Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bardzo małe przepływy na rotametrach gdy chodzą 2-3 rozdzielacze


Stanul

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, chciałbym przedstawić swój problem z którym walczę już 2gi rok. Instalacja grzewcza dom 300m 3 rozdzielacze parter 12 lini piętro 12 lini drugie piętro 8 lini każdy rozdzielacz z własną pompa wilo. Zasilane z pieca dwufunkcyjnego z pompą i kominka z pompą. Problem wygląda następująco, gdy chodzi jeden rozdzielacz (jedna pompa)  to rotametry oscylują w granicy 1,5l gdy włączę 2gi rozdzielacz rotametry spadają na obydwu do 1l/m 0,5l min lub niektóre już się zamykają. Natomiast gdy chodzą 3 rozdzielacze rotametry pracują na parterze w granica 1l ,0.5 piętro najbliższe od zasilania w granicach 1l/m ostatnie się nie otwierają i na 2gim piętrze podobnie. Pompki chodzą z maksymalnyą wydajnością ustawione na 6ke. Gdy na jednym rozdzielaczu zostawię jedną pętlę rotametr otwiera się na maksa, po dodaniu 4 pętel spadają na około 2,5 analogicznie otwierając cały rozdzielacz przepływy spadają do 1,5 l/min poniżej załączam zdjęcia instalacji. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu, zastanawiałem się czy sprzęgło hydrauliczne nie rozwizało by problemu.

Piec.thumb.jpg.f85d1d4c291e422a76ff3920e24c0552.jpgIMG_20211222_182506.thumb.jpg.7e0a4489c6665017391727d444c0255c.jpg 

IMG_20211222_182359.thumb.jpg.493b3b76f0624133cc0a2bdbc051713d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kotła wychodzi 22,4mm zew.śr miedź  odcinek jakieś 1,5m wchodzi w pex 33,4mm zewnętrzna średnica. A te zawory na rozdzielaczach 3D nie widzę oznaczeń jakie kvs ale pewnie małe. Niżej fotka tylko tyle widać z oznaczenia.IMG_20211222_195101.thumb.jpg.c29654a3d5549b9f5789b3ca86aaf833.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

Te rury to nie PEX tylko zgrzewane PP 32

PP 32 x 5,4 czyli raptem DN 20. Szału nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szału nie ma , ale praca 3-D nie zależy tylko od zasilania, tam jest też przepływ wewnętrznym obiegiem - zaw 3-D, pompa - nie wiemy jaka 25/40? , 25/6-?, pętle PEX16 - nie wiemy jak długie są te pętle.

Ponadto brak zaw zwrotnych na powrotach z 3-D do obiegu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pex 16 pompy wilo ld 1 na rodzielaczach 12 liniowy na 9tce ld 7 nie mogę znaleźć wydajności a tabliczki znamoionowej na pompie nie ma. I co ja mam zrobić z tą nieszczęsną instalacją żeby zaczełą to jakoś w miarę chodzić?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak wychodzi obraz całkowicie spieprzonej instalacji - tylko współczuć.

A tak na poważnie to trzeba rozebrać te rozdzielacze - odczytać dane pomp, wymienić zaw3-D na większe Kvs, dodać zaw zwrotne na powrotach z każdego rozdzielacza na rurę zasilającą

Dać na tacę i modlić się aby ruszyło, ale ja cienko to widzę.

Trzeba było nie oszczędzać, tylko zlecić projekt i dobór elementów instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że pompa będzie miała takie parametry znalazłem podobny układ.
https://swatt.pl/pl/grupa-pompowa-z-pompa-wilo-i-zaworem-esbe-2347

  • Pobór prądu pompy: 3 - 45W
     
  • max. przepływ pompy 3,3 m3/h
     
  • Elektroniczna regulacja wydajności pompy
     
  • Max. temp.: 95°C
     
  • przepływ Kvs 1,6 m3/h
     
  • wysokość podnoszenia do 6 m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, sambor napisał:

Tak szału nie ma , ale praca 3-D nie zależy tylko od zasilania, tam jest też przepływ wewnętrznym obiegiem

Pełna zgoda, bo tam są mieszacze a nie zasilanie bezpośrednie niską temperaturą.

Próbować ratować co się da i czego się na pewno nie uniknie, czyli jak wspomniał @sambor; większy kvs i zawory zwrotne. Potem próbować dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.