Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o sprawdzenie poprawności montażu kotła.


harmankardon7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o opinię odnośnie poprawności montażu kotła CO na paliwo stałe ekogroszek. Zaznaczam że nie jestem instalatorem więc pytania mogą być trochę bez sensu. Firma zakładała na dniach kocioł Kołtoń Ecomatix u babci i kilka rzeczy wygląda inaczej niż są zamontowane u mnie stąd pytania.
 
1. Kocioł ma po dwa podłączenia zasilania i powrotu tak jak na załączonym zdjęciu. Czy takie podłączenie jak na schemacie jest dopuszczalne, czy nie powinny być wykorzystane tylko po jednym podłączeniu zasilającym i powrotnym?
 
2. Firma zamontowała zawór 3 drożny natomiast nie ma na nim siłownika, czyli sterowanie jest tylko ręczne (ponoć instalator powiedział że zawór zamyka się na lato). Czy to normalna praktyka? Myślałem, że siłownik to standard w nowych kotłach i wymóg gwarancji producenta kotła? Kocioł bez tego siłownika traci przecież najważniejszą funkcjonalność czyli możliwość nastawy zadanej temperatury CO? Firma nie zamontowała również czujnika za zaworem, czujnika temp. zewnętrznej, ani czujnika powrotu.
 
3. Czy pompa CO nie powinna być za zaworem 3 drożnym? U mnie jest za ale mam zawór 4 drożny więc może dlatego?
 
4. Czy w tym układzie jak na schemacie wystarczy wyposażyć zawór 3 drożny w siłownik i go podłączyć żeby automatyka działała poprawnie czy będą wymagane jakieś poprawki instalacyjne typu przeniesienie pompy itp.?

EcoMatix-rzut-4.png

schemat CO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może instalator miał w zamyśle rozdzielenie na grzejniki i powrót dlatego jest tak założona pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji kotla/gwarancji podane sa minimalne temperatury wody zasilajacej i powrotnej.

Nie ma nic o tym jak powinna wygladac instalacja - nikogo to nie obchodzi. Jak to zrobisz Twoja sprawa. Sposobow kilka.

Wiec jesli wedlug (hydraulika) Ciebie @hermankardon7 uzyskasz takie wymagania to OK. Moim zdaniem nie, lub bedzie to kosztem (dys)komfortu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jest to tak jak napisales to “nie ma dyskusji”. Zreszta dobrze gdyz takie cos dziala a inne to roznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w tym układzie nawet jeżeli by założyć siłownik na zawór 3 -D to i tak ochrona powrotu nie będzie spełniona bo jest drugi obieg na CWU który nie ma żadnej kontroli, dobrze rozumiem?
No i też mnie zastanawia czy różnica temperatur już na samym powrocie do kotła jest dopuszczalna? Bo zakładając że woda powrotna z obiegu CO będzie miała 30 stopni C, a woda powrotna z CWU 55 stopni bo zasobnik jest już prawie nagrzany i woda ta miesza się dopiero wewnątrz kotła. Wydaje mi się że to raczej też nie jest zbyt dobre dla żywotności kotła?

roznica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silownik na zawor, czujnik na powrot przed kociol i jest szansa. Mam to u siebie - da sie. Jesli prawidlowo ustawisz parametry i hardware zaworu to bedzie trzymac temp. na powrocie (wyzsza moze byc). Jak sobie z tym poradzisz to ok.

Aczkolwiek logicznie byloby przeniesc zawor z pompa na powrot.

Lub jeszcze inaczej to zamontowac zawor 4d i dolozyc pompe na CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla czego założyłeś że 30 st będzie wraało do kotła ? przecież to zależy w jakim stopniu ten zawór będzie otwarty .

W sumie bez siłownika to to samo co byś miał tam trójnik i zawory kulowe i ręcznie wyregulował przepływ na grzejniki i krótki obieg .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem przykład że może być dużo większy spadek na obiegu CO niż na małym obiegu CWU, 30 st to przykład.

Dokładnie do tego zmierzam że instalacja jest zrobiona bez sensu bo aktualnie instalator zostawił ten zawór otwarty na maksa, czyli cała cała ciepła woda z zasilania idzie na instalację CO. Ktoś musiałby stać przy kotle i kręcić tym zaworem ale to trochę prymitywne jak na automatykę w 21 wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli zamontował zawór na sztukę , żeby było że jest .

Puki co to załóż czujnik na powrót i ręcznie wyreguluj by powrót był ciepły a i grzejniki grzały 

jak dokupisz siłownik i nie specjalnie to będzie działało to pozostanie Ci to przerobić .

Zawór 3d do regulacji temperatury na grzejniki , a do ochrony powrotu zawór VTC z pompą na powrocie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.