Skocz do zawartości
IGNOROWANY

cyrkulacja CWU nie działa po serwisie pompy


maad
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez gmaj22,

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Mam następujący problem z cyrkulacją CWU:

Uszkodzeniu uległ zawór zwrotny za pompą, oderwał się plastikowy trzpień zaworu i zablokował wirnik pompy.

Pompa Wilo Star-Z Nowa (Row), PN producenta 4132760, pompa jeszcze starego typu z nierdzewnym wirnikiem.

Pompa rozebrana, wyczyszczona, na sucho wirnik kręci bez problemów. Zawór za pompą został wymieniony na nowy.

Niby przepływ jest, ale jakiś niemrawy.  Słychać, że pompa kręci, rury lekko drgają, pompa podłączona pod watomierz, który pokazuje 3W (producent deklaruje pobór energii max 4,5W). Zbiornik CWU 150l, woda grzana do 55stC, nie znam długości ani pojemności instalacji (brak też schematów), natomiast niezależnie od tego czy pompa jest włączona, czy wyłączona to w najdalszym kranie ciepła woda pojawia się po ok. 40 sekundach, po zakręceniu dosyć szybko się wychładza i na rurze powrotnej cyrkulacji nad pompą ma praktycznie temperaturę otoczenia. Dodatkowo za pompą przykleiłem do rury czujnik termometru, po wyłączeniu pompy rura nagrzewa się od zbiornika, po włączeniu pompy rura szybko się schładza do temperatury otoczenia, więc na pewno woda w układzie krąży. Wydajność pompy to ok. 0.3m3/h więc pompa w godzinę powinna przepchnąć przez instalację zawartość zbiornika z 2 razy, ale tak się nie dzieje.

Gdzie szukać przyczyny?

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy zawór zwrotny ten nowy założony jest w dobrym kierunku? 🙂

O pompie już nie wspominam.

  YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory odcinające również są otwarte? To pozostaje powietrze w pompce albo usterka.... Przepraszam za takie proste podpowiedzi ale ... niestety wielu zapominało o prostych rzeczach, przecież każdemu może się zdarzyć...

Pozdrawiam YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory otwarte. Pompa wg instrukcji powinna się sama odpowietrzyć po kilku minutach co zresztą słychać po jej pracy, do tego jest przewidziana procedura ręcznego odpowietrzania (5 włączyć i wyłączyć odczekując po 30 sekund), co też testowałem.

Czy problemem może być wysokie ciśnienie wody w sieci miejskiej? Ostatnio miałem serwis pieca gazowego i serwisant zalecił wymianę zaworu bezpieczeństwa MSW z 6 bar na 8 bar w doprowadzeniu wody do zbiornika, bo podobno w mojej okolicy hydrofornia mocno tłoczy i 6 bar może być za mało.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego 6 bar to bardzo duże ciśnienie, prędzej zamontuj reduktor ciśnienia na wejściu do instalacji. Ciśnienie nie ma wpływu na pracę pompki cyrkulacyjnej. Na pewno zawory otwarte? I ten w pompce również?

YARO

 

2094076909_Screenshot2022-01-04at19-04-16wilo112486pdf.png.35269911531e903468d5a54a36922222.png

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za radę.

Pompka to model bez tego zaworu.

Zrobiłem mały test, wymontowałem pompę z obiegu od strony wylotu, za zaworem zwrotnym, podłączyłem wężyk i łapałem wodę w butlę 5l, która zapełniła się w kilka sekund. Więc pompa i zawór są sprawne.

Po tym zrobiłem test w drugą stronę, czyli podłączyłem wężyk do zaworu od strony zbiornika, po odkręceniu zaworu leciała mała strużka wody. Pytanie, czy tutaj też powinien lecieć solidny strumień? Sam zawór wygląda na ok (zwykły kulowy, widać, że otwiera się całkowicie).

Edytowane przez maad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie
2 godziny temu, maad napisał:

łapałem wodę w butlę 5l, która zapełniła się w kilka sekund. Więc pompa i zawór są sprawne.

To zasługa ciśnienia w instalacji a nie pompy.

 

2 godziny temu, maad napisał:

podłączyłem wężyk do zaworu od strony zbiornika, po odkręceniu zaworu leciała mała strużka wody.

Zakamieniony/zatkany króciec cyrkulacji CWU

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Faktycznie, przytkany był króciec przy zbiorniku, niestety wymagało to interwencji hydraulika (od tej strony była miedziana instalacja lutowana na stałe, wymagało to wycięcia elementów, skrócenia instalacji i dodanie śrubunku na przyszłość).

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.