metalowe , , taśma do łączenia izolacji rur spiro  kominkowa chyba aluminiowa nie pamiętam , komora z turbina obowiązkowo wentylowana i silnik turbiny musi mieć dostęp do chłodzenia zimnym powietrzem inaczej nie pożyje za długo . Magistrale gorącego powietrza nie mogą się stykać z drewnianą konstrukcją budynku , trójniki trzeba odizolować wełna mięką niepalną na to folia aluminiowa gruba i taśma metalowa z rolki

To co Ci napisałem powyżej wynika z mojej praktyki z DGP i tylko tyle , korzystałem z tego ponad  10 lat a uczyłem się sam z gazet Muratora bo internetu jeszcze wtedy nie było a wiele rzeczy musiałem wymyślić i skonstruować sam . Czy byłem zadowolony jak najbardziej ale z ostatniej wersji jaką ci opisałem . Jedyne czego mi brakowało to  samodyscypliny  niektórych użytkowników przy obsłudze  . Na szczęście turbina się popsuła a malowanie  przestało się opłacać więc stanęło na CO wodnym i jest święty spokój .

Pozdrawiam zdrowia  i przemyślanych decyzji życzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac65 A jak u Siebie rozwiązałeś przenoszenie się odgłosów z łazienki na inne pomieszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie musiałem robić . Jak dom jest dobrze zaprojektowany to nie ma żadnych problemów z jakimikolwiek odgłosami . Po jednej stronie łazienek (są nad sobą ) jest klatka schodowa a od strony salonu i pokoju nad salonem jest ciąg hydrauliczny i kominy dymne i wentylacyjne  cała filozofia .A jeśli chodzi Ci o rury spiro do DGP to żaden z nich nośnik dźwięków , są tak karbowane że mogły by służyć za izolację dźwiękową na ścianie razem z z tą izolacją termiczną .  Jedyny problem to szum anemostatów jeśli turbina ma zbyt duży wydatek powietrza dlatego wspomniałem powyżej o ewentualnej regulacji obrotów dmuchawy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam

Do wykonujących DGP, rura rozprowadzającą średnicy wewnętrznej ma ok 125mm, ale średnica zewnętrzna z ociepleniem to 170mm jakiej średnicy wykonać otwór w stropie (drewnianym) czy na 125mm i rurę na grubości stropu pozbawić izolacji, czy otwór zrobić na 170mm żeby cała rura przeszła ze strychu do pomieszczeń ogrzewanych?. Proszę o poradę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z ociepleniem bo po co robic straty i grzac strop no i masz drewno a drewno i wysoka temp to troche słabo. Przynajmniej ja bym tak zrobil ale jestem laikiem w tym temacie. A tak z ciekawosci bo tez sie zabieram za dgp. Masz na to projekt? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.