Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Logica - Cichewicz


Gość Lukas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Posiadam domek o pow. okolo 140m2 (parter z poddaszem uz. ) ktory grzeje niedawno zakupionym piecem Logica.

Moje doswiadczenie w paleniu jest raczej slabe, tym bradziej w paleniu piecem tego typu. Niezbyt wiem jak sie do tego zabrac prawidlowo a, ze nie robie czegos prawidlowo wnioskuje po dlugosci palenia na jednym wsadzie. Obecnie moja Logica po zasypaniu do pelna pali sie max 6-8h !! Gdy znajomi z ktorymi rozmawialem o tym piecu przed zakupem mowili mi o 20-30h. Dom ktory posiadam jest zbudowany z porothermu 24cm na ktorym jest 12cm styropianu wiec raczej nie sa powodem straty ciepla. Pale mialem (jak juz wyczytalem na forum nie prawidlowo chyba bo pale nim jak weglem czyli rozpalam na dnie i zasypuje do pelna) lub weglem (w taki sam sposob - czyli rozaplone na ruszcie i zasypane do pelna) ale czymkolwiek nie pale to stalopalnosc jest zawsze 8h max. Posiadam komin systemowy, ceramiczny, eko zappel o srednicy 200mm i wysokosci okolo 8m.

 

Prosze bardzo o rady , jak mam palic by bylo to efektywne, jak ustawic sterownik, czy przymykac kryze kominowa, jak rozpalic i jak palic mial oraz wegiel bo widze ,ze w tym momencie by dom byl nagrzany pale straszne ilosci opalu :D

 

za wszelkie rady bede bardzo wdzieczny, pozdrawiam, Lukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,to się wydaje nieprawdopodobne,mam wprawdzie kostrzewe ale widzę bardzo duże podobieństwo w budowie i działaniu tych kotłów,spróbuj tak: węgiel wysokokaloryczny,najlepiej gruby,żadnego miału, temp.zadaj na kotle 70 (zawór czterodrogowy masz oczywiście) max moc dmuchawy 25%, min.10%,histereza 1st. modulacja dmuchawy 10st. przedmuchy co 5 minut na 40s z mocą 20%, szyber całkowicie otwarty,

podaj jaki duży masz kocioł i jaką powierzchnię grzeje,powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam najmniejsza Logice 14-20 dom 120m2 pow uz. (w praktyce oczywiscie wiecej gdyz gora to w duzej mierze skosy ponizej 1,8m wysokosci) Obecnie nie posiadam zaworu 4 droznego gdyz dotad nie sadzielm ,ze jest konieczny (dol domu to podlogowka na ESBE a gora to 6 grzejnikow + podlogowka w lazience na RTL) dotychczas utrzymywalem temperature w instalacji okolo 50-55stopni. Co do paliwa to slyszalem ,ze rownie dobrze powinien sie sprawowac na miale (?? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeśli chodzi o węgiel to pal, jak tobie Kolega @a-w radzi. Natomiast samym miałem to najpierw zmocz miał, tylko bez przesady, najpierw wsyp ten miał na wygaszony kocioł a nastepnie rozpal na wierzchu ognisko. Palenie miałem to tylko w ten sposób.

 

Bardzo zle, że nie masz zaworu mieszającego. Tak dobry kocioł, a bez zaworu czterodrożnego... Montaż robił widocznie jakiś partacz, a nie fachowiec. Zamontuj go sobie koniecznie i w piecu utrzymuj temperatury powyżej 65 stopni C. W niższych zajedziesz dobry kocioł dużo szybciej niż sie może wydawać.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż robił widocznie jakiś partacz, a nie fachowiec. Zamontuj go sobie koniecznie i w piecu utrzymuj temperatury powyżej 65 stopni C. W niższych zajedziesz dobry kocioł dużo szybciej niż sie może wydawać.

 

Pozdrawiam.

 

No instalacje wykonywalem sam ale mam racze male doswiadczenie z piecami na paliwa stale.

 

Rozumiem iz zawor czterodrozny powinien tworzyc obieg podobny do zaworu esbe na ogrzewaniu podlogowym , tak ? znaczy ma utrzymywac stala teperature w obiegu pieca oraz stala (dowolnie nastawiana, nizsza) teperatute w obwodzie CO? Czy nie mozna w takim razie zastapic tego zaworem esbe ?

 

Co do sterownika to obecnie :

 

max moc dmuchawy: 50% (minimalna dla Logicy)

czas przedmuchu: 10s

przerwa: 1min

 

Pozostalych ustawien przedmuchu nie zmieniam bo nie mam do nich opisu gdyz mam tylko opis od starego sterownika (ze strony cichewicza) a ja mam nowy typ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No instalacje wykonywalem sam ale mam racze male doswiadczenie z piecami na paliwa stale.

 

Rozumiem iz zawor czterodrozny powinien tworzyc obieg podobny do zaworu esbe na ogrzewaniu podlogowym , tak ? znaczy ma utrzymywac stala teperature w obiegu pieca oraz stala (dowolnie nastawiana, nizsza) teperatute w obwodzie CO? Czy nie mozna w takim razie zastapic tego zaworem esbe ?

 

Co do sterownika to obecnie :

 

max moc dmuchawy: 50% (minimalna dla Logicy)

czas przedmuchu: 10s

przerwa: 1min

 

Pozostalych ustawien przedmuchu nie zmieniam bo nie mam do nich opisu gdyz mam tylko opis od starego sterownika (ze strony cichewicza) a ja mam nowy typ.

Witam i przepraszam - nie chciałem cię obrazić. Jednak spotykam się z tak wieloma ewidentnie spartaczonych instalacji przez tzw. fachowców, że chyba już nic mnie nie dziwi. Ze swojej strony chce powiedzieć, że cenię Twoją szczerość, że powiedziałes, że sam wykonałeś podłączenie a nie zganiałeś na jakiegoś fachmana.

