Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak sterować grzejnikami bez zaworu mieszającego?


mobopx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez gmaj22,

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem dobrze, a wyszło jak zwykle. Przy okazji wymiany kotła na pellet, zmodernizowałem kotłownie. Doszło sprzęgło + ATV, sprzęgło zamontowane pionowo, od góry klasycznie: zasilanie grzejniki, w środku grupa do podłogówki z 3D, na samym dole powrót z grzejników. Wszystko ogarnięte. Założyłem, że mieszanie temp. na grzejniki jest zbędne, że wszystko sobie wyreguluję głowicami i problem mam taki, że nie bardzo odpowiada mi to, że na grzejniki muszę puścić taki sam parametr jak mam na kotle, czyli 70-75C. Wolałbym podmieszany np. 50C. Jak to teraz ugryźć? Próbowałem zwalniać pompę, dławić zawór przed pompą ale niewiele to pomogło. 

Głowice puszczają max temp., po czym zamykają się jak pomieszczenie się nagrzeje.

Wykres temp. wygląda tak:

image.png.94ed9e2bbfcbb3a6090b879430ee8da9.png

Edytowane przez mobopx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH

Podejrzewam, że dobrze wyobraziłeś to sobie, gdyż schemat, który zastosowałem jest tutaj na forumie dość popularny, ale podrzucę fotę.  

Rzecz w tym, że technicznie będzie ciężko zamontować teraz 3D, tym bardziej, że pomiędzy zasilaniem i powrotem grzejników mam grupę podłogówki. Bardziej chodziło mi o jakieś inne możliwości, jak zasilać grzejnik ciepło i długo, zamiast gorąco i krótko 🙂

263953526_4477942918950361_3366056596118960018_n.jpg

Edytowane przez mobopx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, mobopx napisał:

Bardziej chodziło mi o jakieś inne możliwości

To co podam nie jest sprawdzone, ale moze bedziesz chcial byc pionierem?

Przed wejsciem do sprzegla od strony kotla zawor termostatyczny 2D z kapilara umieszczona w gornej czesci sprzegla.

PS. Nie wiem czy „zadziala”.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Wolę sprawdzone rozwiązania.

3D spokojnie tam zmieścisz. Rure podmieszania poprowadzisz z tyłu do powrotu grzejników. Miejsca mało, ale jak zamienisz zawory i filtry na zintegrowane i nyplami połaczysz  bezpośrednio z mieszaczem oraz śrubunkiem pompy, zmiescisz się bez problemu. Tylko wybierz mieszacz z  gwintem wewnętrznym. Przy okazji wstawisz zawory zwrotne na powrotach. Sprawdż, bo często w diviconach są juz zamontowane takie plastikowe i mocno ograniczają przepływ, co na podłogówce nie jest wskazane. Lepiej wymienić na typowe.

Na zdjeciu wrysowałem mieszacz do góry nogami dla lwiększej przejrzystosci.

image.thumb.png.69efb87c5b42c3e39ed7b14cfeefb116.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22

ZZ mam dokładnie taki plastikowy, o którym wspomniałeś i jest on zintegrowany z termometrem na powrocie podłogówki (w ogóle zakup tej grupy pompowej to też niespecjalnie trafiony, ale już za późno było).

Oprócz tego mam ZZ w miejscach, które zaznaczyłeś.

Nie pomyślałem, żeby wybruzdować kawałek ściany i tam to wsadzić, jest to jakaś opcja, choć wolałbym bez zbędnej rozpierduchy w kotłowni. Mam 6 grzejników (65m2), kvs 4 czy 6,3?

 

Godzinę temu, PioBin napisał:

Przed wejsciem do sprzegla od strony kotla zawor termostatyczny 2D z kapilara umieszczona w gornej czesci sprzegla.

To też za dużo ingerencji i brak miejsca jeszcze większy niż za sprzęgłem. I chyba jestem za cienki w uszach na bycie pionierem w dziedzinie instalacji CO 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mobopx napisał:

Mam 6 grzejników (65m2), kvs 4 czy 6,3?

4 m3/h to i tak za dużo. Celuj w jakiś ARM DN 20- te akurat mają najczęściej GZ 1" 

 

 

11 minut temu, mobopx napisał:

zakup tej grupy pompowej to też niespecjalnie trafiony,

To prawda. Jak już tak lubisz Afriso, lepiej było kupić to:

image.png.f3f945b63999d90b2158b5179c87b909.png

Mieszacz termo na grzejniki jesli są z głowicami termo i mieszcza z siłownikiem do podłogówki.

