Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Duże wahania temperatury na piecu.brager expert


romkle

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przedstawię swój problem .

Kociol 19kw z podajnikiem

Sterownik oxi bord 

Tryb palenia "brager expert "

Zawor 3d przed pompa 

Silownik do zaworu .

Brak pogodówki, tem.zadana 43 st

Termostat pokojowy 

Męczy mnie niestabilna temp.w kotle .

Ustawione na 55 st po osiągnięciu temp rosnie do 60-62 ,

Później spada do ok 42-45 st. 

 Cały cykl od 42- 62 zajmuje ok 2,5h 

Dlaczego tak się dzieje? 

Może za slaby obieg wody ? Pompa na 1 biegu z trzech możliwych (na wyższym biegu słyszę męczący szum w rurach 

Dom ok 180mk2 +40 m piwnica 20211220_175716.thumb.jpg.bb1e954cb68d33e9265f992e292a7f69.jpgď

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb palenia brager ekspert, ale jakie parametry pracy. Trzeba sobie ustawić bo fabryczne do mocy nominalnej  albo i maxymalne. Krótkie przerwy większe dawki i węgiel nie zdąży się wypalić a potem ten żar na palenisku podnosi temperaturę kotła. Skutek taki że długi  czas stoi w nadzorze i traci temperature po czym musi nadrabiać. Nic nie wiadomo o histerezie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Z tego co zrozumiałem w opisie ,to algorytm  brager expert ma sam  tak dawkowac powietrze i groszek aby była stabilna i efektywna praca kotła. W ustawieniach jest tylko możliwość ustawienia min i max nadmuchu oraz min i max podania opału .

Jutro sprawdzę ustawienia i napiszę. Dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie i tu leży przyczyna problemu. Te wartości trzeba ustawić do własnej instalacji i zapotrzebowania na ciepło tak aby piec pracował stabilnie w pracy ciągłej bez przechodzenia w nadzór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • eliks zmienił(a) tytuł na Duże wahania temperatury na piecu.brager expert

@1mps Wszystko się zgadza, ale spójrz na zdjęcie. Najpierw trzeba sprawdzić, czy ten 3D jest dobrze zamontowany. Albo skala żle, albo zwierciadło przymyka od strony pompy.

Po drugie: skoro jest tak nisko, to tam powinien być śrubunek kątowy za mieszaczem  i dalej prosto do pompy. Bez tego "garba" nad kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmaj  co do  garba pełna zgoda. Po Prostu przerost formy nad treścią pana majstra. 

Zawór ustawiony z tego co widzę prawidłowo , zwora pomiędzy zasilaniem a powrotem wyjście wolne.

Skupiliśmy się na ustawieniach jednak brak mi jednej informacji tj temperatury powrotu.

Jak widać po instalacji nie jest to majstersztyk. Do autora podaj jak jest realizowana ochrona powrotu. Jeśli cała instalacja jest tak jak na zdjęciu to problem jest nie tylko w ustawieniach parametrów pracy ale również w źle wykonanej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja pochodzi z 1974r Z późniejszymi korektami 😉,moze pracowac w grawitacji, jednak nie dogrzewa mi jednego grzejnika założonego  w późniejszym czasie .  

Nic nie wiem o ochronie powrotu, ani o temperaturze powrotu.

Podłącze tam wieczorem czujnik od bojlera i  sprawdzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romkle  jeżeli mogę coś doradzić to zrób szkic swojej instalacji i wrzuć tutaj ( zdjęcia mogą nie być czytelne do oceny) Będziesz miał poradę co do instalacji. Tu nie chodzi o instalację jak piszesz z 1974 roku a raczej o połączenie tej instalacji z kotłem i jakie rozwiązania zostały zastosowane. Na pewno otrzymasz poradę czego brakuje i co trzeba będzie zmienić  aby cały układ sankcjonował właściwie i stabilnie. Bo jak widać w tej branży mało jest faktycznych fachowców a potem szczęśliwi posiadacze nowych kotłów lądują tutaj ze swoimi problemami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma pocieszającej informacji. Nawet jeżeli ci się uda ustawić parametry pracy dla tego kotła to i tak całość do wywalenia i poprawki. Jak to powinno wyglądać obejrzyj filmik. Ja osobiście jestem zwolennikiem zaworu 4 drogowego z pompą na powrocie. Prosty układ dla prostych instalacji. Schemat poniżej.twin_bio_luxury_compact_schematinstalacji2.jpg.be375338113a4910d751d294aa891793.jpg

To akurat chyba nie ten filmik załączyłem.

 

5 sposobów ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, za info i schemat .zamówiłem ekipę do wymiany kotła i mieli zrobić tak żeby było  za...ście!

No cóż ...

Przemyśle przeróbkę instalacji na wiosnę ,pytanie co w tym przypadku mi to da ?? 

Oszczędności w opale?

Teraz w tym tygodniu spaliłem srenio 17,5 kg/24 h 

Temperarura średnia w pomieszczeniach 22-23 st.(wystarczająca) 4 osoby ,codzienna kąpiel w wannie .przesle jeszcze ustawienia bragera . Cos tam pozmieniac ?