 

A jaki masz zawór ESBE? Trzy- czy czterodrożny? Bo do kotła tylko czterodrożny, żaden inny.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie nie mam zadnego zaworu przy piecu, moje pytanie bylo toeretyczne o mozliwosc zastosowania esbe, takiego jaki mam dla regulacji ogrzewania podlogowego :)

 

co do wiedzy, to wyglada to tak iz mam troche doswiadczenia i wiedzy z instalacjami opartymi na piecach gazowych, ale jesli chodzi o paliwa stale to wlasnie odkrywam iz to nie zupelnie to samo :D

 

 

Co do sterownika, to jest cos dziwnego, gdyz na sterowniku mam to samo oznaczenie kodowe ale jednak w menu mam kilka (chyba dwie) opcje ktorych nie ma w instrukcji, sa to:

 

nie ma tego znaku tu - duze pi ?? przedstawie go tu jako # - czyli pozycja to: #h (pozycje do wybrania: -- lub 0-10)

druga pozycja ktorej nie ma w instrukcji to male pi bez innego znaku (zakres wyboru: 20-30-40)

 

Wracajac jeszcze do budowy instalacji, czy jesli moja instalacja wyglada jak w opise ponizej tlumaczy to pozeranie opalu przez moj piec, czy powod jest w zlum paleniu/wysterowaniu ?

 

ZASILANIE:

trojnik1,5 cala na kazdym wyjsciu trojnika pompa (jedna dla CO druga dla CWU) przed pompa dla CO jest jeszcze trojnik dzielacy na parter (podlogowe ze swoja pompa) i pietro grzejiniki (napedzane pompa za trojnikiem)

POWROT:

wszystko zsumowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno powiedzieć,jakie faktycznie jest zapotrzebowanie na ciepło (mam na myśli głównie podłogówkę) możliwe ze piec jest za mały,ale zobacz jeszcze czy mocno rozgrzewa się czopuch pieca,warto też chyba zadzwonić do serwisu,w końcu trochę kasy kosztował, no i wizyta u znajomych wiele powinna pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

Witam serdecznie

Mam nadzieje ,że piszę w dobrym watku jeśli nie z góry bardzo przepraszam.

Jestem nowym uzytkownikiem i nowym posiadaczem pieca LOgica;/ oraz nowym posiadaczem czegokolwiek co trzeba rozpalac;D

Od miesiaca mieszkamy z mezem na domku niestety maz na wyjezdzie i zostalam sama z problemem. Wiec bardzo prosze o podpowiedzi.

Nie powiem jaka mamy elewacje bo przyznam nie znam sie na tym kompletnie.Ale piec Logica bez podajnika powierzchnia domku 110m parterowy gora nieuzytkowa. Piec zalozony w 2006r.

Problem tkwi w tym ze ,- na poczatku nauki rozpalania bylo ciezko... ale nauka nie szla w las i bylam bardzo zadowolona bo po rozpaleniu zaladowaniu calego pieca trzymal mi raz nawet 20h!! bylam baaardzo zadowolona.minimum z 15h.Rozpalam drewnem laduje \weglem grubym orzechem.

Maz wrocil przeczyscil pozadnie piec i smiesznie to zabrzmi ,ale od tej pory pali krocej;D A ja znów zostałam sama bo wyjechał.

Maz mowil ze bylo pozatykane dojscie nadmuchu po bokach.

Teraz jednak szybko się wypala ,nie dopala do konca i trzyma piec gora 10h.

Myślę,że może mam żle ustawione parametry wiec od wczoraj zaczelam kombinowac. Bo czyszcze z popiołu codziennie wieczorem.

Parametry jakie mialam od poczatku -

moc pracy wentylatora 90%

automatyczna reg.obrotów wentylatora i czas rozpalania 1

czas przedmuchu 5

czas przerwy przedmuchow 6

temp zalanczania pompy co 40

histeryza zalanczania pompy co 2

jesli dalej mam cos podac powiedzcie bo mysle ze najwazniejsze sa te parametry co na poczatku napisalam

 

wczoraj zmienilam moc pracy wentylatora na 50%

czas przedmuchu na 10

czas przerwy przedmuchow na 14

i rano obudzilam sie z zimnymi kaloryferami ;/ a rozpalalam o 19 temp na 50% ( iż wtedy mam gorące kaloryfery a w mieszkaniu 22% wiec sporo)

 

nie wiem co tu jeszcze dodac ... a cug z tylu mam otwarty na jedna pozycje ,przy rozpalaniu otwarty.

 

prosze o podpowiedzi jak mam ustawic piec zeby osuagnac czas spalania taki jaki mialam na poczatku:(

bede wdzieczna za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam spróbuj wyłączyc przedmuchy bo nie potrzebne przy weglu (ja mam wyłączone i jest ok) do tego parametr automatyczna reg.obrotów wentylatora i czas rozpalania daj na 8 i jeden dalej tez na 8 powinno byc lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o jej jaka szybka odpowiedz.bardzo dziekuje. czyli zebym dobrze zrozumiala parametr- CZAS PRZEDMUCHU wylaczyc

a AUTOMATYCZNA REG.OBROTOW WENT.I CZAS ROZPALANIA na 8 ??

A o co chodzi z tym nastepnym tez 8?? bo nastepna mam wlasnie czas przedmuchu:) moze chodzi o czas przerwy przedmuchu??

 

zaraz doslownie to zmienie i napisze jutro efekt.a moc pracy wentylatora zostawic na 50 stopni??

jewszcze raz bardzo dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.