Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3d - za duży kvs


parafka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do ogrzania podłogówką 70m2 i z założeń wychodzi, że obsłużyć to powinien zawór mieszający 3d z KVS=2,5 (pięć do sześciu obiegów) 

Jednocześnie całe orurowanie w kotłowni, podejścia do pomp itp, chcę zrobić na Cu 1" -jak to pogodzić? Zastosować redukcje na śrubunkach? Kryzować wodę z powrotu?

Są zawory mieszające 3d 1" z kvs=2,5" ?  (będzie na tym siedział siłownik)

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz możliwość dodania siłownika do 3D to daj nawet 1 calowy gdzie kvs jest 10 . Ja mam rozdzielacz 4 sekcje , 30m2 ogrzewane podłączone poprzez fi 28 i owy zawór 3D jedyna wada to , ze ręcznie ciężko to wystartować w momencie założenia siłownika problem znika . Lepiej większy jak mniejszy , rotametry , biegi pompy wszystko można wystertować .

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, parafka napisał:

Jeszcze ma pytanie odnośnie @adamu sugerującego nawet 10kvs -> Może zatem dać VRG131 Kvs 4 (11600800) ???? 

Jak ktoś ci taką bzdurę proponuje to się najpierw zastanów nad treścią propozycji !

A tak między nami chłopami to Kvs to nie qutas aby im większy tym lepszy.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wstawiłem (2,5) aby łatwiej liczyć. Pewnie na 2L się skończy, ale zawór 2,5 za mały nie jest jak mi się widzi.

A przy okazji chcę zapytać o rodzaj siłownika. Kupić 3-punktowy 120s? Na schemacie sterownika Lider_Kolor do kotła ONYKS jest taki obrazek:

zawór.PNG

Edytowane przez parafka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś w jakiś zestawie Afriso widziałem zawór z nastawnym KVS.

Siłownik 120s jest chyba najbardziej popularny. Zobacz czy sterownik ma możliwość ustawienia czasu jego otwarcia. W SKZP jest taki parametr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że czas ruchu to czas na który sterownik podaje zasilanie na siłownik. Mówiąc krótko to taki krok regulacji zaworu. Widocznie tutaj nie ustalają granicznych wartości regulacji, które są potrzebne do określenia % położenia zaworu. Ma być określona temperatura i już. Nie jest istotne jak położony jest zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dzięki temu można na sterowniku ustawić zakres pracy. Ja mam 40-60%, co jak widać odpowiada charakterystyce liniowej. Co prawda nie z tego powodu, ale ten zakres daje mi po prostu użyteczny zakres temperatur na instalacji. Kalibracja ustawienia zaworu na SKZP zamyka zawór, po czym natychmiast otwiera go na 40%. Nie musi wachlować po całym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, parafka napisał:

Jeszcze ma pytanie odnośnie @adamu sugerującego nawet 10kvs -> Może zatem dać VRG131 Kvs 4 (11600800) ???? 

 

 

Jeżeli masz możliwość wyliczenia i dobrania zaworu do potrzeb podłogówki  to jest to wiadomo lepsze wyjście , ale chodziło mi , ze od biedy duży zawór 3D z siłownikiem tez się sprawdzi , ja tak mam mała sekcja 30m2 4 obiegi i działa , ale będę i tak zmieniał na 3D kvs 4 bo robię podejścia pod 3/4 .

Zobacz jeszcze na przykładzie gotowych sprzęgieł z dwoma obiegami , które oferują producenci , a wpychaja instalatorzy . Tam jest na jednym calu osprzęt CO i podłogówka (pompy , zawory itd.) montują i ma to obsłużyć instalacje i działać , ale wiadomo lepiej samemu sobie dobrać i złożyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.