Zwróć uwagę, gdzie są filtry i zawory zwrotne

Edytowane przez gmaj22
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.12.2021 o 23:00, gmaj22 napisał:

Celuj w jakiś ARM DN 20- te akurat mają najczęściej GZ 1" 

Żebym Cię dobrze zrozumiał 😉, masz na myśli 3d termostatyczny, a nie obrotowy?

https://afriso.pl/katalog-online/afriso/termostatyczny-zawor-mieszajacy-atm/produkt/1256310

https://afriso.pl/katalog-online/afriso/termostatyczny-zawor-mieszajacy-atm-2/produkt/1276310

PS, nie musi być afriso 😉

W dniu 30.12.2021 o 21:55, gmaj22 napisał:

Tylko wybierz mieszacz z  gwintem wewnętrznym

Znalazłem GZ, więc do 3D z prawej zapnę śrubunek pompy bezpośrednio i w sumie na jedno wyjdzie. Popatrzyłem na zdjęcia bez izolacji i jednak na grzejnikach ZZ jest zaraz za pompą. Jak braknie mi miejsca to dam ZZ na powrót i wtedy już 3D wejdzie mi bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mobopx napisał:

masz na myśli 3d termostatyczny, a nie obrotowy?

Tak, bo to obieg grzejnikowy a na grzejnikach masz głowice termostatyczne. Gdybyś ich nie miał, wtedy zaproponowałbym obrotowy z napędem.

 

1 godzinę temu, mobopx napisał:

Jak braknie mi miejsca to dam ZZ na powrót

Nie zastanawiaj się, daj na powrót, tylko we właściwym miejscu - pomiędzy zaworem z sitkiem a trójnikiem rury podmieszania do  3D.

Edytowane przez gmaj22
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, gmaj22 napisał:

Nie zastanawiaj się, daj na powrót, tylko we właściwym miejscu - pomiędzy zaworem z sitkiem a trójnikiem rury podmieszania do  3D.

Nie mam sitka na powrocie 😛, ale wiem w czym rzecz. Tak zrobię.

Jak określić właściwy KVS? Wiem, że ten parametr jest podawany przez producentów dla określonych warunków spadku ciśnienia, który ciężko będzie odwzorować na instalacji, i nie wiem czy próbować coś wyliczać, czy po prostu wziąć kvs 2,5 i tyle.

 

Ze wzoru na obliczenie przepływu (4,5KW x 0,86 / 20), o ile jest właściwy wyszło mi 0,20m3/h, a zawory zaczynają się od 1,6m3/h 😂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mobopx napisał:

Nie mam sitka na powrocie 😛, ale wiem w czym rzecz. Tak zrobię.

Zgadza się. Masz tam sporo miejsca, począwszy od kolana do termometru. Zmiescisz bez problemu trójnik i ZZ.

Co do liczenia kvs, nie przejmuj się tym az tak bardzo. Zamiast tego, przeczytaj TEN  temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 kupiłem kvs 3.2, nawet jak będzie nieprecyzyjne mieszanie, dla grzejników nie ma takiego znaczenia - choć jak sprawdzam na wykresie, to równo trzyma temp za zaworem, nawet po zmianie nastawy. Dzięki za inspirację,  wszystko się zmieściło 😉

zostało pianowanie tej dziury 😎

1641581122681.thumb.jpg.81031d3be03856674ac090051460f640.jpg

Edytowane przez mobopx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie tej rury w ścianie do 3D jest na śrubunku? Bo jeśli nie, to jak przyjdzie wymieniać 3D, to będziesz musiał rozkręcać od pompy do zaworu przy sprzęgle  i ściągać siłownik 🙂

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura w ścianie ma śrubunki 28x1" z obu stron.

Do 3D na sztywno mam tylko lewą stronę, bo wolałem filtr skośny mieć przed 3D, niż za nim i już śrubunek się nie zmieścił. Ale za to kulowy ma śrubunek, więc do wymiany 3D potrzebuję w sumie tylko spuścić wodę ze sprzęgła, i to na upartego nie całą, a do 3/4 🙂 

jest dobrze! dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.