Idą święta, będzie okazja pobawić się 😉

20211221_155022.jpg

20211221_155013.jpg

20211221_155000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ustawień sterownika się nie wypowiadam bo go nie znam może odezwą się inni użytkownicy, oraz podziela się uwagami na temat twojej instalacji i co daje poprawne jej wykonanie. Powodzenia życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam , ustabilizowalem temperaturę w piecu . Moje ustawienia :

Podawanie od 1- 5 sek

Pauza               51 sek

Dmuchawa min 5 % , max 35 %

Dodatkowo zmieniłem ustawienia pompy cwu,  pracuje teraz cyklicznie co 10 min przez 3 min .

( gdzieś wyczytałem że w ten sposób pomogę mojemu piecu w dłuższym życiu 🤔?)

teraz kocioł ustawiony na 55 st.

pracuje w zakresie 54- 57. 

oczywiście jeżeli nie  jest pobierana woda.z bojlera. 

dziękuję  ,pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2021 o 18:10, 1mps napisał:

Nie ma pocieszającej informacji. Nawet jeżeli ci się uda ustawić parametry pracy dla tego kotła to i tak całość do wywalenia i poprawki. Jak to powinno wyglądać obejrzyj filmik. Ja osobiście jestem zwolennikiem zaworu 4 drogowego z pompą na powrocie. Prosty układ dla prostych instalacji. Schemat poniżej.twin_bio_luxury_compact_schematinstalacji2.jpg.be375338113a4910d751d294aa891793.jpg

To akurat chyba nie ten filmik załączyłem.

 

5 sposobów ok.

Zapytam przy okazji.

Mam schemat jak powyżej, z tym że pompa jest tylko na zasilaniu, czyli między zaworem 4D kaloryferami.

Co zyskam zakładając dodatkową pompę między zaworem 4D a powrotem do pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat to duże wąchania temperatury.

No więc to zyskasz, czyli dogrzany powrót, stabilna praca pieca, przedłużenie żywotności pieca itd. tak trudno to sobie wyobrazić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, romkle napisał:

zmieniłem ustawienia pompy cwu,  pracuje teraz cyklicznie co 10 min przez 3 min .

Kocioł pracowałby bardziej stabilnie, gdyby pompa CWU pracowała ciągle lecz z mniejszym przepływem. Przy okazji dogrzewałaby stale powrót.. Przepływ zmniejszysz zaworem za pompą. Idealnie byłoby, gdyby była to pompa tzw. "elektroniczna".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, gmaj22 napisał:

Kocioł pracowałby bardziej stabilnie, gdyby pompa CWU pracowała ciągle lecz z mniejszym przepływem. Przy okazji dogrzewałaby stale powrót.. Przepływ zmniejszysz zaworem za pompą. Idealnie byłoby, gdyby była to pompa tzw. "elektroniczna".

Wszystko prawda tylko zapomniałeś dodać że to rozwiązanie tymczasowe chyba że wyznajesz zasadę skoro działa to po co przepłacać.👍

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tymczasowe. Jak już wcześniej pisałeś, instalacja i tak do przerobienia, ale rzadko kto decyduje się na to w pełni sezonu.

44 minuty temu, 1mps napisał:

chyba że wyznajesz zasadę skoro działa to po co przepłacać

Raczej jestem zwolennikiem prostych i sprawdzonych rozwiazań, przeciwnikiem zaś "strzelania z armaty do wróbla"

Edytowane przez gmaj22
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.01.2022 o 10:08, gmaj22 napisał:

Kocioł pracowałby bardziej stabilnie, gdyby pompa CWU pracowała ciągle lecz z mniejszym przepływem. Przy okazji dogrzewałaby stale powrót.. Przepływ zmniejszysz zaworem za pompą. Idealnie byłoby, gdyby była to pompa tzw. "elektroniczna".

Witam ,rzeczywiście, podłączyłem pompę  cwu na prace ciągłą na 1 biegu .

Temperatura w kotle stabilna ,czasami przeciagnie max o 1 st .

Sterownik pieca (funkcja pracy , brager expert )ustawiłem na "ustawienia fabryczne " groszek ladnie spalony ,bez zadnych spiekow itp.

Tylko wydaje mi się że zwiększyła się ilość spalonego groszku.

Jest to możliwe?? Ale tego jeszcze nie jestem pewien .jutro serwis,uzupelnie zbiornik  na maxa i zobaczę. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Kolejny serwis ,tydzień minął bez żadnych zmian ustawień (Ale w czwartek już mnie korciło żeby coś postukac w ustawieniach 😉 )spalanie 20 kg na dobę groszek 26mgj.

proszę o poradę, teraz jest ok ,bo zimno ale jak będzie cieplej to nie mam teraz możliwości puszczenia mniejszej temperatury na grzejniki ponieważ powrót z bojlera powoduje wyższą temp.powrotu i pomimo że silownik zaworu 3 d jest zamknięty to idzie temperatura na grzejniki .

jedyne co przychodzi mi do głowy ( bez ingerencji hydraulika) to obniżyć temp na kotle . Ktoś próbował nastawić piec na temp np 47 stopni ?

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2022 o 16:00, romkle napisał:

pomimo że silownik zaworu 3 d jest zamknięty to idzie temperatura na grzejniki .

Zrób tak i problem zniknie.

image.png.62ea512ba90f39ccedb6ac26c980d9cc.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.