Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o ocenę i porady dot. instalacji CO


Elwood
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez gmaj22,

Rekomendowane odpowiedzi

drodzy Forumowicze, bardzo proszę o Waszą fachową ocenę 'zastanej' w domu instalacji CO i CWU.

Dom z piętrem użytkowym, z instalacją jak na schemacie. Starałem się oddać maksymalnie wiernie i umieścić wszystkie moim zadaniem ważne elementy, które zauważyłem. Do większości trójników dochodzą jeszcze zawory, zawory przed i za pompami, śrubunki itp. Nie umieszczałem tego, żeby nie zagmatwać rysunku.

Z tego co wiem, poprzedni właściciel najpierw miał tylko instalację opartą na kotle gazowym, jednofunkcyjnym, widocznym na schemacie. Od początku dwa obiegi, grzejniki i podłogówka. Podłogówka była podłączona na rozdzielaczu, ale takim z wbudowanym mieszaczem i kapilarą. Po dwóch latach 'działania' zmodyfikowano instalację, dodając pompy grzejnikową (wcześniej pchała wodę pompa wbudowana w piecu), pompę do podłogówki, zlikwidowano mieszacz i kapilarę na rozdzielaczu, dodano termost. zawór mieszający ATM 361 20-43°C, sprzęgło hydrauliczne, oraz pojawiła się powietrzna pompa ciepła do CWU. Była używana jedynie latem, do podgrzania CWU i resztę roku służyła jako zbiornik na ciepłą wodę użytkową, ładowany przez kocioł gazowy. Całość steruje programator pogodowy FW 120

Dwa lata temu w domu, ten Pan zamontował sobie dodatkowe alternatywne źródło ciepła, piec na ekogroszek z podajnikiem, 15kW. Kocioł pracuje ze sterownikiem SKZP 02.

Z tego co widziałem kocioł ma założony zawór ATV 55st.C. z pompą przewałową do ochrony powrotu.

Na zasilaniu z pieca jest grupa bezpieczeństwa 3bary z odpowietrznikiem i naczyniem przeponowym 24l. Dalej dwie pompy na rozdzielaczu, jedna do CO a druga do CWU, czyli wpięta na trójniku do zasobnika pompy ciepła.

W domu zauważyłem, że jest jeszcze cyrkulacja ciepłej wody, na osobnej pompie obiegowej sterowanej takim programatorem wpinanym do gniazdka 230V a do niego wtyk pompy. Cyrkulacja oczywiście ze zbiornika pompy ciepła CWU. 

Serdecznie proszę Was o opinię o tym jak dla mnie skomplikowanym układzie. 

Czy w/g Waszej wiedzy, są tu niezbędne jakieś modyfikacje, dodatkowe zabezpieczenia? Np. nie ma w instalacji naczynia przeponowego do CWU a moim zdaniem powinno być jakieś przepływowe, no bo zbiornik pompy ma pojemność 300l, czy się mylę?

Z góry serdecznie dziękuję a w razie dodatkowych pytań pozostaję do dyspozycji, o ile moja skromna wiedza pozwoli  😉

schemat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo jest wszystk OK. Jedynie zdublowałbym zasilanie wężownicy CWU w pompie ciepła. Alternatywnie albo z kotła gazowego, albo z kotła węglowego PRZED obiegiem ATV lub bezpośrednio z kotła, jeśli kocioł posiada drugi króciec zasilania.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, gmaj22 napisał:

zdublowałbym zasilanie wężownicy CWU w pompie ciepła. Alternatywnie albo z kotła gazowego, albo z kotła węglowego PRZED obiegiem ATV lub bezpośrednio z kotła, jeśli kocioł posiada drugi króciec zasilania.

Wybacz ale nie do końca zrozumiałem kwestię dublowania zasilania wężownicy.
Ta pompa ciepła to urządzenie około 7 letnie ale posiada dwie wężownice, (jedną obsługuje agregat oraz dodatkową). Do tej dodatkowej wpięte są oba kotły przez trójnik za zaworami. W zależności,  którego źródła ciepła używał właściciel, drugie odcinał ręcznie zaworem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. I to zasilanie  z kotła CO jest za obiegiem ATV a powinno być przed.

Zauważyłem tez jedną zbędną pompę na zasilaniu sprzęgła z kotła CO.

image.thumb.png.519b73074db1613180ecfc1f7983fe77.png

17 minut temu, Uzytkownik2 napisał:

Naczynie przeponowe CO powinno być na powrocie przed kotłem 

Naczynie tak, ale ZB i odpowietrznik na/nad kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, gmaj22 napisał:

Zgadza się. I to zasilanie  z kotła CO jest za obiegiem ATV a powinno być przed.

Zauważyłem tez jedną zbędną pompę na zasilaniu sprzęgła z kotła CO.

Dziękuję Ci bardzo, teraz rozumiem o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno: zawór zwrotny na powrocie, który teraz jest przed ATV, powinien być między pompą obiegu kotłowego  a trójnikiem powrotu z CWU. 

Rura powrotu na lewo od wykreślonej pompy jest "dwukierunkowa" w zależności od tego, z którego kotła korzystasz. Dlatego nie może być na niej żadnego zaworu zwrotnego.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, gmaj22 napisał:

Jeszcze jedno: zawór zwrotny na powrocie, który teraz jest przed ATV, powinien być między pompą obiegu kotłowego  a trójnikiem powrotu z CWU. 

Dziękuję za te uwagi.
Jeśli dobrze wszystkie zrozumiałem, końcowy efekt powinien wyglądać tak:

schemat3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może głupie pytanie, ale kocioł jednofunkcyjny ma dwa zasilania i dwa powroty. Zasilanie i powrót do CO i zasilanie i powrót do CWU, a na schemacie jest tylko jeden powrót?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tommyp2 napisał:

Może głupie pytanie, ale kocioł jednofunkcyjny ma dwa zasilania i dwa powroty. Zasilanie i powrót do CO i zasilanie i powrót do CWU, a na schemacie jest tylko jeden powrót?

święta racja!

Dziękuję, że zwróciłeś na to uwagę. Faktycznie tak jest. Nie przyjrzałem się dobrze temu Junkersowi. powrót CWU był zasłonięty przez rurkę gazu o odpływ skroplin. Przepraszam.

Poniżej na schemacie zmieniłem podłączenia na istniejące w rzeczywistości.

Piec z podajnikiem jest dołączony trójnikami do wcześniej istniejącej instalacji CO i CWU.

schemat3.jpg

Edytowane przez Elwood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Żle...

Pozostawiasz powrót do kotła węglowego a przesuwasz jedynie ten krótki powrót bezpośrednio do kotła gazowego. Wtedy za zaworem odvinającym dajesz zawór zwrotny, o ile na obiegu CWU w kotle go nie ma.

image.thumb.png.9ee73f389aafa317bcba35ac41c6025b.png

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.