Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wykonanie DGP


Dawid555

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Szukam kogoś kto wykona mi projekt DGP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki wentylator zamiast turbiny moze byc wykorzystany do dgp?

https://allegro.pl/oferta/wentylator-kanalowy-vo150-do-150c-11222620475

Dom 106m2 z poddaszem użytkowym 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, niedawno skończyłem u siebie rozprowadzanie DGP w sypialniach na piętrze, bez żadnego projektu, i działa całkiem prawidłowo.

Kupiłem turbinę DARCO AN2 i po instalacji chodziła zbyt głośno, do kupiłem regulator napięcia za 25 PLN i zmniejszyłem jej obroty, teraz jest akceptowalnie.

Nie stosowałem typowych anemostatów a kratki z regulacją (Aventa MVZ125B) i powietrze pięknie wrzucane jest do sypialni (i łazienki) do samej podłogi. Do centrali z komory kominka prowadzi spiro 150, od centrali krótka spiro do rozdzielacza x5 i od niego do czterech pomieszczeń (wkrótce do pięciu).

Co do tego wentylatora, też zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, nie znalazłem ani za ani przeciw w internetach ale jakoś ta centralka wydała mi się solidniejsza i stanęło właśnie na niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TedisanNo ciekawe kratki tez je kupie. A jak sieje montuje do sufitu? Na wkrety czy na te blaszki do rozgięcia?

A kupowałes ten baypas z filtrem? Bo mysle czy warto.

https://allegro.pl/oferta/bypass-z-filtrem-do-aparatu-nawiewnego-an2-150mm-9648342734

Ile metrow masz  dom? Tez z piętrem i kominek jest na dole a turbina na strychu?

Wszystko masz w spiro? Bo ja myslalem zeby zrobic z rur 150 ocynk i pozniej trójnik i dalej okragła 150 i tak 2m przed kratkami przejsc na spiro 125. Chcialem tak zrobic bo uzywam poddasza i chcialem tak rozprowadzic rury zeby ich nieuszkodzic i żeby nieprzeszkadzały.

Regulator dobra sprawa jeszcze niby warto mieć wyłacznik żeby przy dokładaniu wyłączyć turbine wtedy niezasysa dymu do pomieszczenia.

To pomysle o tym regulatorze. 

A wiesz moze czy silnik w tej turbinie jest indukcyjny czy szczotkowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że wyciąłem w gk otwory w miarę na styk, wcisnąłem i trzyma ładnie, są niemniej trzy otwory na mały wkręt przykrywane tym białym elementem. Nie używałem metalowych opasek tylko taśmę alu (od środka rury, wsadzając rękę do tej kratki), 

Baybass-a nie kupowałem, nie jestem w stanie określić czy warto czy nie warto, niby podmieszuje gorące powietrze z kominka powyżej, zdaje się, 70*C ale jak u mnie idzie na cztery pomieszczenia to nie wychodzi jakieś mega gorące z kratek, jedynie ten filtr: https://allegro.pl/moje-allegro/zakupy/kupione/69340f69-a5bd-3513-bce0-a6cb69bdefc1 zamocowany przed samym wejściem do turbiny, 

Dom 140m, sypialnie na piętrze, turbina na strychu, wszystko w spiro, będę robić sypialnię na jętkach bo mam skosy w sypialniach wysoko i dużo miejsca nad nimi a potrzebuję ekstra pokoju więc rury przy połaci dachu porozkładałem, finalnie będą za ścianką kolankową na "drugim piętrze".

Jestem pewien, że zastosowanie gładkich rur dobrze wpłynie na decybele całej instalacji, jedynie trzeba zadbać wtedy o łagodne łuki, jeśli będą.

Jeśli chodzi o zadymienie to u mnie nie mam problemu, instalację "spalającą" odseparowałem kompletnie od domu, zasysa powietrze z dworu, wyrzuca w komin, zadbałem żeby wszystko było dokładnie zaizolowane, czujnik dymu nad kominkiem, jeszcze się nie odezwał, nie ma prawa jakikolwiek dym się pojawić.

Jeśli chodzi o silnik to nie mam pojęcia ale jak na sucho obracałem łopatkami to czułem zero oporu więc może i indukcyjny.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha rozumiem to tez tak zamontuje i wkrece 3 wkrety do drewna one maja grubszy gwint i w gk trzymają.

To ten baypas chyba odpuszcze.a w to miejsce dam filtr taki jak podales.

Kominek mam tak samo zrobiony. Doplyw powietrza z zewnątrz itd.

Czyli powietrze z góry leci przez klatkę schodową do obudowy kominka i do turbiny itd. A niemasz uczucia przeciągu w domu zwłaszcza na klatce schodowej i przy kominku?

Bo gdzieś wyczytałem że tak sie dzieje jesli turbina jest na strychu ,a powinna byc nad kominkiem i jeden wyrzut powietrza przez kratke w pomieszczeniu kominka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć tylko uwagę na łebki, czy będziesz w stanie nakręcić na ten wewnętrzny element białą maskownicę i zlicuje Ci się z sufitem bo może blokować.

Przeciągu nie ma ani trochę, nie słychać turbiny przy kominku w ogóle (ta pionowa 150-tka spiro ma około 3.5m pionowo). Gdyby dmuchało a nie zasysało, byłby przeciąg (dokładnie jak z odkurzaczem, ssie ale powietrze się nie porusza jakoś znacznie, jak odwrócisz obieg to masz dmuchawę, że hej), ale fakt jest taki, że te górne wyloty nie wyrzucają już gorącego powietrza więc dół jest grzany głównie przez promieniowanie, jak przyłożę rękę do nich to czuję lekki ciąg do środka i wtedy słyszę cicho turbinę. Może przy małej powierzchni wylotów nad kominkiem byłoby czuć coś mocniej ale tak to ani trochę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre porownanie z tym odkurzaczem hehe. 

A tak mysle czy turbina an 1 by mi wystarczyła? Tylko ona ma wlot i wylot 125mm a nie 150mm

Bo ty masz pewnie dosc mocno zmniejszoneobroty na turbine na obrotach to moze mniejsza była by lepsza i pewnie tez bede musial zmniejszyc obroty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupie jednak turbine an 2 ze wzgledu na przyłącza 150mm i do tego regulator. 

I teraz mysle nad rurami. Myslalem zeby zrobic tak:

1.kanał prostokątny 200x50 w otulinie miedzy ścianami (taki zmieścił mi sie we wnęce ktora już była?

2.przyłacze kawałkiem spiro 150mm do turbiny i za turbiną (łacznik około 15-20cm)

3.za turbina i łacznikiem ze spiro kolano 90*stopni srednicy 150mm

4. Trójnik i rozejscie rur 150mm na dwie strony domu(turbina wychodzi w połowie przekroju domu na strychu)

5. Dalej prostymi rurami z dwoma kolanami 90* i teraz nie wiem jak połaczyć rury z wylotami powietrza do pokój bo mam dwie opcje:

1. Trójnik 150x 2 125mm i kawałek spiro tak po metrze do dwóch pokoi

2. Trójnik 150x2 125mm i połaczyć wszystko na sztywno rurami

Myślałem żeby dać od kratek odcinki około 1m rury spiro 125mm dla wyciszenia układu (jakieś przenoszenie dzwiekow z pokoju do pokoju czy wibracji od rur czy turbiny) ale nie wiem czy spiro sama w sobie niebedzie wpadac w rezonans.

20221010_183810.thumb.jpg.429f29a6af57dd7abb9d4121aed2dda5.jpg

Jak myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.