Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł ONYKS 10kW + CWU 100L + Bufor 60L


parafka

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym popytać dalej, po temacie LINK bo mam już kupiony kocioł Zębiec Onyks 10kW.

Zbiornika kombinowanego z buforem nie można już kupić więc mam do dyspozycji bojler 100L z grzałką oraz bufor 60L z grzałką.

Bufor mały ale lepszy taki niż żaden w małej kotłowni.

Chciałbym dać do Waszej oceny schemat instalacji.

Jak widać na schemacie zbiorniki będą wspomagane grzałkami zasilanymi z instalacji PV aby poprawić bilans.

Czy schemat wymaga jakiejś zmiany? 

Czy zawory zwrotne ZZ3 i ZZ4 są w dobrym miejscu i potrzebne?

Czy czujnik wody CO (T1) umieszczony w buforze to dobry pomysł? Czy gorąca woda z kotła nie będzie samoistnie uciekać do zbiornika CWU i czujnik w buforze będzie ślepy, i zagotuje się woda? Może założyć zamiast pompy P2 jakiś zawór przełączający obiegi?

 

instalp2.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, uprościłem instalację i wyrzuciłem pompę CWU -chyba nikt tak nie zrobił 🙃

W układzie tym powstaje Priorytet CWU.

Gdy bojler osiągnie 65°C to ta temperatura wody zasila mały(60L) bufor.

Tryb zima:

Gdy rozładujemy cały zbiornik CWU do 10°C to zimna woda odzyska część ciepła z bufora i trafi do kotła aby ją ponownie podgrzać. Zakładając, że w takim przypadku w buforze spadnie temperatura do 40°C (strzelam) to nadal będzie wystarczająca do zasilania obiegów C.O. (górne grzejniki na pół gwizdka)

Tryb lato:

Pompy obiegów CO nie pracują więc nie odbierają ciepła z bufora. Kocioł wyprodukuje ciepło wyłącznie na potrzeby zbiornika CWU (+ew. bufor) Pamiętać należy, że latem zbiorniki CWU i Bufora są wspomaganie grzałkami 230V zasilanymi z PV -tak to wymyśliłem. Zimą wspomaganie jest sporadyczne.

W bojlerze mam fabryczną grzałkę 1500W a w buforze 2000W (pracuje gdy pierwsza nagrzeje CWU)

Co o tym myślicie? Nasze instalacje prędzej czy później będą hybrydowe.

ZZ5 jest konieczny?

instalp3.jpg

Edytowane przez parafka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.